
Prieš trejus metus, kai Ukrainoje prasidėjo karas, šimtai tūkstančių ukrainiečių buvo priversti palikti savo gimtąją šalį ir ieškoti prieglobsčio svetur, bėgdami nuo smurto ir sunaikinimo.
Skelbiama, kad Ukrainą paliko daugiau nei 6 milijonai žmonių. Per 93 tūkst. karo pabėgėlių atvyko į Lietuvą, beveik 800 jų šiuo metu gyvena Mažeikių rajone.
Pabėgėliais pasirūpinta
Lietuvos migracijos departamento duomenimis, nuo 2022 metų vasario 24 d. į Lietuvą daugiausia atvyko ukrainiečių, kurių amžius – nuo 18 iki 64 metų, tokių pabėgėlių mūsų šalyje – daugiau nei 60 tūkst. Apie 25 tūkst. atvykusiųjų yra nepilnamečiai, likusieji – vyresni nei 65 metų asmenys.
Panaši situacija pastebima ir Mažeikiuose. Šiuo metu rajone gyvena 509 ukrainiečiai, kurių amžius – 18–69 metai, nepilnamečių registruota per 250, o 70 metų ir vyresnių asmenų skaičius mūsų rajone nesiekia nė pusšimčio.
Mažeikių rajono savivaldybė dalį ukrainiečių yra apgyvendinusi jai nuosavybės teise priklausančiose patalpose.
Savivaldybės duomenimis, buvusiose Moterų krizių centro patalpose Mažeikiuose gyvena 5 šeimos, o Viekšniuose, buvusiame Mažeikių politechnikos mokyklos bendrabutyje, apgyvendinta 11 šeimų. „Santarvės“ žiniomis, daliai ukrainiečių planuojama suteikti socialinį būstą Mažeikiuose, Sodų g. 7.
Savivaldybės atstovai teigė, kad įvairiais klausimais stengiasi padėti karo pabėgėliams iš Ukrainos: teikia pagalbą dėl leidimo laikinai gyventi Lietuvoje suteikimo, padeda užpildyti ir pateikti anketas Migracijos departamentui dėl minėtų leidimų išdavimo arba leidimų galiojimo pratęsimo, gelbsti registruojantis į medicinos įstaigas dėl būtinos medicininės pagalbos suteikimo, taip pat tarpininkauja dėl kalbos barjero tarp įstaigos darbuotojų ir ukrainiečių.
Sodų pagrindinėje mokykloje organizuojami lietuvių kalbos kursai, kuriuos baigus ir išlaikius egzaminą įteikiamas sertifikatas. Taip ukrainiečiai gali lengviau integruotis į mūsų šalies darbo rinką.
Užimtumo tarnybos Mažeikių skyriuje dėl darbo paieškos šiuo metu yra registruotas 51 Ukrainos pilietis.
Integraciją apsunkina viltis
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos duomenimis, šiemet Lietuvos bendrojo ugdymo įstaigose mokosi daugiau nei 7 tūkst. iš Ukrainos atvykusių moksleivių, o aukštosiose mokyklose – 1,7 tūkst. studentų.
Valstybė numatė karo pabėgėlių ugdymui skirti 31 mln. eurų. Iki kitų mokslo metų pradžios ikimokyklinio, priešmokyklinio ir bendrojo ugdymo moksleivių poreikiams tenkinti bus skiriama daugiau nei 28 mln. eurų. Likusi paramos dalis bus išnaudojama studijų kainai kompensuoti ir stipendijoms mokėti.
Šiuo metu Mažeikių rajono mokyklose mokosi 103 ukrainiečiai. Daugiausia vaikų iš Ukrainos mokosi 5–8 progimnazijos (37) ir pradinėse (36) klasėse, 9–12 gimnazijos klasių mokinių yra 30, šeši ukrainiečiai vaikai lanko priešmokyklinio ugdymo įstaigas, 22 – ikimokyklinio ugdymo.
Siekdamos palengvinti ukrainiečių vaikų integraciją į Lietuvos švietimo sistemą, savivaldybės teikia įvairią paramą, įskaitant lietuvių kalbos kursus, psichologinę pagalbą ir kultūrinius renginius, kurie padeda vaikams ir jų šeimoms prisitaikyti prie naujos aplinkos.
Specialistai teigia, jog tai ilgas ir sunkus procesas, kuris yra sunkiai įmanomas vykstant karui pabėgėlių gimtojoje šalyje. Šiuo metu Lietuvoje gyvenantys ukrainiečiai ilgisi gimtinės ir kasdien viliasi galėsiantys grįžti į Ukrainą.
Parama Ukrainai siekia 1,5 mlrd. eurų
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, į Lietuvą atvykusiems karo pabėgėliams išdalyta daugiau nei 200 tūkst. maisto ir higienos paketų, taip pat per 67 tūkst. maisto ir 41 tūkst. higienos kortelių. Be to, dešimtys tūkstančių Lietuvos piliečių savanoriauja pagelbėdami atvykusiesiems, teikia pagalbą įvairiose srityse.
Nuo karo pradžios Lietuvos parama Ukrainai siekia per 1,5 mlrd. eurų. Ši pinigų suma apima finansinę, humanitarinę ir karinę paramą. Iš jos daugiau nei 769 mln. eurų buvo skirta karinei paramai. Suskaičiuota, kad šiemet su Ukrainai suteikta parama Lietuvos karinė parama peržengs 1 mlrd. eurų ribą.
Lietuva taip pat aktyviai prisideda prie Ukrainos atstatymo. Praėjusių metų pabaigoje Lietuva antrąkart skyrė įnašą į Pasaulio banko Ukrainos išlaisvinimo, atsigavimo, rekonstrukcijos ir reformų patikos fondą – 5 mln. eurų 2022 m. gruodį ir 10 mln. eurų 2024 m. lapkritį.
Rugilė BALČIŪNAITĖ