Kas antras ūkininkas rizikuoja anksti prarasti klausą

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Darbas žemės ūkyje smarkiai kenkia žmonių klausai. Situaciją dar labiau blogina lietuvių užsispyrimas nenaudoti apsaugos priemonių.

Svarbu nedelsti

Klausos centrų „Audiomedika“ vadovas skaičiuoja, kad kas antram ūkininkui Lietuvoje gresia stiprūs priešlaikiniai klausos sutrikimai, kitiems – kiek lengvesnės sutrikimų formos.
„Beveik niekas iš Lietuvos žemdirbių neišvengs klausos sutrikimų. Kitose srityse galioja tam tikros darbo saugos taisyklės ir darbuotojai bei darbdaviai yra verčiami rūpintis savo sveikata. Ūkininkų niekas nekontroliuoja ir jie gali kiekvieną dieną nevaržomai save žaloti“, – sako „Audiomedika“ vadovas Mindaugas Jonaitis.
Pasak jo, Lietuvos ūkininkai į klausos specialistą kreipiasi po 7–10 metų, kai pirmą kartą pajaučia klausos sutrikimų simptomus.
„Jei artimieji nuolat prašo pritildyti televizorių bei radiją arba jūs nuolat prašote pakartoti, tai yra patys pirmieji ženklai, kad klausa silpnėja. Tokiu atveju kuo greičiau atlikite klausos tyrimą, nes kuo ilgiau delsite, tuo didesnė tikimybė, kad klausos aparatais sutrikimo kompensuoti nepavyks ir reabilitacija bus sudėtingesnė“, – teigia klausos centrų vadovas.

Moterys atsargesnės

Ūkininkams labiausiai kenkia darbas su traktoriais, benzininiais pjūklais, kombainais, grūdų džiovyklėmis, malūnais ir kita sunkiąja technika. Auginantiems gyvulius taip pat patariama dėvėti apsaugines ausines. Gyvulių – ypač kiaulių – žviegimas gali būti itin kenksmingas klausai, jei žmogus su juo susiduria kasdien po kelias valandas.
M. Jonaitis pastebi, kad dažniau ir didesnių klausos sutrikimų patiria Lietuvos žemės ūkyje dirbantys vyrai. Moterys yra jautresnės triukšmui, todėl dažniau naudoja ausų apsaugos priemones arba mažiau dirba didelio triukšmingumo sąlygomis.
„Dauguma galvoja, kad klausa sutrinka, kai jie yra paveikiami staigaus stipraus garso. Pavyzdžiui, sprogimo ar šūvio garso. Tačiau daug labiau klausai pakenkia kasdienis, nuolatinis garsus triukšmas. Jis kiekvieną dieną nepastebimai silpnina ausis, kol galiausiai jos pažeidžiamos negrįžtamai“, – aiškina klausos centrų vadovas.

Specialisto patarimai

Klausą apsaugoti nėra sunku. Į išmaniuosius telefonus galima įdiegti triukšmo matavimo programėles. Ūkininkams reiktų atsiminti, kad aštuonias valandas galima dirbti 85 dB (decibelų) triukšme. Sulig kiekvienais papildomais 3 dB triukšme galimo praleisti laiko kiekis dvigubai mažėja. 88 dB triukšme galima dirbti 4 valandas, 91 dB – 2 valandas ir taip toliau. Didesnis garsas ar ilgesnis jame praleistas laikas gali sukelti klausos sutrikimus.
M. Jonaitis pataria klausą papildomai saugoti dėvint ausų kištukus, specialias triukšmą mažinančias ausines ir mažiau būti prie triukšmo šaltinio. Dar labiau apsaugoti klausą padės prevenciniai veiksmai: perkant naujus įrengimus, rinktis tuos, kurie skleidžia mažiau triukšmo; investuoti į procesų automatizavimą, kad triukšmingoje aplinkoje reiktų būti mažiau laiko.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto