Kibernetinis incidentas. Kada ir kam apie tai pranešti?

Įtariant galimą kibernetinę ataką, reikėtų apie tai pranešti šalies institucijoms.
Pav. iš LR Krašto apsaugos ministerijos archyvo

Kibernetinės atakos yra viena iš sparčiausiai augančių nusikalstamumo formų visame pasaulyje.
Kibernetiniu incidentu vadinamas įvykis ar veika, kuri sukelia ar gali sukelti neteisėtą prisijungimą ar sudaryti sąlygas neteisėtai prisijungti prie informacinės sistemos, elektroninių ryšių tinklo ar pramoninių procesų valdymo sistemos, sutrikdyti ar pakeisti atitinkamų sistemų veikimą, sunaikinti, sugadinti, ištrinti ar pakeisti elektroninę informaciją ir panaikinti galimybę ja naudotis. Taip pat – sudaryti sąlygas pasisavinti ar kitaip panaudoti neviešą elektroninę informaciją tokios teisės neturintiems asmenims.

Specialistų teigimu, kiekvienas paprastas naudotojas gali pastebėti net pačius menkiausius pokyčius, kurie susiję su bandymu įsilaužti į informacinę sistemą.
Keli galimų anomalijų pavyzdžiai: sulėtėjęs kompiuteris ar vis dingstantis internetas; dėl neaiškių priežasčių sumažėjusi ir (ar) mažėjanti vieta kompiuterio kietajame diske; naršant internete iššokančios įtartinos ir keistos reklamos, neaiškūs langai ar pranešimai, kt.

Be to, pabrėžiama, kad egzistuoja begalė kibernetinio saugumo mitų, kuomet naudotojai pagalvoja: „Kompiuteris čia taip visada veikia“, „Perkrausiu kompiuterį ir viskas bus gerai“, „Kodėl turėčiau pranešti, kad vėliau mane galėtų sekti?“, „Aš ne IT specialistas, todėl tai – ne mano reikalas“, „Kas nuo to pasikeis, jei pranešiu“ ir pan.

Taip manyti klaidinga, nes galite sulaukti dar didesnių padarinių. Todėl vertėtų žinoti, kad atkreipdami dėmesį į bet kokius neįprastus pokyčius kompiuteryje, galite identifikuoti kibernetinį incidentą.
Tai pastebėjus vertėtų kreiptis į IT specialistą arba informacinės sistemos saugos įgaliotinį. Jeigu niekas nepadeda – reikėtų apie tai pranešti Nacionaliniam kibernetinio saugumo centrui (NKSC) užpildant formą NKSC interneto svetainėje, tel. 1843 arba el. paštu [email protected] Jūsų gautas pranešimas bus užregistruotas incidentų valdymo sistemoje ir tada pradėtas tyrimas. Apie tyrimo rezultatus būsite informuoti el. paštu.
Pagal Nacionalinio kibernetinio saugumo centro inf. parengė
Kotryna PETRAUSKAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto