Kaip išsiimti galimybių pasą ar jam prilygstantį dokumentą

Nuotrauka iš SAM archyvo

Šių dienų aktualija – kaip išsiimti galimybių pasą. „Santarvės“ skaitytojai kreipėsi į redakciją klausdami, ką jiems daryti, jei negali ar nemoka naudotis elektroninėmis priemonėmis.
Į mažeikiškių klausimus atsakome pasitelkdami Registrų centro ir Sveikatos apsaugos ministerijos informaciją.

Galimybių paso išdavimas – ir per Registrų centrą

Galimybių pasas yra susietas su E.sveikatos sistema ir formuojamas šios sistemos duomenų pagrindu. Duomenis apie pacientus į E.sveikatą suveda sveikatos priežiūros specialistai.
Galimybių pasą galima atsisiųsti apsilankius puslapyje www.gpasas.lt ir patvirtinus savo tapatybę elektroninėmis priemonėmis (e. parašu arba e. bankininkyste).
Tokių priemonių neturintiems ar jomis nesinaudojantiems asmenims galimybių pasas nemokamai išduodamas Registrų centro klientų aptarnavimo padaliniuose, pateikus asmens dokumentą.
Šie klientai aptarnaujami ir be išankstinės registracijos. Teritorinis Registrų centro padalinys Mažeikiuose yra įsikūręs V. Burbos g. 3.
Galimybių pasą galima naudoti telefone arba jį atsispausdinti.

Ką dar galima naudoti vietoje galimybių paso?

Pagal šiuo metu galiojančias Sveikatos apsaugos ministro patvirtintas taisykles, asmenys vietoje galimybių paso gali naudoti vieną iš medicininių dokumentų iš E.sveikatos sistemos: ES skaitmeninį COVID pažymėjimą, vakcinacijos išrašą, dokumentą, įrodantį, kad persirgta COVID-19 liga, ar neigiamo testo rezultato išrašą.
Negalintiems prisijungti prie E.sveikatos sistemos šiuos dokumentus turi išduoti sveikatos priežiūros įstaiga. Juos taip pat galima turėti telefone arba atspausdintus.
Rekomenduojama naudoti galimybių pasą kaip paprastesnę ir patogesnę priemonę. Patikrinti šį dokumentą yra labai paprasta – užtenka nuskenuoti QR kodą.

Kam suteikiamas galimybių pasas

Galimybių pasas suteikiamas, jeigu asmuo:
• yra pasiskiepijęs nuo COVID-19: „Comirnaty“ (gamintojas „BioNTech ir „Pfizer“) ar „Spikevax“ (gamintojas „Moderna“) vakcina ir praėjo 1 savaitė po antrosios dozės suleidimo; „Covid-19 Vaccine Janssen“ (gamintojas „Janssen Pharmaceutica NV“) vakcina ir praėjo 2 savaitės po vienintelės vakcinos dozės suleidimo; „Vaxzevria“ (gamintojas „AstraZeneca“) vakcina ir praėjo 4 savaitės, bet ne ilgiau nei 13 savaičių, nuo pirmos dozės suleidimo ir iš karto po antros dozės suleidimo;
• prieš tai persirgo COVID-19 ir praėjo 2 savaitės po pirmos bet kurios vakcinos dozės suleidimo.
• yra persirgęs COVID-19 – praėjus ne daugiau nei 210 d. nuo teigiamo COVID-19 testo rezultato dienos;
• turi neigiamą mokamą SARS-Cov-2 PGR tyrimo rezultatą – galioja 48 valandas nuo ėminio paėmimo momento;
• turi teigiamą COVID-19 IgG antikūnų arba bendrųjų antikūnų kiekybinio ar pusiau kiekybinio serologinio imunologinio tyrimo rezultatą – praėjus ne daugiau nei 60 dienų.

Galimybių paso atnaujinimas

Norint naudotis galimybių pasu, reikia atnaujinti jį kas 60 dienų – pakartotinai prisijungti prie www.gpasas.lt arba atvykti į Registrų centro padalinį.
Atkreiptinas dėmesys, kad kaskart atnaujintas galimybių pasas, nepriklausomai nuo nurodyto galiojimo termino, galios pagal numatytas Galimybių paso išdavimo sąlygas ir terminus – kaip antai, 210 dienų nuo diagnozuotos COVID-19 ligos ar nustatytų laboratorinių testų rezultatų galiojimo terminų. Praėjus nustatytiems persirgimo ar laboratorinių tyrimų galiojimo terminams, tikrinant galimybių paso QR kodą, jis bus negaliojantis.

Nereikalingas vaikams iki 16 metų

Vaikams iki 16 m. galimybių paso nereikia. Pakanka parodyti dokumentą, patvirtinantį vaiko amžių.
Vaikai nuo 16 iki 18 m. galimybių pasą su asmens dokumentu gali atsiimti Registrų centro padalinyje (arba už juos atsiimti jų tėvai) arba svetainėje www.gpasas.lt patvirtinę savo tapatybę per e. bankininkystę.
Galimybių pasą, išduotą kitam asmeniui, galima atsiimti su notaro patvirtintu įgaliojimu (išskyrus atvejus, kai atsiimamas vaikų nuo 16 iki 18 m. galimybių pasas).

Apie ES skaitmeninį COVID pažymėjimą

ES skaitmeninis COVID pažymėjimas yra dokumentas, kuris patvirtina, kad jo savininkas buvo paskiepytas nuo COVID-19, yra persirgęs šia liga arba turi neigiamą jos tyrimo rezultatą.
Keliaujant į užsienį, tokiems asmenims gali būti taikomi švelnesni ribojimai, tačiau kiekviena šalis reikalavimus keliautojams nustato pati, todėl prieš kelionę būtina su jais susipažinti.
Pažymėjime saugoma informacija gali sudaryti sąlygas naudotis visomis paslaugomis, kurios leidžiamos šalyje, kurioje tuo metu yra pažymėjimo savininkas. Tačiau tai priklauso nuo šalies apsisprendimo – ar pažymėjimas gali būti naudojimas tik kelionėms, ar ir atlaisvinimams šalies viduje.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pažymi, kad šis pažymėjimas Lietuvoje apima visas laisves, kurias numato galimybių pasas. Tačiau ES skaitmeninis COVID pažymėjimas yra griežčiau reglamentuojamas, todėl gyventojams bus paprasčiau, jei Lietuvoje jie naudosis galimybių pasu, o keliaudami naudos ES skaitmeninį COVID pažymėjimą.

Galimybių paso ir ES pažymėjimo galiojimas

ES skaitmeninis COVID pažymėjimas galioja: pasiskiepijus – neribotą laiką; persirgus – ne anksčiau, kaip 11 dienų ir ne ilgiau nei 180 dienų nuo teigiamo PGR tyrimo rezultato; 72 val. gavus neigiamą PGR tyrimo rezultatą arba 48 val. gavus neigiamą greitojo antigeno testo rezultatą (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo).
Galimybių pasą reikia atnaujinti kas 60 dienų, kadangi paso galiojimas nustatytas pačiame dokumente (nuo rugpjūčio 10 d. šio paso galiojimo terminas prailgintas iki 2 mėnesių).
ES Skaitmeninio COVID pažymėjimo atnaujinti nereikia (išskyrus atvejus, kai keičiasi faktinė informacija), jo galiojimas tikrinimas verifikavimo programėlėje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto