Kam tarnauja naujieji šviesoforai?

Šisbeitauskas

Po Mažeikius važinėjantys vairuotojai vėl keikiasi: Žemaitijos ir Ventos gatvių sankryžoje pastatytas dar vienas esą išmanusis šviesoforas, prie kurio piko valandomis tose gatvėse susidaro didžiuliai kamščiai. Važiuodamas dviračiu tuo įsitikinau ir aš: prie pėsčiųjų perėjos laukti teko vos ne penkias minutes ir tik tada galėjau persivaryti dviratį į kitą gatvės pusę.
Nieko nebesuprantu: kad ir kiek būtų sankryžose pastatytų naujų šiuolaikiškų šviesoforų – nė vienu jų vairuotojai nesidžiaugia, nes jie tik trukdo greitai ir be spūsčių pervažiuoti sankryžas. Suprantu ir pateisinu vieno komentatoriaus riebų keiksmažodį dėl tokios „paslaugos“.
Ir kokie besmegeniai tokius šviesoforus sukonstravo? Tegu savo protus jie demonstruoja kur nors kaimuose, kur nėra didelio judėjimo. Nors tikiu, kad ir arklių traukiamų vežimų vadeliotojai juos keiktų.
Įrenginėjant naujus šviesoforus reikia tiek nedaug – palikti jų veikimo principą tokį, koks buvo iki tol – ir kam demonstruoti skystus kažkokių konstruktorių protus? Nebent tikslas būtų susižerti į kišenes nemažai pinigėlių… Kažkoks paradoksas – išsiruošę į darbą vairuotojai  kelionei turi skirti vis daugiau laiko. Nebloga paslauga, ar ne?
Beje, vairuotojų keikiamoje ankštoje Ventos ir Gamyklos gatvių sankryžoje kažkada buvo planuojama įrengti žiedą – tada, manau, ir būtų buvę galima normaliai tą sankryžą pravažiuoti, ir sutaupyti lėšų už išmaniųjų šviesoforų naudojamą elektros energiją. Žiedą jau keletą metų planuojama įrengti ir Pavenčių bei Sedos gatvių susikirtime, tad, neduok, Dieve, kažkam ne į gerąją pusę susisuktų smegenys ir čia taip pat atsirastų išmanieji šviesoforai.
Apie patogumus nieko negaliu pasakyti ir perėjus prie žiemos laiko. Šeštą valandą vakaro jau tamsu. Kam tai patogu? Nebent kokiems gatvių chuliganėliams, kurie į medžioklę išeina sutemus. Dabar jų darbo laikas prasitęsė viena valanda ilgiau. Na ir kas, kad rytą einant į darbą yra šviesiau, – tuo metu tokie gatvių plėšikai jau miega.
Kažkada buvo sakoma, kad vasaros ir žiemos laiko kaitaliojimas padės sutaupyti elektros energijos. Bet kam? Nebent kai kuriose darbovietėse iš ryto trumpiau reikia dirbti įsijungus elektrą. O vakare? Anksčiau turime įsijungti šviesas ir darbo vietose, ir savo namuose. Taigi ir už elektros sunaudojimą teks mokėti daugiau. Dar kartą nukenčia privatūs elektros vartotojai – ir toliau jojama ant paprasto žmogaus kupros – suprantama, ji atlaikys. Tad lieka tik tikėtis, kad pavasarį sugrįšime prie vasaros laiko ir daugiau niekada laikrodžių bei savo nervų nebekankinsime. Nebent koks „racionalizatorius“ vėl sugalvotų pratęsti tą mus netenkinantį laiko kaitaliojimą.
Lietuvoje dvi savaites iš eilės linksniuojami BMW vairuotojai, taranavę autobusų stoteles su žmonėmis. Kas tie vairuotojai? Neseniai apsiplunksnavę gaideliai, nelabai suprantantys, kaip važiuoti tokiomis galingomis mašinomis ir kaip jas suvaldyti. O dar alkoholis… Tokiems kelių gaideliams reikėtų keleriems metams atimti vairuotojų pažymėjimus – tegu šiek tiek subręsta jų smegeninės – ir tik tada, jiems perlaikius vairavimo egzaminus, išduoti teises. O vairuoti vadinamuosius „bambalius“ leisčiau tik vyresniems nei 30 metų vairuotojams – tiems, kurie jau turi vairavimo patirties.
Neseniai išgirdau keistą pasakojimą apie nutikimą vienoje iš privačių poliklinikų. Jau gana solidžią praktiką turintis gydytojas liepė savo pacientei pasidaryti tyrimus, už kuriuos ji „suplojo“ vos ne trisdešimt eurų. IR KĄ JŪS MANOT? Kai su tyrimų rezultatais ji atėjo pas tą patį gydytoją, išgirdo keistą klausimą: „Ko tu pas mane atėjai, juk viskas čia surašyta!“. Moteris buvo suglumusi – esą, ką ji išmano apie tuos skaičius ir matavimo vienetus. Išeitų taip, kad žmogus, turėdamas tyrimų rezultatus, pats turi sau diagnozę nusistatyti ir gydymą pasiskirti. Tai kam tada reikalingas tas gydytojas?
Tiek jau to, grįžkime prie malonesnių temų. Visą savaitę ruduo ir toliau mus lepina gražiais orais. Praėjusį šeštadienį turėjau progą pasivažinėti po Mažeikių rajoną ir pasidžiaugti rudeniškais peizažais. Iš tiesų, nereikia jokių užsienių – tokių grožybių gal ne visur ir pamatysi. Suprantama, kiekvienas kraštas savaip gražus, visur yra į ką pažiūrėti, bet mūsų krašte rudeniškų medžių spalvos šiemet tikrai fantastiškos. Renavo dvare galima fotografuoti kiekvieną medį – jų spalvos ir atspalviai vis kitokie.
Rytoj – Visų šventųjų diena, o poryt – Vėlinės. Daugybė žmonių, prekybos centruose perkančių  rudenines gėles ir žvakes, liudija, kad Anapilin išėjusių artimųjų nepamirštame. Taip ir neturi būti, tai – mūsų pareiga. Kita vertus, ar tų žvakių tiek reikia? Gal iš tiesų ant kapo užtektų vienos kitos? Kaip pastebėjo jaunasis Telšių vyskupas, svarbu ne kiek ant kapo bus žvakių ir gėlių – svarbiausia yra malda už mirusiuosius.
Tad linkiu visiems mintimis pabūti su Amžinybėn išėjusiais brangiais žmonėmis, pasimelsti, prisiminti juos – gerus, besišypsančius ir gal dar norėjusius pasilikti su mumis čia, šioje gražioje žemėje. O jei taip neatsitiko, tebūnie jiems ramybė ir džiaugsmas stebint mus – susimąsčiusius ar su nerimu laukiančius susitikimo…
[email protected]

One Reply to “Kam tarnauja naujieji šviesoforai?”

  1. na parašė:

    tiesiog košmaras tiek vienoje tiek kitoje tiek į turgų važiuojant,manau čia padarė benzino kolonėlėms BIZNĮ,kad stovėdami kuo ilgiau sunaudotume kuo daugiau kuro,išvažiuojant iš darbo biržos ir sukantis į dešinę jau stovim eilėje,tai į ką panašu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*