Kas yra mobilizacija ir kaip elgtis mobilizacijos atveju?

Vienas pagrindinių mobilizacijos uždavinių – užtikrinti gyvybiškai svarbių valstybės funkcijų atlikimą.
Nuotr. iš Krašto apsaugos ministerijos archyvo

Pirmiausia, svarbu suprasti, kad mobilizacija nėra karas. Tai teisinis režimas, kurio metu valstybė perorientuojama veikti didelės įtampos sąlygomis, ir kariuomenės padaliniai papildomi rezervo kariais.
Mobilizacijos metu valstybė pereina prie gyvybiškai svarbių funkcijų palaikymo, tam pasitelkdama turimus žmogiškuosius, materialinius ir finansinius išteklius.

Gyvybiškai svarbios valstybės funkcijos apima valstybės valdymą ir savivaldybių institucijų veiklą, valstybės gynybą, vidaus saugumą, ekonominės ir civilinės infrastruktūros funkcionavimą, gyventojų būtinųjų poreikių, tokių kaip maistas, vanduo ir sveikata, užtikrinimą bei tenkinimą.
Mobilizacijos metu gyventojams patariama klausyti oficialių institucijų informacijos ir nurodymų. Taip pat reikėtų turėti sukaupus asmeninių atsargų, kurias sudaro maistas, degalai, grynieji pinigai, medicinos ir kitos priemonės. Atsargos turėtų padėti išgyvenimui nuo 3 iki 30 dienų, kol valstybė pradės naudoti turimus rezervus.

Paskelbus mobilizaciją, gyventojai, priklausomai nuo jų darbo specifikos ir šauktinių tarnybos patirties, gali tęsti įprastą darbą, būti pakviesti savivaldybės ar seniūnijos atlikti būtinuosius darbus, jungtis prie savanoriškų organizacijų ar gauti šaukimą atlikti karo tarnybą.
Jei dirbate valstybės tarnyboje ar esate karo prievolininkas ir priklausote Civilinio mobilizacinio personalo rezervui (toliau – CMPR), privalote veikti pagal darbovietės mobilizacijos planą. Jei nežinote, ar esate įrašytas į CMPR – vadinasi, nesate CMPR sąrašuose.
Jei esate medicinos darbuotojas, policininkas ar ugniagesys, svarbu tęsti tiesioginių pareigų vykdymą, kol bus nurodyta kitaip.

Jei turite ginklą, skirtą savigynai, medžioklei ar sportui, tačiau nesate asmuo, įtrauktas į CMPR, karo prievolininkas ar šaulys, jūsų pagalbos gali prireikti savivaldybės administracijai, seniūnijai ar karo komendantui.

Jei neturite ginklo, nesate įtrauktas į CMPR ir neturite darbo ar tarnybos santykių, patariama jungtis prie savanoriškų organizacijų, tokių kaip Lietuvos šaulių sąjunga, Raudonasis Kryžius, Maltiečių ordinas, Maisto bankas ir kitų. Mobilizacijos metu joms tikrai bus reikalinga papildoma pagalba.
Daugiau informacijos apie mobilizaciją ir galimus veiksmus jos paskelbimo atveju galima rasti internetinėse svetainėse: www.mobilizacija.lt, www.lt72.lt, www.kariuomene.lt, www.kam.lt
Pagal Krašto apsaugos ministerijos inf. parengė
Kotryna PETRAUSKAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto