Karių kapams – teisinė apsauga

Autoriaus nuotr.

Rusijos agresijos prieš Ukrainą dienomis Lietuvoje padaugėjo išpuolių prieš sovietinių karių kapines ir paminklus. Pareigūnai ir paminklosaugininkai ragina susilaikyti nuo vandališkų veiksmų. 

Kovo pradžioje dažais buvo apipilti memorialiniai paminklai, skirti sovietiniams kariams, Žasliuose (Kaišiadorių rajone) ir Pašaltuokio kaime (Jurbarko rajone). Panašūs išpuoliai, policijos duomenimis, įvykdyti praėjusią savaitę Šėtoje (Kėdainių rajone), Kurkliuose (Anykščių rajone), Bubiuose (Šiaulių rajone).

Policijos pareigūnai primena, kad už kapo ar kitos viešosios pagarbos vietos išniekinimą gresia bausmės nuo viešųjų darbų iki laisvės atėmimo trejiems metams.

Kaip informavo Krašto Paveldo departamentas, Kultūros vertybių registre yra įregistruotos 158 Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietos.

Autoriaus nuotr.

Vadovaujantis Ženevos konvencija, Antrojo pasaulinio karo karių kapinėms taikoma teisinė apsauga. Konvencija visame pasaulyje šalis įpareigoja gerbti jos teritorijoje palaidotas karo aukas ir tose kapinėse savo nuožiūra nesiimti jokių pertvarkymų.

Krašto paveldo departamentas prašo netapatinti kitų tautų kultūros su Rusijos ir Baltarusijos režimų vadais, susilaikyti ir sulaikyti kitus nuo bet kokių nepagarbių veiksmų karių kapinėse – tai  iškart būtų pristatyta kaip Rusijos skleidžiamų melagienų apie nacionalizmo šmėklas patvirtinimas.
Visas straipsnis – penktadienio laikraštyje.

16 Atsakymų į “Karių kapams – teisinė apsauga”

 1. Klausimas savivaldybei parašė:

  Negi jums tie monumentai ir patrankos grazu? Niekas nekalba apie kapiniu naikinima. Lai buna tos lenteles,bet tos patrankos,kazkas baisaus.

 2. Juozas parašė:

  O kodėl ruskeliai nenori tų savo kapinių išsikelti pas save? Kodėl vokiečiai pastoviai atvažiuoja ekshumuoti savų, o šitie tinginiai nesugeba? Ne mums reikėtų okupantų kapus saugoti. O tas patrankas vežti į Grūtą ir kuo greičiau.

 3. Anonimas parašė:

  Gerbk mirusį, jei pats nori būti pagerbtas miręs. Mirę jau nebe okupantai. Kariauti reikia su gyvais, o ne su mirusiais. Nė vienas kapas negali būti pamirštas ir tuo labiau, sunaikintas. O patrankos, žvaigždėti stabai, čia jau kitas reikalas. Kapinėse tokių reliktų būti neturėtų.

 4. Lengviausia parašė:

  Griauti ne statyti o kiek per trisdešimt metų pastatė mokyklų ? O kaip tragiškai atrodo darželis senamiestyje tikras sovietinis palikimas o kokia šaligatviu buklė puiki

  1. Juozas parašė:

   Gyventojų mažėja, dar mokyklų ir darželių trūksta? Ten kur yra poreikis, ten šios įstaigos ir statomos. Ir statomos kiekvienais metais. Pradėk domėtis Lietuva nezyzęs.

 5. zorro parašė:

  pačių kapų ir informacinių lentelių niekas ir nenaikins, tik tą tarybinį-raudoną piarinį rūbą pašalinti, tik tiek kad tankus ir patrankas į Grūto parką perkelti…

 6. Anonimas parašė:

  Palikit ramybėje,tuos paminklus,jug čia mūsų istorijos dalis

  1. Juozas parašė:

   Per prievartą įbruktos istorijos. Tokia istorija turi likti tik vadovėliuose, o ne miestų centruose.

 7. Aš irgi gyventoja parašė:

  Nedrįskit liesti karių kapinių! Dar su žuvusiais pradėkit kovoti, kapus pradėkit draskyti! Man nei tos patrankos, nei ta žvaigždė netrukdo! Gal ir jums pradėt aiškint, kokius paminklus savo artimiesiems statyt?Tai yra kažkieno kapai, jiems pastatyti paminklai, ir tesiilsi visi ramybėje… Amen!

 8. Stasys parašė:

  Man bjauru skaityti jūsu asilu svaiščiojiumus apie patrankas obeliskus ką jie jums subine drasko fu šlikštynės

 9. Nazareth parašė:

  Jeigu rusai ir jų sąjungininkai nebūtų išvadavę
  europos tai šiandien jūs būtumėte laižę fasistams padus. Beje, kai kurie ir laižo, tik jau kitam šeimininkui..

  1. ,... parašė:

   tu tai ruskiam laižai isigimeli,neteršk roko grupės pavadinimo ruskiu nuo….

 10. Algis parašė:

  Tikrai patrankas šalinti,o kapinių negalima liesti

 11. Svetima gėda parašė:

  O kuo kapai susiję su tom patrankom??? Kapų liesti nereikia, o tie balkonai… Visi miestai tuos lietuvių – ukrainiečių žudikus paminklus griauna, o mes saugosim ir ginsim??? Kokia gėda!

  1. Gyventoja parašė:

   Tikrai gėda…obeliską ir patrankas šalinti!!!
   Negali tokie stovėti ir toliau būti garbinami!
   Kapai tebūnie, bet patrankų ir obelisko su raudona žvaigžde nepalikti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto