Kapėnų mokytojai prašo gelbėti nuo direktorės

Kapėnų pagrindinės mokyklos mokytojai, nepatenkinti direktorės Irenos Kuodienės vadovavimu, pagalbos kreipėsi į Savivaldybės merą. Jeigu ir toliau mokykloje bus netinkama darbo aplinka ir psichologinis bei moralinis spaudimas, jie pageidauja kito vadovo. Rajono valdžią pasiekė ir Kapėnų kaimo bendruomenės tarybos prašymas padėti susikalbėti su direktore. BAIMINAMASI DĖL MOKYKLOS ATEITIES
Prašymą merui pasirašė visi Kapėnų pagrindinės mokyklos mokytojai, išskyrus direktorės sūnų Gražvydą Kuodį, jo draugę ir dar vieną mokytoją. Pedagogai savo nepasitenkinimą išliejo į dvylika punktų.
Mokytojai skundėsi, jog nesą supažindinti nei su savo, nei su mokyklos vadovo pareigybių aprašymu, abejoja, ar tokie apskritai yra, ne su visais sudarytos darbo sutartys, vėluoja informacija apie ugdymo plano paruošimą, pamokų paskirstymą.
Mokyklos direktorė kaltinama savavališku, nepaaiškinant priežasčių, mokytojų tarybos posėdžių nukėlimu, atsisakymu bendrauti su tėvais ir kitomis nuodėmėmis.
Labiausiai mokytojai sunerimę dėl blogo mokyklos mikroklimato.
„Tarp mokytojų yra privilegijuotų žmonių, kurie gali nedalyvauti mokytojų posėdžiuose, nepamokinėje veikloje, naudotis geriausiomis mokymo priemonėmis. Apie kitus mokytojus kalbama nepagarbiai, jie šmeižiami, kaltinami dėl vaikų išėjimo į kitas mokyklas, vyksta kiršinimas“, – liejosi mokytojai.
Kapėnų bendruomenės atstovai skundėsi, kad jiems nepavyksta su direktore susitarti dėl naudojimosi sporto sale, aikštynu, klasės kaimo bendruomenei. Didžiausias nerimas kyląs dėl mokyklos perspektyvos, nes nemažai tėvų ruošiasi vaikus leisti į Viekšnių vidurinę mokyklą.

DIREKTORĖ MOKYTOJŲ NEGIRDĖJO
Mokyklos tarybos pirmininkė Rita Bacečienė „Santarvei“ sakė, kad situacija mokykloje ėmė aštrėti bene prieš penkerius metus. Mokytojai norėję išsiaiškinti priežastis, išsakyti direktorei savo nepasitenkinimą, tačiau I. Kuodienė į „teismą“ atsisakiusi eiti.
„Kitos išeities nebematėme“, – skundo merui priežastį nurodė mokytojai.
Vis dėlto I. Kuodienei nepavyko išvengti nemalonaus pokalbio, tik jis nebebuvo toks slaptas. Mokytojai „teismą“ direktorei inicijavo mokykloje lankantis jų skundą tiriančiai komisijai. „Pasakėme, kas gulėjo ant širdies. Jeigu ne komisija, direktorė mūsų nebūtų klausiusis. Mūsų žodis čia nieko nereiškia“, – „Santarvei“ sakė mokytojai.
Jie patikino nebebijantys direktorės keršto, nes „blogiau būti nebegali“. O tai, kad tokiomis aplinkybėmis išdrįsę įkurti profesinę sąjungą, parodo jų vienybę.
„Emocijos liejosi per kraštus“, taip būtų galima pavadinti išsikalbėjimą. Ne viena mokytoja, prisimindama nuoskaudas, braukė ašaras. Direktorė kolektyvo tarsi negirdėjo.
„Aistros, nepasitenkinimas kyla dėl to, kad mažėja mokinių, mokytojų krūviai. Ir aš būsiu vis blogesnė, nes situacija negerės. Tačiau aš dėl to nekalta. Pati atsisakydavau pamokų, kad tik mokytojams būtų geriau. O tyčiotis iš mokytojų? Niekada. Tyčiotis iš kito žmogaus, tai nėra mano prigimtinis bruožas“, – negailėjo sau gerų žodžių direktorė.

DARBO PRIEMONĖS IR TELEFONAS – PO RAKTU
Kapėnų mokykla yra tarp kitų 17 rajonų mokyklų, dalyvaujančių mokyklų tobulinimo (MTP) programoje. Per pusantrų metų jos gavo nemažai mokymo priemonių, inventoriaus.
Kapėniškiai džiaugtis šia parama neturi galimybės, nes daugelis priemonių tebesaugomos sandėlyje po raktu. Mokytojai garsiai spėliojo, kas yra už užrakintų durų.
„Buhalterijoje yra sąskaitos, kas gauta“, – į mokytojų replikas atsikirto direktorė.
Komisijai ji aiškino laukianti dokumentų, kad būtų galima inventorizuoti priemones, paskirti atsakingus asmenis. Švietimo skyriaus vedėjo Apolinaro Stonkaus neįtikino tokie argumentai. Kitos mokyklos MTP priemones naudoja jau seniai.
O kokia inventorizacija ar kitos rimtos priežastys verčia I. Kuodienę nuo mokytojų užrakinti faksą ir vienintelį telefoną, turintį susisiekimą su kitais miestais, išgirsti nepavyko. Penkis mėnesius nedarbingumo pažymėjimą turėjusi direktorė niekam nepatikėjo savo kabineto durų rakto.
„Aš tik vieną kartą šiemet skambinau į ministeriją, kai reikėjo duomenis perduoti dėl krepšelio. Yra internetas, elektroninis paštas“, – direktorė nesuprato mokytojų pretenzijų.

BANDĖ ATREMTI KOMISIJOS PRIEKAIŠTUS
I. Kuodienė negirdėjo ne tik mokytojų, bet ir komisijos priekaištų dėl darbo sutarčių, pareigybių aprašymo, mokytojų tarybos posėdžių protokolų, klasių dienynų pildymo ir kitų dalykų. Į kiekvieną pastabą ji stengėsi rasti save ginančių argumentų.
Švietimo skyriaus vedėją papiktino tai, kaip kūno kultūros mokytojas Gražvydas Kuodys neatsakingai, „iš lubų“ pildo papildomo ugdymo dienyną. Pagal jį papildomo ugdymo būrelį dešimtokas lankė net egzaminų dieną, o penktokas – jau pasibaigus mokslo metams.
„Mūsų mokykloje toks jovalas būtų neįmanomas“, – rėžė Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Mažeikių rajono susivienijimo pirmininkė Judyta Čejauskienė.
„Tas, kuris gerai dirba su vaikais, blogai dirba su popieriais. Ir atvirkščiai. Jei įėjęs į pamoką pirma popierius užpildo, komisija parašo 10, o su vaikais – „bordakas“, – savo sūnų gynė direktorė.
Išgirtasis sūnus pademonstravo netaktą. Įėjęs į direktorės kabinetą ir išvydęs būrį svečių, mokytojas nesusivaldė: „Kiek galima mus pulti?“ – ir piktai trenkęs durimis išėjo.
Kolegės sakė įpratusios prie panašaus G. Kuodžio elgesio. Su jomis jis net nesisveikinąs.

SIŪLYS ATLEISTI IŠ PAREIGŲ
Švietimo skyriaus vedėjas A. Stonkus sakė, kad anoniminių pranešimų apie autokratinį I. Kuodienės vadovavimo stilių sulaukdavo ir anksčiau. Yra buvę atvejų, kad I. Kuodienė neįsileido iš apskrities atvykusios komisijos. Ir jam pačiam įstaigos vadovė yra draudusi vaikščioti po „jos“ mokyklą.
Apie slogią atmosferą Kapėnų mokykloje yra kalbėjęs ir Švietimo, sporto ir kultūros komiteto pavedimu situaciją mokykloje aiškinęsis komiteto narys Antanas Dainius.
„Darbo kodeksas numato, kad vadovas atsakingas už demokratinį mikroklimatą ir demokratinį valdymą. Mokytojams mokykla neturi tapti katorga, pažeminimų vieta. Nuolatiniai stresai, įtampa trukdo darbui, tarpusavio santykiams. Aš savo išvadoje siūlysiu Kuodienę atleisti iš pareigų“, –„Santarvei“ sakė J. Čejauskienė.
Švietimo skyriaus vedėjas ir komisijos pirmininkas A. Stonkus sakė dar neapsisprendęs, kokia bus jo išvada.
„Priimant sprendimą, manau, pirmiausia reikės galvoti apie mokyklos, vaikų ir mokytojų ateitį“, – samprotavo A. Stonkus.

LEMS KOMISIJOS IŠVADOS
„Mano nuomone, Kuodienė nebegali dirbti direktore. Tačiau mano sprendimus lems komisijos išvados“, – „Santarvei“ sakė Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius.
Jei komisija nustatys pažeidimų, bus kreiptasi į Kontrolės komitetą, Audito tarnybą.
„Kaip jie nuspręs, taip ir bus“, – reziumavo direktorius.
Prieš kelis mėnesius Audito tarnybos ir Kontrolės komiteto sprendimai Irenai Kuodienei nebuvo palankūs. Nustačius šiurkščius pareigų pažeidimus net siūlyta ją atleisti iš darbo.
Savivaldybės taryba apsiribojo drausmine nuobauda – papeikimu.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content