Ketvirtadalis mūsų rajono gyventojų buvo priversti pasišviesti žvakėmis

Šiaurės Vakarų Europą siaubęs uraganas „Ervinas“ neaplenkė ir mūsų rajono: rovė medžius, plėšė namų stogus, elektros laidus. Vakar posėdžiavusiai rajono ekstremalių situacijų valdymo grupei avarinės tarnybos dar negalėjo pasakyti, kiek nuostolių patirta dėl siautėjusios stichijos. Labiausiai nukentėjo elektros tiekėjai ir jos naudotojai.

LIKO BE ELEKTROS
„Vakarų skirstomųjų tinklų“ Mažeikių skyriaus viršininko Arvydo Šemetos duomenimis, rajone yra 520 elektros pastočių, praūžus vėtrai sekmadienio ryte 280 jų skendėjo tamsoje.
A. Šemeta vakar negalėjo tiksliai pasakyti, kokia iš tikrųjų yra situacija rajone. Anot jo, sudaryta vienuolikos žmonių grupė, kuri atlieka apžiūras vietoje. Į šį darbą įjungti realizacijos skyriaus ir kiti specialistai.
Rajone yra 24 tūkst. elektros naudotojų. Apytiksliais duomenimis, vakar ryte ketvirtadalis neturėjo elektros.
„Labai sunku suskaičiuoti, kiek abonentų neturi elektros. Vienas daugiabutis namas gali atstoti visą kaimą“, – teigė A. Šemeta.

LIKVIDUOJA PADARINIUS
Šiuo metu stichijos padarinius likviduoja šešios elektrikų brigados. Sekmadienį dar siautėjusi vėtra elektrikams buvo nepalanki. Vakar sinoptikai taip pat nežadėjo nieko gero.
Pirmiausiai likviduoti stichijos padarinius skubama mieste. Be elektros yra likę miesto nuosavų namų kvartalas, Klevų, S. Nėries, M.Valančiaus ir kitų gatvių gyventojai.
Daug sudėtingesnė situacija kaime. Vakar ryte tamsoje skendėjo Laižuva, Pikeliai, Balėnai, Tirkšliai, Židikai, Seda ir kitos gyvenvietės.
Kada bus sutvarkyti visi gedimai bei atnaujintas elektros tiekimas visiems naudotojams, A. Šemeta negalėjo atsakyti.
„Situacija sudėtinga, darbų daug, nenoriu nieko konkretaus prognozuoti. Per tris dienas aukštoji įtampa turėtų būti įjungta, tačiau kada 100 procentų visi turės elektrą, pasakyti neįmanoma“, – nuo konkretaus atsakymo išsisuko Elektros tinklų viršininkas A. Šemeta.

PAMOKAS TEKO ATIDĖTI
Anot Švietimo skyriaus vedėjo Apolinaro Stonkaus, viesulas „patikrino“ visas mokyklas. Apgadinti ne tik kaimo, bet ir kai kurių miesto mokyklų stogai.
Vakar daugelis kaimo vaikų po atostogų dar negalėjo grįžti į pamokas. Dingus elektrai sutriko ne tik mokyklų apšvietimas, bet ir šildymas.
A. Stonkus informavo, kad moksleiviai už praleistas pamokas atidirbs birželio mėnesį, per atostogas.
Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius džiaugėsi, kad lauke pliusinė temperatūra. Antraip ten, kur šildoma elektra, būtų tekę pirkti generatorius.

SKAIČIUOJA NUOSTOLIUS
Neetatinio vicemero bei Mažeikių verslininkų asociacijos prezidento Kęstučio Bartkevičiaus apytiksliais skaičiavimais, rajono verslininkai dėl audros patyrė apie pusę milijono litų žalos. Daugiausiai nukentėjo „Grūstė“, „Rudesta“, Mažeikių mėsinė, Mažeikių pieninė.
UAB „Mažeikių butų ūkis“ direktorius Vidmandas Stonkus sakė, kad daugiabučiai namai atlaikė išbandymus. Tik kai kur lūžo laiptinių durys, byrėjo stiklai.
Savivaldybės vietinio ūkio skyriaus vedėjas Alfonsas Žiulpa informavo, kad stipriai nuo vėtros nukentėjo kelio ženklai. Jiems sutvarkyti gali prireikti visos savaitės.
Šilumos tinklų direktorius Jonas Jurkus apskaičiavo, kad bendrovė patyrė 15 tūkst. litų nuostolių. Anot jo, dėl stichijos biokatilą teko stabdyti net trisdešimt kartų.
Miesto seniūnas Petras Užkuras teigė, kad, šalinant vėtros padarinius, darbo užteks ne vienai dienai. Pavyzdžiui, Geidžių kapinėse išversta net 15 medžių.
Nuostolius skaičiuoja ir be elektros likę gyventojai. Žmonės suka galvas, ką daryti su šaldytuvuose ir šaldikliuose laikoma mėsa, uogomis, kitais maisto produktais.

LIGONINĖ DIRBA ĮPRASTAI
Ligoninės vadovas Albinas Lidžius informavo, kad į įstaigą nesikreipė nė vienas žmogus, nukentėjęs nuo audros. Medikams sekmadienį teko suteikti pagalbą nuo stogo nukritusiam balėniškiui, tačiau šis įvykis nebuvo tiesiogiai susijęs su audra. Žmogus dabar gydomas Klaipėdos ligoninėje.
A. Lidžius sakė, kad ligoninės kai kuriuose skyriuose trumpam buvo dingusi elektra, tačiau gydymui tai nesutrukdę. Operacinės skyriaus medikai dirbo įprastai, nes, esant reikalui, elektra tiekiama iš alternatyvaus šaltinio.

SUTRIKDĖ EISMĄ
Uraganas buvo sutrikdęs ir transporto eismą.
UAB „Mažeikių autobusų parkas“ direktoriaus pavaduotojas Pranas Noreika informavo, kad sekmadienio rytą grįžo net keturi autobusai, nepasiekę kelionės tikslo. Dėl išvirtusių medžių kai kurie keliai tapo nepravažiuojami.
Praūžusio uragano padarinius ant kelių ėmėsi tvarkyti kelininkai. Jų atstovas patikino, kad sekmadienį apie 15 val. visi rajono keliai jau buvo pravažiuojami.

IŠVERSTA DAUG MEDŽIŲ
Rajone yra apie 16 tūkst. hektarų valstybės miškų, tiek pat privačių miškų. Miškų urėdo Albino Paulavičiaus teigimu, žala turėtų taip pat pasiskirstyti po lygiai.
„Vėtra suguldė 2–3 metų kirtimo fondą“, – sakė urėdas.
A. Paulavičius prisiminė „Anatolijaus“ uraganą. Tada audros pažeistus medžius ėmė pulti kinivarpos. „Dabar viesulas taip pat pažeidė nemažai medžių šaknų. Nors medžiai ir neišguldyti, tačiau jie nebeaugs“, – samprotavo urėdas. Anot jo, šiemet, ko gero, plynai kirsti bus leidžiama tik išvartų arba vėtros pažeistų medžių plotus.

TIKISI VYRIAUSYBĖS PAGALBOS
Viekšnių seniūnas Aldonis Eselinas, dalyvavęs ekstremalių situacijų valdymo grupės posėdyje, norėjo sužinoti, ar numatyta parama nuo audros nukentėjusiems individualių namų gyventojams. „Žmonės ateina pagalbos, o aš nežinau, ką jiems atsakyti“, – atvirai kalbėjo seniūnas.
Savivaldybės socialinės paramos skyriaus vedėja Aldona Gagienė sakė, kad ir jos telefonas kaista nuo panašių skambučių.
Savivaldybės mero Vilhelmo Džiugelio teigimu, darbo grupės tikslas yra išsiaiškinti situaciją, įvertinti patirtus nuostolius.
„Ieškosime būdų, kaip padėti nukentėjusiems žmonėms. Tikiu, kad kažkiek paramos skirs ir Vyriausybė“, – viliasi Savivaldybės meras V. Džiugelis.

IŠRYŠKINO TRŪKUMUS
Stichinė nelaimė atskleidė ir kai kurių organizacinių trūkumų.
Vicemeras Kęstutis Bartkevičius apgailestavo, kad, privatizavus Lietuvos draudimą, buvo panaikintas etatas darbuotojo, kuris įvertindavo žalos padarinius. Dabar dėl šito tenka kviesti specialistą iš Šiaulių. „Žalos įvertinimas užtruks“, – teigė vicemeras.
K. Bartkevičius pastebėjo, kad žmonėms trūksta informacijos, kur kreiptis pagalbos dėl stichinių padarinių likvidavimo. Tuo labiau kad prisiskambinti avarinių tarnybų telefonais tokiu metu beveik neįmanoma.
Savivaldybės specialistas civilinei saugai Algirdas Vertelis informavo, kad reikėtų skambinti pagalbos telefonu 112 arba priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai 01.
Policijos komisariato viršininko pavaduotojas Alfonsas Motuzas pastebėjo, kad numerio 112 galimybės ribotos. „Kai su vienu pašnekovu kalbi, kitam skambinančiajam rodo gerą signalą. Žmogui susidaro klaidingas įspūdis, kad ragelio niekas nekelia“, – teigė pareigūnas.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto