Karantinas keičia laidojimo papročius

Karantinas nesustabdo mirčių, bet keičia laidojimo tradicijas. Nuotr. iš redakcijos archyvo

Šarvojimo salėse ribojamas lankytojų skaičius, atsisveikinimas trunka vos kelias valandas, į laidotuvių šv. Mišias bažnyčia įleidžia tik du ar tris artimiausius mirusiajam žmones, ceremonijoje kapinėse dalyvauja tik šeimos nariai… Ne visi žmonės susitaiko su tokiais pasikeitimais, išgyvena, kad negali įvykdyti mirusių artimųjų valios.
Dvasininkai ragina žmones supratingai vertinti sunkų laikotarpį ir gedinčius artimuosius palaikyti savo malda, tačiau likti namuose.

Vadovaujasi rekomendacijomis

Šalyje paskelbus karantiną, laidojimo apeigose rekomenduojama dalyvauti tik patiems artimiausiems žmonėms, o laidotuvių metu laikytis būtinų prevencinių priemonių.
„Žmones iš pradžių tai trikdė. Jie nori pagarbiai atsisveikinti su mirusiaisiais, bet sukandę dantis dažniausiai susitaiko su situacija. Be to, sąmoningumo daugėja. Juk į laidotuves susirenka giminaičiai, kurie atsakingi vieni prieš kitus“, – pastebėjimais dalijosi bendrovės „Dangaus vartai“ vadovas Kęstas Razgaitis.
Kad šitoje situacijoje svarbiausias žmonių sąmoningumas, kalbėjo ir kiti verslininkai, Mažeikiuose teikiantys laidojimo paslaugas.
„Turime Visuomenės sveikatos centro rekomendacijas, kėdes išdėliojame metro atstumu, laikomės visų nustatytų higienos reikalavimų. Tačiau mes negalime uždrausti norintiesiems ateiti atsisveikinti su mirusiuoju, prie durų nestovime ir nieko nereguliuojame. Jei ateina daugiau, jų nevaikome“, – teigė Algirdo gatvėje įsikūrusių gedulo namų vadovas, nenorėjęs prisistatyti.

Į šarvojimo sales – ne visi

„Santarvės“ pašnekovai pabrėžė, kad velionio artimieji patys turi apsispręsti, kaip elgtis, kaip savo artimąjį laidoti.
Laidojimo paslaugas teikiantys verslininkai tik pataria: geriau būtų, kad vyresnio amžiaus žmonės, priklausantys rizikos grupei, liktų namuose.
Kalbinti gedulo namų vadovai pastebėjo, kad daugelis gyventojų supranta situacijos rimtumą: kai kurie žmonės mirusiojo net nešarvoja arba šarvoja tik labai trumpą laiką – valandą ar dvi. Ir atsisveikinti ateina patys artimiausi žmonės.
Telšių vyskupijos kanauninkas Vilius Viktoravičius, kalbėdamas su „Santarve“ šia tema, pripažino, kad ne visi žmonės palankiai vertina tai, kad į šv. Mišias įleidžiami tik keli artimieji, kad daugelis negali palaidoti savo artimojo pagal jo valią. Tačiau žmonės supranta, kad situacija yra įtempta ir būtina saugotis.
„Kartais mes padarome stabą iš to paskutinės valio vykdymo. Aš sakyčiau, iš viso nereikėtų jokių valių… „Vaikai, nesipykite, vaikai, susitaikykite“. Tokia turėtų būti ta paskutinė valia, o ne koks karstas turi būti, kokie gedulingi pietūs, ką pakviesti ar dar kažką tokio. Tai yra labai neprotinga ir banalu“, – požiūrį dėl išankstinių nurodymų, kaip organizuoti laidotuves, išsakė kanauninkas.
V. Viktoravičiaus teigimu, žmogaus prigimtį sunku pakeisti. Artimiesiems nelengva, jeigu mirusįjį palaidojame labai greitai, neišgedėję, neatsisveikinę, nesusitaikę.
„Bet dabar išgyvename sunkų laikotarpį. Reikėtų giminaičius, draugus tik informuoti, kad toks žmogus yra miręs, ir paprašyti, kad ten, kur jie gyvena, ir melstųsi už mirusįjį. Padėkite artimiesiems, kuriems reikia paguodos žodžio“, – patarė kanauninkas.
Visas straipsnis – antradienio laikraštyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*