Karo padariniams švelninti – 18 mlrd. eurų paskola

Strasbūre vykusioje sesijoje europarlamentarai pritarė 18 mlrd. eurų paskolai, planuojamai kitąmet skirti Ukrainai. Nuotr. iš freepik.com

Europos Parlamentas (EP) nusprendė kitais metais skirti 18 mlrd. eurų paskolą Ukrainai. Ši Europos Sąjungos finansinė parama turės būti grąžinta ne vėliau nei per 35 metus, pradedant nuo 2033 metų.
Nors šiam sprendimui pritarė 507 EP nariai (38 nepritarė ir 26 susilaikė), šią savaitę, gruodžio 6 d., Europos Sąjungos (ES) Taryba turės priimti galutinį sprendimą dėl lėšų Ukrainai skyrimo.

Kitąmet poreikių nemažės

Užsienio šalims skiriama makrofinansinė parama yra laikoma išimtine ES priemone, padedančia spręsti itin didelius finansinius sunkumus.
Skaičiuojama, kad nuo Rusijos karinės invazijos pradžios ES bendrai ir jos narių atskirai Ukrainai skirta parama siekia 20 mlrd. eurų.

Be to, prognozuojama, kad 2023 m. Ukrainos finansavimo poreikiai nemažės. Pagal naujausius Ukrainos valdžios institucijų skaičiavimus, kitų metų nuolatinis finansavimo trūkumas turėtų būti 3–4 mlrd. eurų.
Tad 2023 m. skirti papildomi 18 mlrd. eurų padėtų Ukrainai išlaikyti makrofinansinį stabilumą, padengiant neatidėliotinus finansavimo poreikius, užtikrinti šaliai ypatingos svarbos infrastruktūros: energetikos sistemos, vandentiekio ir kt. – atkūrimą.
Šios lėšos taip pat skiriamos kovos su korupcija reformoms vykdyti ir nacionalinėms bei vietos institucijoms modernizuoti.

Pinigai – su sąlyga

ES finansinę paramą planuojama mokėti kiekvieną metų ketvirtį. Nors šiuo metu Ukrainai reikalinga parama kiekvieną mėnesį sudaro beveik 4 mlrd. eurų, papildomi ir dalimis išmokami 18 mlrd. eurų padėtų padengti kone pusę kiekvieną mėnesį reikalingų lėšų.
Tikimasi, kad, siekiant padengti visą Ukrainos finansavimo trūkumą, prie šios paskolos prisijungs ir kiti tarptautiniai partneriai.

Be to, pažymima, kad ši ES paskola padės Ukrainai integruotis į Europą. Ji yra skirta su konkrečia sąlyga – demokratijos ir demokratinių mechanizmų, teisinės valstybės principų ir žmogaus teisių puoselėjimui.

Inicijavo kampaniją

EP pirmininkė Roberta Metsola pabrėžė, kad Ukraina kovoja už europines vertybes, todėl EP ir ES tvirtai palaiko Ukrainą humanitarinėje, karinėje ir finansinėje srityse.
„Suteikėme Ukrainai šalies kandidatės statusą. Vakar pradėjome „Vilties generatorių“ kampaniją.
Šiandien didele balsų dauguma ir skubiai pritarėme 18 mlrd. eurų paramos paketui, kuris leis Ukrainai išgyventi karą ir atstatyti kritinę infrastruktūrą“, – EP sesijoje kalbėjo EP pirmininkė.
„Vilties generatoriai“ – lapkričio pabaigoje pradėta kampanija, kuria siekiama padėti ukrainiečiams išgyventi žiemą.

EP Tarptautinės prekybos komiteto atstovės S. Kalniete teigimu, Ukraina gali tikėtis Europos paramos tiek, kiek jos reikės. Nuotr. iš Europos Parlamento archyvo

EP pirmininkė R. Metsola ir Florencijos meras Dario Nardella, kuris vadovauja daugiau nei 200 didžiausių Europos miestų vienijančiam tinklui „Eurocities“, inicijavo kampaniją, kuria Europos miestai raginami padovanoti Ukrainai elektros generatorių ir transformatorių.
Tai padėtų užtikrinti būtiniausių šalies objektų veikimą, aprūpinant energija ligonines, vandens tiekimo infrastruktūrą, pagalbos centrus, prieglaudas, telefono linijas ir kt.

„Europos Parlamentas ir ES pademonstravo didelį solidarumą Ukrainai tiekiant humanitarinę, karinę ir finansinę pagalbą. Dabar šaliai reikia konkrečių priemonių žiemai išgyventi. Raginu visus Europos miestus ir regionus prisijungti prie „Vilties generatorių“ kampanijos. Kartu galime labai daug pasiekti“, – pristatydama iniciatyvą kalbėjo R. Metsola.

ES yra pasirengusi padėti

Europos Parlamento sesijoje EP Tarptautinės prekybos komiteto pranešėja Ukrainai Sandra Kalniete atkreipė dėmesį į tai, kad kariaujanti Rusija pažeidė visus tarptautinius įstatymus, kuriuos tik įmanoma įsivaizduoti, buvo paleistos 4700 raketų į Ukrainos miestus ir svarbiausią infrastruktūrą, žuvo tūkstančiai nekaltų civilių. Bet visa tai tik dar labiau motyvavo ukrainiečius nepasiduoti ir toliau kariauti už savo šalį ir namus.

„Ukraina turi žinoti, kad ji gali tikėtis Europos paramos tiek, kiek reikės. ES yra pasirengusi teikti reguliarią ir nuspėjamą finansinę pagalbą, kad padėtų patenkinti didelę dalį neatidėliotinų Ukrainos finansinių poreikių 2023 metais“, – akcentavo S. Kalniete.
Pagal Europos Parlamento inf. parengė
Kotryna PETRAUSKAITĖ

Daugiau: paskola automobiliui

One Reply to “Karo padariniams švelninti – 18 mlrd. eurų paskola”

  1. Mazeikiete parašė:

    As nesuprantu, kad sitiek skirta milijardu, ginklu Ukrainai, o karo pabaigos net nematyt. Viskas eina tik blogyn.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto