
Įsigijus pirmąjį išmanųjį telefoną arba pakeitus seną nauju, vienas svarbiausių darbų – tinkamai paruošti naują įrenginį naudoti.
„Tele2“ inovacijų ekspertas Arnoldas Lukošius įsitikinęs, kad šiuo klausimu vyresnio amžiaus žmonės yra kur kas reiklesni: netinkamai parengtas darbui telefonas juos gali varginti, bus sunku susigaudyti, įrenginys net gali tapti sukčių masalu.
A. Lukošius dalijasi 10-čia žingsnių, kuriuos reikėtų atlikti norint išvengti nesusipratimų.
1. Jei senjoras įsigyja savo pirmąjį išmanųjį telefoną, reikia sukurti ir aktyvuoti visas būtinas paskyras, paaiškinti, kodėl reikia skirtingų slaptažodžių ir kodėl privalu juos atsiminti, o ne užsirašius laikyti po telefono dėkliuku. Dar kartą paaiškinti. Trečią kartą paaiškinti. Būti pasiruošus, kad, prireikus slaptažodžių, išmaniojo savininkas jų galbūt neprisimins.
2. Net jei žmogus sako, kad nepatogu, būtina sukonfigūruoti biometrinę apsaugą. Priprasti prie piršto atspaudo jutiklio ekrane nėra sudėtinga. Beje, geriausia registruoti po keletą abiejų nykščių ir abiejų smilių atspaudų – taip telefonas geriau pažins netiksliai pridėjus.
3. Ištrinkite nereikalingas gamintojo įdiegtas programėles. Jei jų ištrinti negalima, sudėkite visas į atskirą sukurtą aplanką, kurį geriau paslėpti ne pirmame ekrane. Išjunkite visų programėlių pranešimus, palikę tik būtinus bendrauti – messenger, whatsapp ir t. t.
4. Įdiegę būtinas programėles, patogiai išdėstykite jas ekrane ir užrakinkite pradžios ekrano išdėstymą, kad netyčia nebūtų ištrintos ar perkeltos kitur – išvengsite skambučio su prisipažinimu – „ištryniau internetą“.
5. Nustatykite maksimalų ikonėlių dydį, padidinkite ekrano šriftus. Jei reikia, naudotojo asistento ar prieigos neįgaliesiems nustatymuose aktyvuokite lietimo delsą (nereaguos į drebančių pirštų prisilietimus), klausos asistavimą ar tiesiog įjunkite paprastą naudotojo režimą – kam kaip patogiau.
6. Sukurkite sveikatos programėlės paskyrą ir ją aktyvuokite. Pravers ir jos valdiklis pradžios ekrane – kad telefono naudotojas matytų, kiek nueita žingsnių ir t. t. Čia ateity bus galima prijungti ir išmanųjį laikrodį, kuris būtų dar naudingesnis sekant sveikatą, įspėtų apie problemas.
7. Nustatykite ir aktyvuokite visas esamas saugos ir pavojų pranešimų funkcijas. Suveskite medicininius duomenis, įjunkite SOS pagalbos siuntimą, pridėkite savo telefoną prie pagalbos numerių ir nustatykite, kad juo būtų bendrinama informacija pagalbą iškvietus. Aišku, pamokykite, kaip aktyvuoti (pvz., penkiskart paspaudus įjungimo mygtuką).
8. Neatsisakykite ryšio tiekėjo siūlomos interneto apsaugos, kuri automatiškai blokuoja, pavyzdžiui, sukčių SMS atsiųstas nuorodas ar prieigą prie kenkėjiškų svetainių. Ilgi aiškinimai nespausti įtartinų nuorodų neveiks taip patikimai, kaip papildoma apsauga. Kita vertus, jei labai gąsdinsite, pagyvenę žmonės tiesiog bijos naudotis reikalingomis funkcijomis ir taip pernelyg save apribos.
9. Jei tai ne pirmas senjoro išmanusis, pasistenkite naujajame atkurti tiksliai tokį patį ekrano išdėstymą, tas pačias ikonėles, kaip buvo senajame. Kartais ne vietoje esanti ikonėlė ar kita paspaudimų seka vyresnio amžiaus žmogui atrodys kaip drastiškas pakeitimas. Nebrukite net labai naudingų naujovių – jas galima bus vėliau įvesti po truputį. Bus ir gera proga daugiau pabendrauti.
10. Jei išmaniojo telefono naudotojai tikrai garbaus amžiaus, susitarkite, kad jų paskyra bus prijungta prie šeimos grupės (pvz., „Google“ šeimos grupės nuoroda) ar telefone įdiegsite kokią nors kontrolės programėlę (tokios būna skirtos vaikams prižiūrėti) – taip galėsite matyti jų buvimo vietą, telefono aktyvumą ir t. t. Ne visiems tai tiks, bet neprisiskambinus būtų mažiau nerimo.
Ir neužmirškite, kad vien nustatymų nepakaks – reikia būti pasiruošus nuolat patarti, atsakyti į klausimus ir priminti apie pavojus. Tokia jau atsakomybė tenka padovanojus žmogui ryšį su visu pasauliu.
Pagal „Tele2“ inf. paruošė Neringa Švelnienė