Kibernetinės grėsmės: nuo namų iki darbo tinklo – tik vienas žingsnis?

Seminaro prezentacijos ištrauka. Nuotr. „Baltic Amadeus“

Nevyriausybinė organizacija „Internews“ kartu su didelę patirtį turinčia IT kompanija „Baltic Amadeus“ surengė kibernetinio saugumo mokymus regioninės žiniasklaidos atstovams. Jų metu buvo kalbama apie šiandienines kibernetines grėsmes, saugų interneto naudojimą, slaptažodžius, prieigas prie elektroninių laiškų, socialinių tinklų ir mobiliųjų įrenginių, kibernetinio saugumo hi-gieną ir kitus dalykus, aktualius šiuolaikiniam ir skaitmeninę erdvę naudojančiam žmogui.
Seminarą vedė „Baltic Amadeus“ informacijos saugumo specialistas Arūnas Girdziušas.

Dažniausiai prašoma atlikti greitus veiksmus

Remiantis paskutiniųjų metų tendencija, mobilieji įrenginiai tampa pirmaujančiu kibernetinių atakų įrankiu. Tačiau atakų kompiuteriais pamažu mažėja. Pasak informacijos saugumo specialisto A. Girdziušo, gera kompiuterio programinės įrangos apsauga yra viena iš tokią tendenciją lemiančių priežasčių.
Šiais laikais sukčių pamėgtas kibernetinių atakų būdas yra „žvejojimas“ (angl. phishing), kai žmonės būna apgaudinėjami žinutėmis ar el. laiškais, kuriuose yra prašoma užpildyti formą, paspausti nuorodą ar greitai atlikti kitus veiksmus.

Informacijos saugumo specialistas A. Girdziušas supažindino regioninės žiniasklaidos atstovus su kibernetinio saugumo subtilybėmis.

„Daugiau kaip 54 proc. visų gaunamų elektroninių laiškų yra šlamštas“, – Lietuvos statistikos duomenis aptarė A. Girdziušas. Ir pridūrė, kad daugiau kaip 30 proc. žmonių perskaito šiuos el. laiškus, 12 proc. – peržiūri jų priedus.

Specialistas perspėjo, kad kibernetinė ataka gali būti užmaskuota įvairiomis asmeninėmis temomis, tokiomis kaip sveikata ar romantiniai santykiai.
Kalbėdamas apie sukčių el. laiškus, siunčiamus įmonėms, jis akcentavo, kad dažniausiai būna apsimetama valstybinėmis įmonėmis, meluojama, kad nėra priduoti tam tikri dokumentai, prašoma kuo greičiau prisijungti prie pateiktų nuorodų ir įvairiais kitais būdais pateikti jautrią įmonės informaciją.

Virusas greitai užkrečia visą tinklą

A. Girdziušas atkreipė dėmesį į tai, kad „nekaltai užkrėtus“ naminį tinklą gali nukentėti visi prie jo prijungti įrenginiai – ne tik naminiai, bet ir darbiniai.

Jis pateikė pavyzdį: vaikas grįžo namo su „užkrėstu“ mobiliuoju telefonu, prisijungė prie belaidžio namų interneto ir tuomet iškilo didžiulė rizika kitiems prie namų tinklo prijungtiems įrenginiams. Tokiu atveju gali nukentėti net ir mamos ar tėčio darbinis kompiuteris su jame esančia informacija, jei tuo metu darbinį įrenginį tėvai naudojo namuose.
„Tuomet virusas keliauja per visą tinklą, bando pagrobti visą informaciją, ją susisteminti ir grąžinti namo – išsiųsti visiems „hakeriams“, – komentavo informacijos saugumo specialistas.

Rizikingas prisijungimas prie viešojo tinklo

Mokymų metu buvo akcentuota, kad viešose vietose vienas svarbiausių kibernetinių atakų apsisaugojimo „įrankių“ – viešojo „Wi-Fi“ (belaidžio interneto) tinklo rizikos įvertinimas.
Klaidinga manyti, kad tinklas, pavyzdžiui, pavadintas „Biblioteka“, iš tikrųjų yra viešosios bibliotekos belaidis tinklas. Todėl pirmiausia tinklo pavadinimą reikėtų pasitvirtinti su tos organizacijos, kavinės ar įmonės savininku. Tik tuomet, įvertinus galimą riziką, vertėtų prisijungti.

Jei jau prisijungėte prie viešojo tinklo, verčiau nenaudokite asmeninių svetainių – nesijunkite prie bankininkystės, socialinių tinklų ir kitų itin jautrių paskyrų. Jei vis dėlto yra būtina pasiekti vieną iš šių svetainių, tuomet atsijunkite nuo „Wi-Fi“ tinklo ir naudokite mobiliojo ryšio paslaugą.

Saugus slaptažodis turi būti sudėtingas

Nors daug kur kalbama apie tai, kad slaptažodžiai turi būti sudėtingi, nekonkretūs ir turintys daug skirtingų ženklų, vis dar nemažai žmonių juose naudoja elementarius ar su jų asmeniniu gyvenimu susijusius žodžius.

Anot A. Girdziušo, šių laikų sukčiai socialiniuose tinkluose apie mus – vartotojus – gali rasti daug informacijos, tokios kaip: kokiame mieste užaugome, koks mūsų augintinio vardas, kokia mėgstamiausia knyga, kokią vidurinę mokyklą baigėme, kokia mamos mergautinė pavardė ir taip toliau. Dėl to labai svarbu jokios asmeninės informacijos nenaudoti slaptažodžiuose.

Be viso to, paprastai vartotojai būna sąžiningi užpildydami įvairius saugos klausimus, tačiau labai svarbu net ir juose nepateikti teisingos informacijos. Pavyzdžiui, jei jūsų prašo įrašyti augintinio ar mamos vardą – sugalvokite jį. Tokiu būdu tik dar labiau apsaugosite save ir savo aplinką nuo galimų kibernetinių atakų.

Norėdami sužinoti dar daugiau apie kibernetinį saugumą, kylančias rizikas ir apsisaugojimo galimybes, skaitykite kompetentingų institucijų ir organizacijų skelbiamą informaciją ir atsakingai naudokitės jų pateiktomis rekomendacijomis.
Parengta pagal „Internews“ ir „Baltic Amadeus“ seminaro medžiagą

One Reply to “Kibernetinės grėsmės: nuo namų iki darbo tinklo – tik vienas žingsnis?”

  1. Lukas Daimutys parašė:

    Geras straipsnis. O daugiau bus?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto