Kalkių kiekis vandenyje iš čiaupo priklauso nuo to, iš kur gaunate savo vandenį ir kokia filtracijos sistema (ar jokios) yra įrengta jūsų namuose. Visgi anksčiau ar vėliau virdulio vidus pasidengia kalkių sluoksniu. Ar žinote, kodėl būtina jas pašalinti? O kaip tą padaryti galima ekologiškiausiai ir pigiausiai? Skaitykite straipsnį iki galo ir rasite atsakymus į šiuos ir kitus klausimus.
Kaip kalkės kenkia virduliui
Kalkės gali matytis vandenyje kaip balkšvos spalvos dulkelės arba, jei vanduo itin kalkingas, šios dulkelės gali suformuoti plokšteles virdulio dugne ir ant sienelių. Po truputį besikaupiančios kalkės gali ir visai užkloti virdulio dugną.
Pagrindinė priežastis, kodėl kalkės kenkia virduliui, yra ta, kad užklojusios virdulio dugną jos neleidžia efektyviai šildyti vandens. Tai reiškia, kad vandeniui užvirti reikia daugiau laiko. Be to, daugiau šansų, kad virdulys perkais, nes kalkės sunkiau praleidžia šilumą, todėl kaitinimo elementas turės daugiau dirbti, kad užvirtų vandenį. Reguliariai šalinant kalkių nuosėdas galima išvengti virdulio perkaitimo ir tuo pačiu virduliu naudotis ilgesnį laiko tarpą. Visgi jei prisireikė naujo virdulio, „Rimi“ akcijų leidinys gali būti ta vieta, kur rasite įvairių akcijų ir nuolaidų buities prekėms.
Ar kalkės kenkia žmonėms?
Iš esmės kalkės, tai kalcio ir magnio junginiai, natūraliai esantys vandenyje. Kuo šių junginių daugiau, tuo vanduo yra „kietesnis“. Filtruojant, dažniausiai, jie yra pašalinami, todėl filtruotas vanduo yra vadinamas „minkštu“ vandeniu. Kalcio ir magnio yra mineraliniame vandenyje, todėl kalkės nėra kenksmingos žmogaus organizmui. Ir net jei vanduo jūsų namuose yra itin kietas, tai nereiškia, kad yra nesveika jį gerti.
Visgi kalkingas vanduo gali turėti specifinį sūroką ar silpnai rūgštoką skonį, kuris daugeliui žmonių nėra malonus. Taip pat didelis kiekis kalkių vandenyje gali pakeisti kavos ar arbatos skonį, todėl daugelis filtruoja vandenį ir taip sumažina kalkių kiekį.
3 paprasti receptai, kaip pašalinti kalkes iš jūsų virdulio
Jei šiuo metu virdulyje prisikaupė daug kalkių nuosėdų, neskubėkite pirkti specialių miltelių joms šalinti. Išbandykite ekologiškus valiklių receptus, kurie mažiau kenks ir gamtai, ir jūsų piniginei:
- Citrina
Receptas paprastas – į 500 ml vandens įspauskite apie 30 ml citrinos sulčių. Jei nukalkinti reikia ne tik virdulio dugną, bet ir sieneles, atitinkamai padidinkite valiklio tūrį. Šį mišinį palaikykite virdulyje apie valandą, tada užvirkite, išpilkite, pripilkite švaraus vandens ir užvirkite dar kartą. Išpylę antro virimo vandenį naudokite virdulį įprastai. - Soda
Kartais vandenyje be kalkių būna ir kitų medžiagų priemaišų, todėl yra verta išbandyti skirtingus valiklių receptus, kad išsirinktumėte tą, kuris geriausiai tinka jūsų namų vandeniui. Norėdami virdulį išvalyti su soda, arbatinį šaukštelį sodos ištirpinkite 500 ml vandens. Atlikite tokią pat procedūrą kaip ir valydami su citrina bei džiaukitės rezultatais! - Actas
Tai turbūt pati efektyviausia naminė priemonė, skirta kalkėms šalinti. Ją netgi rekomenduoja daugelis kavos aparatų gamintojų kaip alternatyvą specialiems nukalkinimo skysčiams. Į 500 ml vandens įpilkite valgomąjį šaukštą acto (8–9 proc.), pašildykite virdulį iki 50–60 laipsnių (ar išjunkite, kol jis dar neužvirė, jei virdulys neturi termometro), tada palikite maždaug 15–20 minučių. Tada actą išpilkite, pripilkite švaraus vandens ir užvirkite dar kartą. Išpylę šį vandenį džiaukitės švariu virduliu!