Karo Afganistane dalyviai stato memorialą žuvusiesiems

Po darbų renginio dalyviai įsiamžino prie kolonos.

Nors nuo sovietų invazijos į Afganistaną pradžios praėjo jau daugiau kaip keturiasdešimt metų, jame dalyvavę lietuviai to nepamiršta, susirenka bent kartą du per metus. Norėdami įamžinti šiame kare žuvusių kareivių iš Baltijos šalių atminimą, renka lėšas ir patys prisideda prie paminklo Žemdirbio muziejuje statybos.

Įrengė koloną

Savaitgalį, kaip jau įprasta kelerius metus, Afganistano karo veteranai rinkosi į Aleksandrijoje (Skuodo rajone) esantį Žemdirbio muziejų, kurio šeimininkas – taip pat šiame kare dalyvavęs Virginijus Mitkus. Į susiėjimą susirinko apie penkiasdešimt karo veteranų ne tik iš Lietuvos – svečiavosi ir keturi „afganai“ iš aplinkinių Latvijos rajonų.
„Kaip jau ne pirmus metus, taip ir savaitgalį čia atvykome keturi mažeikiškiai. Muziejuje jau yra pastatytas paminklas žuvusiems šiame kare žmonėms atminti, prie įėjimo – viena akmenų kolona, savaitgalį statėme antrą, planuojama įrengti vartus. Iš kitos paminklo pusės numatyta pritvirtinti tris atminimo lentas su žuvusiųjų šiame kare vaikinų iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos pavardėmis.
Lėšų neturime, renginio metu vyko rinkliava, kitais metais tikimės atidaryti visą kompleksą“, – pasakojo renginyje dalyvavęs mažeikiškis Algirdas Znutas.

Žemdirbio muziejaus kieme – paminklas žuvusiems Afganistano kare.

1979–1989 metais vykusios sovietų karių invazijos metu joje dalyvavo apie 4760 šauktinių lietuvių, 97 iš jų žuvo.

Pateikė eskizus

Į renginį atvyko dizainerė, kuri jo dalyviams pristatė tris atminimo lentų įrengimo variantus, veteranai juos įvertino ir pateikė savo pasiūlymų.
Tradiciškai po darbų vyko vakaronė, kuriame buvę kariai dalijosi prisiminimais, bendrai vakarienei buvo pateiktas keptas avinas, plovas. Pasirodymą surengė Afganistane tarnavęs muzikantas iš Kretingos.
A. Znutas, Afganistane pusantrų metų tarnavęs nuo pat invazijos pradžios 1980-aisiais, sakė: karo prisiminimai jame dalyvavusių žmonių atmintyje gyvuoja ir gyvuos, jie „afganistaniečius“ lydi visą gyvenimą.
Tai ne pirmas buvusių karių susitikimas šiais metais: rugpjūtį Panevėžio rajone tris dienas vyko 17-asis tarptautinis ir 26-asis respublikinis Afganistano karo ir kitų karinių konfliktų dalyvių sąskrydis, jame dalyvavo apie 600 žmonių.

Mažeikiškiams susiburti sunku

Paklaustas, kaip vertina JAV karių pasitraukimą iš Afganistano, A. Znutas pažymėjo, kad nei sovietai, nei amerikiečiai, kurie, kaip jis stebėjo iš žiniasklaidos, su šios šalies atstovais bendravo kitaip negu SSRS kariuomenė, tvarkos šioje šalyje neįves – patys afganistaniečiai privalo joje susitvarkyti. Nors dabar tai padaryti bus itin sunku – jie yra išjudinti, supriešinti, susipykę tarpusavyje.

Darbai statant antrąją koloną virte virė.

„Kiek mažeikiškių dalyvavo kare Afganistane, sunku pasakyti. Žmonės garsiai apie tai nekalba, kiek vienas per kitą sužinome. Kol kas manome, kad jų yra apie dešimt. Tačiau visiems susirinkti į vieną būrį niekaip nepavyksta – esame branduolys, kurie važiuojame tiek į Aleksandriją, tiek į sąskrydžius, kiti negali išvykti dėl darbų. Neslėpsime, yra ir degradavusių žmonių, yra ir tokių, kurie viską laiko savyje. Štai aš tik prieš kelerius metus sužinojau, kad vienas iš „afganų“ gyvena šalia manęs – vos už trijų namų, toje pačioje gatvėje“, – kalbėjo A. Znutas.
Algirdo ZNUTO nuotraukos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*