Nuo spalio pirmos dienos mieste atliekos bus vežamos kas antrą savaitę, kaime – kartą per mėnesį, tik gegužės, birželio, liepos mėnesiais šiukšliavežės važiuos tokiu pat dažniu kaip iki šiol.
Priminsime, kad atliekos iš individualių namų mieste kas savaitę, kaime – kas antrą pradėtos vežti nuo praėjusių metų liepos mėnesio, nuo tada brango ir rinkliava.
Šį kartą Savivaldybės tarybos posėdyje svarstytas tik atliekų išvežimo dažnis. Nors atliekos bus vežamos perpus rečiau, Tarybos daugumos balsai (iš 23 dalyvavusiųjų, „už“ balsavo 18) lėmė, kad už paslaugą mokėsime tiek pat kaip iki šiol.
Prieš tokį sprendimo projektą balsavo tik du Tarybos nariai: opozicijos lyderis Alvydas Balčiūnas ir save išsikėlusi Daiva Šideikienė, susilaikė trys – konservatoriai: Vilhelmas Džiugelis, Rimantas Norkus ir Paulius Auryla.
Tarybos narių paprašėme pasidalinti mintimis apie naują atliekų išvežimo tvarką ir tokią pačią rinkliavos kainą.
Vilhelmas Džiugelis, Tarybos narys, konservatorius:
– Paslaugos apimtis mažėja, o kaina išlieka ta pati. Ekonominė logika sako, kad ji irgi turėtų mažėti. O dabar išeina atvirkščiai – paslauga mažėja, o pinigai didėja. Valdantieji turėtų prisiimti atsakomybę ir visiems žmonėms paaiškinti, kodėl taip yra. Teigiama, kad yra pinigų deficitas, tačiau tų pinigų visada trūksta. Reikia rasti kitus sprendimo būdus, o ne gyventojams užkrauti visą finansinę naštą.
Kai nuo praėjusių metų liepos mėnesio dvigubai išaugo atliekų išvežimo dažnis, kilo gyventojų nepasitenkinimas, nes tada padidėjo ir rinkliava. Žmonės prašė, kad atliekos būtų vežamos rečiau, nes tikėjosi, kad mažiau mokės. Reikėjo dabar, prieš priimant šį sprendimą, atsiklausti gyventojų, ko jie nori. Dabar mes pastatome vėžes prieš arklį, o tik vėliau atliksime jų apklausą (taip nutarta Taryboje – B. R.). Perfrazuojant rusų patarlę: niekas po muštynių kumščiais nemosuoja.
Daiva Šideikienė, save išsikėlusi Tarybos narė:
– Valdžios atstovai vis aiškina, kad rečiau vežti atliekas prašė gyventojai. Tačiau galbūt aukštojo išsilavinimo diplomus turintys asmenys nemoka skaityti?
Turiu ne vieną gyventojų prašymą. Taip, jie norėjo, kad būtų sumažintas išvežimo dažnis, nes turėjo viltį, kad mažesnis bus ir mokestis už atliekų išvežimą. Tačiau įvyko atvirkščiai. Nuo liepos mėnesio dvidešimčia procentų buvo padidintas rinkliavos dydis, o dabar, esant tai pačiai rinkliavai, sumažiname atliekų išvežimo dažnį. Išeitų, kad paslauga brango.
Sunku suvokti valdančiųjų sprendimus. Jeigu, pavyzdžiui, aš pas kirpėją registruojuosi keturis kartus, bet nueinu tik du kartus, už tiek ir moku, o ne už keturis kartus.
Prieš rinkimus visi šaukia dirbantys žmonių labui, kad bus mažesni mokesčiai. Rinkimai pasibaigia, mokesčiai žaibiškai didėja. Kuo valdantieji geresni už tą pačią „Sauridą“? Jie šaukia, kad dujų tiekėjas plėšia pinigus. O jie daro tą patį, žiūri, kaip į tą žmogaus piniginę įlįsti…
Teigiama, kad Savivaldybė skolinga TRATC-ui. Tos skolos nenukrito iš dangaus, jos atsirado dėl kažkieno kaltės. Tas ir turi atsakyti. Kodėl jos permetamos ant gyventojų pečių?
Alvydas Balčiūnas, Tarybos opozicijos lyderis:
– Jau praėjusiais metais nuo liepos mėnesio padvigubinus atliekų išvežimo dažnį niekas nesugebėjo deramai pateikti argumentų, kodėl tai būtina. Manau, kad toks sprendimas priimtas tam, kad būtų galima pateisinti rinkliavos didinimą. Kai tikslas pasiektas, siūloma grįžti prie atliekų vežimo dukart rečiau. Nei tada, nei dabar nepateikiama įtikinamų argumentų.
Balsavau prieš tokį sprendimo projektą, nes sunku suprasti, kaip, mažėjant paslaugos apimtims, rinkliava lieka ta pati. Tą klausimą kėlėme ir prieš du mėnesius, kai pirmą kartą buvo svarstomas šis sprendimo projektas, tačiau niekas į tai neatsižvelgė ir šiandien buvo svarstomas tik paslaugos dažnis.
Iš principo niekas nepasikeitė nuo liepos mėnesio. Tik į projektą įtraukta kai kuriais mėnesiais palikti dabartinę tvarką ir dažniau vežti atliekas. Bet vis tiek paslaugos apimtys mažės, o kaina paliekama ta pati. Be to, gyventojams visiškai nesuteikiama teisė pareikšti nuomonę.
Neatsitiktinai per Tarybos posėdį siūliau, kad būtų leista apsispręsti gyventojams, kartu skatinant juos rūšiuoti atliekas, kad į konteinerius nedėtų bioskaidžių atliekų, žalienų ir pan. Duokime teisę jiems mokėti mažiau. Nustatykime normalų, optimalų mokestį už tam tikrą surinktą atliekų kiekį, leiskime jiems nuspręsti, kokiu dažniu atliekos turėtų būti vežamos ir pan. Kad gyventojai būtų suinteresuoti formuoti mažesnį atliekų kiekį, nes už jį mažiau mokėtų.
Dabar aišku, kodėl jie verčia į konteinerį bet ką – nes moka ir nežino, už ką moka, net už orą. Šiandien yra atviras klausimas, ar visos grupės, visi segmentai moka. Daug niuansų. Mokesčių administravime daug klausimų, o apmokestinime – neskatiname mažinti.
Kalbame apie milijonines skolas TRATC-ui, neanalizuojame, kodėl jos susidarė, tik norime jas užkelti vaikams, anūkams. Daug betvarkės.
Laima Nagienė, socialdemokratė:
– Kai pradėjus funkcionuoti regioninei atliekų tvarkymo sistemai nustatėme pirmąją paslaugos kainą, net neįsivaizdavome, kad bus toks didelis atliekų kiekis. Todėl ir susidarė problemos, rinkliava nepadengia išlaidų. Tai kol kas mažinti rinkliavos tikrai nėra galimybės.
Taip, atliekos dabar bus vežamos rečiau, bet jos bus visos išvežamos. Todėl negalima teigti, kad paslaugos apimtys mažėja.
Nepatinka kaina? Čia yra pasekmė, ką mes parodėme per tuos pirmus metus Galvokime, kaip neapsiversti šiukšlėmis. Išmokime kultūringai visi skirstyti atliekas. Jeigu mes sugebėsime sumažinti šiukšlių kiekį, ir rinkliava mažės.
gyvenu sodo namelyje vienas..viska kompostuju,o mediena sudeginu saltu metu laiku krosneleje,o likuisas suksles:maisiukai nuo prekiu,pienoismetu i konteineri..paskaiciavau,kad uz 1 kg.isvezamu siuksliu moku apie 12 Lt.,daugiau,kaip uz kumpine mesa,duona..kad gautusi ta ponu nustatyta kubatura,turiu visus maiselius nuo pieno ir prekiu pripusti oro ir to neuztektu uzpildyti tu siuksliu kubu..ir kad lengviau butu skaiciuoti kubatura,prasau Ponu priimti nutarima,kad prekybninkai parduotu ipakavimus ne stukomis,vnt,(pieno maiselius),o kubaturos vienetais,kad galeciau paskaiciuoti siuksles..
Nagienė sako – didelis šiukšlių kiekis. Ji didelė viršininkė su dideliu atlyginimu gali sau leisti daug ėsti ir daug šiukšlinti. Aš šit savo šiukšliadėžę peržiūrėjau: 5 plastmasiniai maišeliai (nuo batono, duonos, makaronų, kruopų ir pieno) svogūnų lukštų saujelė, keturi kiaušinių lukštai, pora saujų bulvių lupenų, desėtka slyvų kauliukų ir kelios obuolių nuograužos. Gyvenam dviese. Va, po tiek šiukšlių išnešu du kartus per savaitę. Taip dažnai neneščiau – ale muselės skraido….
Kurį Gorbačiovą turi omeny – Michailą ar Rosvaldą?
Normalios firmos su vartotojais sudaro paslaugos tiekimo-pirkimo sutartį su abipusiais įsipareigojimais.Čia civilizuotame pasaulyje. Kas liečia Mažeikius,viskas kitaip: savivaldybėje storašikniai sėdi šaklnis suleidę į kėdes nuo gorbačiovo laikų.Jiems rūpi tik savo kišenė,gauti otkatą iš zasranco,kitų šiukšlių,kurie būdami monopolininkais daro ką nori.Greitai čia bus kaip Somalyje.
Siaip tai visada pateisina,kad kainos kyla.Tokia jau pas mus mada.Bet idomiausia tai,kad nepadaro privalomu darbu,pvz:kokie baisus tie spalvoti konteineriukai,o siaip tie bendrieji neplaunami ir nedezinfekuojami.Svarbu padejuoti savivaldybej ir reikalas issprestas.Na o ponams tai kas-jie pagrinde gyvena nuosavuose namuose,o ir atlyginimai kur kas solidesni.Taigi prabalsuoti vienas malonumas,o jus paburbekit,bet nuolankiai mokekit.
Kas skriaudžia mažeikiečius?Ogi tokios firmos kaip saurida,savivaldybė,dar pasižiūrėsime,ką nuspręs šiluminiai tinklai.Taigi visus į konteinerį ir į garbingajį TRACĄ.Už šią paslaugą tikrai neatsisakysime sumokėti.Dar garbingai palydėsime.Užteks vieną kartą mus mulkinti.
Gal kas turite kokių idėjų , minčių , kaip sumažinti mokestį už atliekų išvežimą arba ,kaip sugrąžinti anksčiau buvusį atliekų išvežimo dažnį ? Gali siūlyti ir L. Rimkienė.:)
radot beda islepe jus dar, pas mane vienkiemis :) konteineris stovi arciausiai uz 9 km, o saskaita ateina kaip kad pas visus , bet pas jus konteineriai kieme stovi :) manau jau bresta reikalas teismui.
man atrodo kad savivaldybe prisižais iki teismu
kai siuksliaveze atvaziuodavo vakare, niekas nei siukslem apsiverte nei sofa atitempdavo . O kas dabar darosi! Jei gyventojams pries langus konteineriai, negana siuksliu vaizdelio dar ir neaiskios zmogystos drbuojasi. Gal padidinkit mokesti, bet isvezkit tik pavasari.
Pritariu 100% Astai. Tai kur tie žadėtieji konteineriai išrūšiuotoms atliekom individualių namų savininkams? Kažkas gražiai pakalbėjo Mažeikių savivaldybės internetiniame puslapyje, jog „tipo“ bus dalinami tie konteineriai, bet turbūt tai ir liks tik gražiais žodžiais. O kam čia vargt, jei galima lengvai pasiimt pinigus nebesuteikiant paslaugos, kam čia dar kažkokių konteinerių ieškot. Ir tegu valdininkai neapsimeta, kad jiems rūpi rūšiavimas, nusišvilpt jiems į tai, kaip ir į paprastą žmogų. Pažiūrėsim, ar bent mieste bus išvežamos laiku išrūšiuotos atliekos. Jei ne, rašysiu ir rašysiu į savivaldybės puslapį, nusibodo jau toks abejingumas.
Tai duokit kitus konteinerius rusiuotoms atliekom ,ir vezkit kaip veze ,viena kart nerusiuotinas atliekas kita kart rusiuotas .nejaugi sunku taip padaryti ,kitose salyse zmones taip daro ir ner problemu rusiuojant tas atliekas . Dbar vis tiek zmones des salia konteineriu ,jei nebetelpa i konteinerius ,o vezantis siukles tures jas surinkti ,bet aisku tai ne motais valdininkams ir vel kencia ta juoda darba dirbantis zmogus.
Vežkit kaip norit, bet mokestis turi būti mokamas ne nuo buto ar namo, bet nuo žmonių kiekio, negi gali vienodai šiukšlių sukaupti vienas žmogus ar 3 ar daugiau?