***KARŠTAS INTERVIU*** Apie penktadaliu didesnę rinkliavą už atliekas

Savivaldybės tarybos daugumos balsais nuo liepos pirmos dienos rinkliava už atliekų surinkimą ir tvarkymą brangsta 21,4 proc.
Šiuo metu Mažeikių, Sedos, Viekšnių miestų individualių namų savininkams metinė vietinė rinkliava yra 175 litai, daugiabučių namų gyventojams 133 litai. Pritarus TRATC-o projektui, individualių namų savininkams už atliekų surinkimą ir tvarkymą per metus teks pakloti net 212 litų, daugiabučių namų gyventojams – l62 litus.
Prieš tai, kad TRATC-o problemų sprendimas būtų užkrautas gyventojams, balsavo Tarybos narė Daiva Šideikienė, o opozicijai atstovaujantys politikai – Alvydas Balčiūnas, Vilhelmas Džiugelis, Sigitas Kaktys, Rimantas  Norkus, Aldona Štilinienė ne tik nebalsavo, bet per balsavimą paliko salę.
Tarybos narių „Santarvė“ klausė, kokia jų nuomonė apie rinkliavos didinimą ir paprašė argumentuoti savo pasirinkimą.


Sigitas KAKTYS, konservatorius:

Sigitas KAKTYS. Sigito STRAZDAUSKO noutr.

– Valdančioji dauguma buldozeriu stumia sprendimus. Šitas sprendimas pažeidžia gyventojų viešąjį interesą, priverčia susimokėti, o problemos palieka tos pačios. Balsuoti prieš yra per maža, reikia nedalyvauti balsavime. Tokią teisę turime, ja ir pasinaudojome. 

TRATC-o veikloje tvarkant atliekas yra susikaupusių problemų, bet jos sprendžiamos paprastu būdu – didinamas tarifas ir gyventojai turi išspręsti ne tik dabartines TRATC-o, bet galbūt ir Savivaldybės problemas.
Tai viena pusė. Antra pusė – tai yra politinė atsakomybė, tos pačios Savivaldybės tarybos atsakomybė. Kaip žinia, penkeri metai blogėja situacija ir niekas nesprendžiama. Kai tuo tarpu Vietos savivaldos įstatymo šeštasis straipsnis, bylojantis apie savarankiškąsias funkcijas, kaip tik numato, kad Savivaldybė yra atsakinga už komunalinių atliekų tvarkymo sistemos diegimą, žaliavų surinkimą, sąvartynų rengimą ir eksploatavimą ir t. t.
Tame kontekste ir Ekonomikos komiteto pateikiamoje perspektyvoje, kur yra planai sudaryti, nieko nėra apie mūsų pačių pastangas gerinti šitą situaciją, gerinti atliekų tvarkymą, mūsų komunalinio ūkio įmonės darbą.
Gal reikia priimti kardinalinius sprendimus, gal reikia komunalininkų įmonę restruktūrizuoti – padaryti taip, kaip klausimai sprendžiami Palangoje, Varėnoje, Kretingoje. Ten paslauga yra suteikiama ne konkurso būdu savo įmonei ir tai nuima didelę problemų naštą.
Reikia ieškoti sprendimų, nes tik didindami rinkliavą nieko nekeičiame, įsiskolinimai bus ir situacija tik blogės.


Alvydas BALČIŪNAS, opozicijos lyderis:

Alvydas BALČIŪNAS. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

– Dėl sprendimo didinti vietinę rinkliavą kyla daug klausimų. Tikrai trūksta informacijos ir ekonominio pagrindimo, iš kur ir kaip susidarė tos skolos, ir kiek reikia didinti vietinę rinkliavą. Prieš porą metų keturių rajonų savivaldybių auditoriai patikrino, kaip TRATC-as naudoja mūsų pinigus. Tačiau iki šiol neaišku, kokiomis priemonėmis buvo pataisyti nustatyti trūkumai, kaip vėliau buvo siekiama  efektyvumo. 

Nėra ir pastarųjų metų TRATC-o veiklos analizės. Būtų tikslinga užsakyti auditą ir tik turint jo išvadas spręsti, ką daryti.
Sveikinu esamą vadovą, kad norima efektyvinti įmonės darbą, geriau tvarkytis. Bet tai reikia daryti ne gyventojų sąskaita. Visų pirma reikia atsakyti į svarbiausią klausimą – ką galima padaryti bendrovės viduje, tai įrodant konkrečiais skaičiais, o ne kalbomis ir emocijomis.
Nežinome ligos, bet skiriame vaistus. Reikėjo vieną kartą išsiaiškinti, kur išties išleidžiami pinigai ir nuspręsti, kaip efektyviai panaudoti iš gyventojų surenkamas lėšas.
Manau, kad mes neturėjome teisės balsuoti už nepagrįstą sprendimą.


Daiva ŠIDEIKIENĖ, save išsikėlusi Tarybos narė:

Daiva ŠIDEIKIENĖ. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

„Balsavau prieš, nes, mano manymu, buvo labai mažai pateikta ūkinės-finansinės informacijos apie TRATC-ą 2011 m./2012 m. laikotarpį. Neaiškūs europinių pinigų ir paimtų paskolų panaudojimo tikslai ir būtinybė. Manau, kad šiandieniniame Tarybos posėdyje svarstomas klausimas dėl vietinės  rinkliavos mokesčio didinimo yra susijęs ne tik su pačio TRATC-o blogu vidaus darbu (žmona nuomojosi iš savo vyro automobilį, informacijos viešinimas ir t. t.), bet ir su mūsų vietos  politikų padarytomis klaidomis. 2007 m. tuometinė Savivaldybės taryba priėmė sprendimą dėl Dargių sąvartyno, kuris nei ekonominiu, nei socialiniu požiūriu nebuvo pagrįstas, o kaip nurodo  atlikto audito išvada, laukiamas rezultatas – 3,7 milijono litų nuostolis, turės būti dengiamas atliekų turėtojų sąskaita. 

Tie patys politikai, kurie  2007 m. priėmė „nevykusį“ sprendimą dėl  Dargių  sąvartyno, ir šiandien priėmė sprendimą, kad atsiradę nuostoliai ne tik dėl TRATC-o veiklos, bet ir dėl mūsų  politikų  priimto sprendimo (2007-08-24 sprendimas Nr. T1-246 „Dėl savivaldybės turto investavimo“) bus padengti atliekų  turėtojų sąskaita.


Romas VENCLOVAS, Darbo partijos (leiboristų) narys:

Romas VENCLOVAS. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

– Nors pernai nuo liepos mėnesio suvienodinome kainas, bet praėjusios kadencijos Tarybos klaidos ištaisyti nepavyko. Nuo 2008-ųjų augančios skolos ir toliau nieko nedarant augtų. 

Mūsų politikai kartais bijo priimti drastiškus sprendimus, vengia rinkėjų. Bet tuos klausimus būtina spręsti. Negalima laukti, kol mes įklimpsime į balą ir išbrįsti iš jos nebegalėsime.
Sveikinu direktorių, kuris sugebėjo išdėstyti situaciją, įrodyti, dėl kokių priežasčių auga skolos, ką reikia daryti.
Aš kaip politikas galėjau politikuoti, nebalsuoti už rinkliavos didinimą ar susilaikyti. Bet balsavau,  nes nematau kitokios išeities, kaip išgelbėti įmonę. Jeigu tik politikuosime, reikės ją uždaryti, nes ištiks bankrotas.

17 Atsakymų į “***KARŠTAS INTERVIU*** Apie penktadaliu didesnę rinkliavą už atliekas”

 1. Vida parašė:

  Brangieji lietuviai ,Mažeikiškiai ar Jūs dar nesuprantate,kas šioje šalyje vyksta .Čia eina atviras žmonių naikinimas ,kadangi mes patys jiems labai lengvai pasiduodame .Pati didžiausia bėda ,kad mes dar kažko bijome ,bet juk nėra jau ko ir bijoti ,jau viską esame praradę.Mūsų ir taip jau mažai yra likę šioje šalyje.Kad ir tam pačiam Rancui nešat ,o aš nemoku ,laukiu kokį šuolį darys tas grobuonis .Galėsime susitikti kad ir teisme ,aš jau nieko neprarandu Apie šiukšles ,tai dar viena fantastika .Patys pinigus išvogę vėl drąsiai lenda į paskutinius žmogeliukų kelis litus..Iš mažų pajamų kiek gi gali šiukšlinti ir dar gyvendamas vienas . .Man šitie skaičiavimai visiškai nesuprantami .Ar žmogus šiukšlina ,ar buto kvadratūra jiems vienodai.Visa mūsų valdžia jau metai iš metų įlindusi į korupcijos liūną ,o šaknys tai mūsų seime ir vyriausybėje .Laikas atsibusti ir vienytis ,jeigu mes dar norime išlaikyti savo brangią žemelę.

 2. Politika: Vokiečių spauda: „Lietuva negali būti pavyzdžiu Europos politikai“ parašė:

  ,,Nors lietuvių patirtis yra unikali, ji negali būti naudojama kaip modelis įveikti finansų krizę. Už ekonomikos atsigavimo slypi tiesa, kad didelė gyventojų dalis buvo nuskurdinta. Tokia padėtis, kai minimalus darbo užmokestis siekia 300 eurų, kai kainų lygis nesiskiria nuo vidutinių Europos standartų, o 10-20 procentų šalies gyventojų emigruoja, nes jie neturi namie galimybių, negali būti pavyzdžiu Europos politikai.
  Taip pat akivaizdi politinė apatija ir nepasitikėjimas valdžios institucijomis bei jų atstovais yra šešėlinė Lietuvos pavyzdžio pusė. Tarptautines kredito institucijas sužavėjo kieta ekonomika, bet ilgalaikiai sprendimai, kurių reikia Europos finansų politikai, negimsta buvusioje Sovietų Sąjungoje. Net jei ten ir persikėlė pirmininkavimas Europos Sąjungai“, – baigia „Frankfurter Rundschau“.

 3. runkelis parašė:

  Gyveno vėins sava trobo.Stėngous kad kou mažiau susidarytų tų atliekų.Tad kompostouju rušiouju,deginu.Per metus pridoudu gal 15 konteineriukų.Dabar technikas omžius,suskaičioukėt sumokėsu,bet neapvaginėkit vardan solidaroma.Juk tik ŠIUKŠLINTOJAS tor mokėt už sava šiukšles

 4. vilma parašė:

  Labai įdomu, kuris čia dar moka tuos 50 Lt už metus.Toks jausmas ,kad tas žmogelis iš vis nežino kiek kainuoja šiukšlių vežimas.O gal ir net nemoka.Tai jei savivaldybė pasidaro pelno sau,o lieka skoloje kažkam -tai puiku-paprasti žmogeliai sumokės .Kraukim kainas,didinkm ir pirmyn-lietuviai kantrūs už viską moka.

 5. Na parašė:

  Kur tai matyta,kad mokesciai lenktu pajamas?! Lietuviai kantrus,todel jais ir yra naudojamasi! Ar nebuti geriau,jeigu viska sprestumete kartu su miesto zmonemis,o ne sprestumete savo rate? Liaudis jau nebeisgali su ivairiais mokesciais gaudami nedidelius atlyginimus ir mazas pensijas. Kas dar laukia,kokie mokesciu pakelimai,?

 6. apklausa parašė:

  Siulau parduoti savivaldybes pastata ir taip padengti skola.Nes jis mums yra nuostolingas .Pagalvokite kiek kainuoja jo islaikymas per metus ,kiek kainuoja tenai sedinciu klierku islaikymas ,o dar kiek kainuoja priimti sprendimai..
  Gal kokius parasus reikia rinkti pradeti…
  Turiu numates vieta nebloga,su gera panorama, ir patalpos ventiliuojamos-tai buvusi etg gamykla..
  Kaip jus manot?

 7. To zebiedijaus pasakai parašė:

  2008 m. dyzelino litras kainavo 1.3 Lt.Praeitais metais buvo pašokęs iki 5 Lt/ltr .Dabar 4,15 Lt/ltr,o jis tebesvajoja apie 50 Lt šiukšlių mokestį už metus.
  Tai dar prisiminkim ir tarybinius metus,kai benzas kainavo 0.07 kapeikas už litrą.o dyzelinas 0,03 kapeikas.Už šiukšles visai nereikėjo mokėti.PAMENAT,KAIP KIEME ŠIUKŠLEVEŽĖ PYPINDAVO VAKARE ir visi su kibiriukais stovėdavo ant pamato .Gyvenant prisiminimais ir nostalgija toli nenueisime.

 8. iš 2011 m audito ataskaitos parašė:

  Audito metu nevertinome Telšių regiono savivaldybių patvirtintos Telšių regioninės atliekų tvarkymo sistemos plėtros projekto galimybių studijos, pagal kurią 2004 m. kovo 30 d. Finansų ministerijoje buvo pasirašytas Finansinis memorandumas dėl investicinio projekto „Telšių regiono buitinių atliekų tvarkymo sistemos sukūrimas“ finansavimo iš ISPA fondo lėšų. Projekto vertė – 8 902 000 eurų. Pagal šį memorandumą projektui finansuoti TRATC-o dalis sudarė 801180 eurų. Projekto įgyvendinančioji agentūra – Aplinkos projektų valdymo agentūra prie Aplinkos ministerijos. Galutinis projekto naudos gavėjas – TRATC-as.

 9. Zebiedijaus pasaka parašė:

  Aritmetika čia paprasta. Iki 2008, kol atliekas rajone tvarkė Mažeikių komunalinis eilinė dviejų žmogelių šeima, gražiai gyvenanti miesto daugiabučio narvelyje mokėjo nei daug nei mažai 50LT per metus.
  Praėjus gražiems 5 metams valdžios nurodymų mokės jau 162Lt, t.y. tik 3 kartus daugiau, o vienišas žmogeliukas tik 6 kartus daugiau. Ar tai daug ? O gal per tuos metus miesto valdžia sėdėdama ir sapnuodama(atsiprašau – besirūpindama) ir algas bei pensijas ir pašalpas padidino žmogeliams
  irgi tris, o vienišam net 6 kartus ir tie pagamino daugiau atliekų. Balansas yra ar būtų. Retorinis klausimas ir ne vietoje.
  Kai žmogeliukų išrinkti valdžios vyrai 2008 lengva ranka uždarė ir atidavė miesto sąvartyną(o juk dar eilę metų galėjo tarnauti tiems patiems žmogeliams)ir, pasukę jų atliekas į Plungę, paleido projektą istoriniu pavadinimu “Regioninė atliekų tvarkymo sistema”, nepakeičiamas direktorius Kryžius ir TRATC vadas Domarkas pradėjo sekti pasaką žmogeliukams, kad po keletos metų atliekas tvarkysime kaip Vakaruose.
  Kolei ES pinigėliai byrėjo anuodu vaikščiojo aukštai iškėlę galvas ir tarėsi esą geriausi atliekų ekspertai rajone, bet kai tie pasibaigė ir TRATC laiveliui užtekėjo saulėlydis, nutarė ir toliau projektą – pasaką sekti tik dabar iš žmogeliukų kišenes. Argumentas užmušantis – Na tiesiog nebus kam vežti ir kur vežti. Ak, tiesa pamiršau – Domarkas laiku iššoko iš skenduolio. O projekto – pasakos esmė baigiasi ties miesto kapinėmis – atliekas jau privaloma mesti ne į konteinerius, bet tiesiog ant žemės. Bet gal taip patogiau ir žmogeliukui – nereikia aukštyn kelti ir valdžiai – nebereikia konteinerių, turbūt veš su savivarte, kaip ano šimtmečio 50-taisiais.
  Taigi gerbiamieji, istorinis projektas- pasaka sėkmingai mums sekamas toliau. O kas belieka. Gal tik juokas pro ašaras. Juk europą kainomis jau lenkiame, belieka pralenkti pasakomis.

 10. klausimėlis parašė:

  Ar gali asilai padaryti ką nors ne asiliškai? Aišku, kad ne!

 11. Akela parašė:

  Patys bjauriausi banditai – valstybiniai banditai – pakėlė ranką ir apiplėšia tave. Šitų tai jau neišvengsi. Nuo kitų banditų galima ir apsisaugoti: nevaikščioti tamsiu paros metu, įsidėti geras duris, nešiotis dujų balionėlį.. Ar ilgai kentėsim?

 12. BĖGLYS parašė:

  Kraunuosi čemodaną,išvažiuoju, sudie, brangi LIETUVĖLĖ.Prisišiukšlino politikai,iš godumo pakvaišo rancis,ką čia beveikti,

 13. Galvosūkis??? parašė:

  Šiaulių taryba vakar nusprendė,kad daugiabučių kiemus tvarkysis patys gyventojai iki 20m nuo pastato,toliau kaip dievas davė.nesitvarkantys bus baudžiami piniginėmis baudomis.štai prie ko eina ubagų šalis.o čia pakėlė kainas šiukšlėms keliolika litų už metus ir penki rėksniai pabandė pypauti.netgi buvęs meras Džiugelis ir vicemeras Norkus per savo kadenciją klampinę savivaldybę į skolas vaizdavo save tautos gynėjais

 14. Vardas (privalomas) parašė:

  Tai dabar nebeverta rūšiuoti šiūkšlių mieli Mažeikiškiai

 15. AS parašė:

  Ranco pavyzdys uzkreciantis,juk taip ponai politikai kurie balsavote uz branginima.Lieka jums atlikt paskutini „dideli“darba. ORO mokestis !!!!! Tik nedelskit Laikas pinigai

 16. Vardas (privalomas) parašė:

  Mes (rajono gyventojai) juk turtingi: galime padengti „Sauridos“ , „TRATC-o“ visas skolas! Ko čia KUKLINASI kiti, tegul pasiskelbia ir mes padėsime „VARGSTANTIEMS“ !!! Paskubėkite, kol mes dar gyvi !!!…

 17. jo parašė:

  Ar neperdaznai kyla kainos uz siuksliu isvezima? Nestekenkit jus zmoniu,! Idomu,kur keliauja sie pinigeliai?Rasykit mums ataskaitas,mums irgi idomu zinoti. Beliko ivesti mokesti uztai,kad kvepuojame!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto