Kiekvieną rugsėjį į mokyklas susirenka vis mažiau sveikų vaikų

Iki mokslo metų pradžios likus porai savaičių rajono sveikatos įstaigas užplūdo moksleiviai bei darželinukai, norintys gauti mokyklai reikalingą sveikatos pažymėjimą.
Medikai tvirtina, kad kasmet į mokyklas susirenka vis mažiau sveikų vaikų.


SUSIZGRIMBA
PASKUTINĘ SAVAITĘ
Informaciją apie sveikatą moksleiviai turi pateikti iki rugsėjo 15 dienos. Rajono šeimos gydytojai ir pediatrai teigia, kad vaikus pasitikrinti sveikatą jie ragina ateiti dar pavasarį. Tačiau tėvai tai padaryti susizgrimba paskutinėmis savaitėmis ar net dienomis. Eilių nebesitikima tik rugsėjo pabaigoje.
„Nuo gegužės pradedame, tačiau kažkodėl dabar tik pirma savaitė, kai visi sujudo. Ir dabar jau yra eilutės. Tuo labiau kad darželinukai prisidėjo. O tie iš viso kai kurie net nežino, neaišku, kas čia bus“, – „Santarvei“ teigė klinikos „Sveikata šeimai“ gydytoja pediatrė Audronė Lasinskienė.
Medikė prisipažino, kad net gatvėj sutikusi pas ją prisirašiusių vaikų tėvus ragino atvykti, bet per visą liepą sulaukė tik vieno kito vaiko.
Kad šiuo metu didelės vaikų, norinčių gauti sveikatos pažymėjimą, eilės, patikino ir kitų rajono gydymo įstaigų pediatrai.
PASKUTINEI
MINUTEI NEATIDEDA
Medikų teigimu, kad visi moksleiviai į gydymo įstaigas nesuplūstų vienu metu, reikia ir jų pačių iniciatyvos. Profilaktiškai patikrinti moksleivius stengiamasi gerokai anksčiau nei prieš pat mokslo metus.
„Kiekvieną, kuris ateina kažkuo skųsdamasis, kartu patikriname ir profilaktiškai, išrašome pažymą. Tačiau problema ir ta, kad vos ne kas dešimtas sugrįžta, nes pametė tą pažymą. Mes laukiame, galbūt dar subėgs, ir nebus tokio antplūdžio, kaip būdavo prieš kelerius metus įvedus tokią tvarką“, – „Santarvei“ pasakojo Mažeikių PSPC vaikų ligų skyriaus vedėja Valdemara Indrašienė ir pridūrė, kad iš 1000 pas ją prisirašiusių vaikų, sveikatos pažymėjimų dar neturi apie pusantro šimto.
Gydytoja pediatrė prisiminė, kad prieš keletą metų per dieną priimdavo net po 100 moksleivių, dabar tokių didelių srautų nebėra. Labai įtemptomis dienomis priimama po 50 vaikų dėl įvairių problemų.
„Kai kuriems skiri kelias minutes, kitiems apžiūrėti prireikia daugiau laiko“, – patikino V. Indrašienė.
KAIMUOSE
EILĖS NEDIDELĖS
Ne tokios įtemptos dienos šiuo metu – kaimo vaikus profilaktiškai tikrinantiems gydytojams.
Daug kaime gyvenančių vaikų aptarnaujančiai Senamiesčio PSPC gydytojai pediatrei Vitai Kinderavičiūtei liko patikrinti vos dešimtį moksleivių iš 1000.
„Mokinių sveikatą tikrinome nuo metų pradžios. Visų neįmanoma patikrinti per vieną mėnesį. Bet neilgai bus tuščia. Tuoj rugsėjis, ir vėl bus eilės. Bet jau sergančių. Tada jiems reikės pažymos pamokoms pateisinti“, – aiškino medikė.
Sedos gydymo įstaigoje moksleivius profilaktiškai tikrinanti pediatrė Danutė Pocienė „Santarvei“ taip pat tvirtino, kad didelių eilių nėra, nors profilaktiškai patikrinti atvedami ir pirmą kartą darželį lankysiantys vaikai.
„Liko daugiau nei pusė“, – konstatavo medikė. Sparčiau tikrinti mokinius esą bus galima, kai iš atostogų grįš aplinkinių kaimų medicinos punktų felčerės.
KAIMO VAIKAI – SVEIKESNI
Profilaktiškai tikrinant matuojamas vaikų svoris, ūgis, kraujospūdis, tikrinama klausa, regėjimas, dantys, širdies ir plaučių darbas, atliekami įvairūs tyrimai, stebima laikysena, įvertinamas išsivystymas, nustatomas kūno masės indeksas, sveikatos, kūno kultūros grupės.
Prieš mokslo metus profilaktiškai mokinius tikrinantys medikai tvirtina, kad kasmet į mokyklas susirenka vis mažiau sveikų vaikų. Pastebima tendencija, kad mažiau įvairių patologijų nustatoma kaimo vaikams, daugiau – miesto.
„Šiemet mažiau vaikų, kurių suprastėjęs regėjimas, mažiau plokščiapadžių. Gal kiek daugiau vaikų, besiskundžiančių virškinimo sutrikimais, bet ne tiek, kiek būdavo blogai reginčių. Mūsų, kaimo, vaikai yra gana sveiki“, – patikino D. Pocienė.
DAUGĖJA LĖTINIŲ LIGŲ
Medikų teigimu, dažniausiai nustatoma, kad vaikų nesveiki dantys, blogas regėjimas, prasta laikysena, iškrypęs stuburas.
„Pirmai sveikatos grupei, kada absoliučiai nieko blogo nerandi, net kiauro dantuko, priskiriamų vaikų tikrai mažėja. Bet jei vaikui kiauras dantis, nelaikai, kad jis ligonis. Visiškai sveikų vaikų gal net trečdalio nėra, gal ketvirtadalis. Labai mažas procentas“, – įvardijo V. Kinderavičiūtė.
Mokiniai ne tik pasveriami, pamatuojami, patikrinamas regėjimas ir kraujospūdis, bet nustatomos ir lėtinės ligos.
„Lėtinių ligų daugėja. Dažniausiai tai yra skrandžio ligos, skoliozės. Persirgtos inkstų ligos, širdies ligos kartais tęsiasi nuo gimimo“, – akcentavo V. Indrašienė.
Su miesto vaikais dirbantys medikai pastebi, kad vis daugėja vaikų, kuriems nustatomos skrandžio ir žarnyno ligos. Tam įtakos turi suprastėjusi mityba, konservantais apdorotas, sausas, greitas maistas.
MOKYKLOS NEPAISO
REKOMENDACIJŲ?
Medikai neabejoja profilaktinių tikrinimų nauda. Yra tokių vaikų, kurie pas gydytojus neapsilanko 2–3 metus, todėl tikrinantis kasmet yra galimybė laiku užkirsti kelią įvairioms ligoms. Tačiau tik tuo atveju, jei tėvai ir mokyklos vykdo sveikatos pažymėjimuose pateiktas rekomendacijas.
„Tėvai turi rūpintis. Mes jiems patariame, kad vaikui reikia pas okulistą, ortopedą… Mes giedam, kad vaikas nemato, bet po trejų metų akinių jis dar neturi“, – savo poziciją išsakė pediatrė A. Lasinskienė, aptarnaujanti per 1000 vaikų.
Kai kurie miesto gydymo įstaigose dirbantys gydytojai apgailestauja, kad jų rekomendacijų nepaiso ir mokyklos.
„Galiu skrandžio liga sergančiam vaikui teikti rekomendacijas dėl dietos, bet maistelis yra toks, koks yra. Praktiškai aš nežinau, ar mokyklos gali pritaikyti dietinį maitinimą, padėti išvengti alergenų ar suteikti pirmąją pagalbą tam tikromis ligomis sergantiems vaikams. Mokyklos neturi vaistų, tai kaip bus, jei vaikui įvyks ūmi alerginė reakcija? Ar jie galės kuo nors padėti? Tas dalykas nėra pas mus suderintas“, – „Santarvei“ tvirtino V. Indrašienė.
ĮŽVELGIA KITĄ PROBLEMĄ
Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus „Santarvei“ garantavo, kad visos mokyklos laikosi nurodytų rekomendacijų.
„Valgiaraščius sudarome ir kas dešimt dienų tvirtiname Visuomenės sveikatos centre. Kol kas bent jau iš tėvų nusiskundimų neturėjome. Jeigu vaikas turi medikų išrašus ir kreipiasi į mokyklą, kiek įmanoma stengiamasi sudaryti visas sąlygas“, – teigė vedėjas.
A. Stonkus sakė įžvelgiąs kitą problemą – rajone šiuo metu nėra vaikų chirurgo. Tėvams, gavusiems siuntimą vaiką nuvesti, pavyzdžiui, pas ortopedą, iškyla daug problemų.
„Ar rajone dirbantis vaikų chirurgas turi sudaręs sutartį su ligonių kasomis? Ar jis dirba tik privačiai? Pas mus dabar susipynė valstybinė medicina su privačia. Jei gydytojas neturi sutarties su ligonių kasomis, jis priima tik privačiai. Tėvai neturi iš kur mokėti. O kai kurie gydytojai neduoda net to siuntimo“, – aiškino vedėjas.
Medikai teigė problemos nematą – į Mažeikius atvažiuoja privatūs gydytojai, kurie yra sudarę sutartis su ligonių kasomis.
„Čia tik noro reikia turėti. Jeigu jie (tėvai – N. M.) labai nori pakliūti pas vienintelį rajone vaikų chirurgą, tai jie ir moka. Važiuoja su siuntimais žmonės į Šiaulius, Klaipėdą. Kas tai šiais laikais yra? Kažkaip visi nori, kad už juos viską padarytume. Taip nebūna“, – pastebėjo A. Lasinskienė.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Medikai pataria privalomo sveikatos patikrinimo paskutinei minutei neatidėti: dėl specialistų trūkumo konsultacijos gali tekti laukti ne vieną dieną.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto