Kinas Mažeikiuose: graži svajonė ar reali galimybė?

Keliaujančiam festivaliui „Sidabrinės gervės naktys“ sukvietus minią kino mėgėjų, mažeikiškiai vėl diskutuoja, kodėl mieste neturime kino.
Verslininkai teigia, kad kinas be vietos valdžios palaikymo neišgyvens.

LAUKIA VERSLININKŲ
INICIATYVOS

Jau penkeri metai, kaip Mažeikiuose nebėra kino. Tuometinių naftininkų kultūros rūmų mažojoje salėje veikęs privatus kinas „Eos“ buvo uždarytas dėl žiūrovų stokos.
Į Mažeikius atplasnojus „Sidabrinei gervei“ įvairaus amžiaus mažeikiškiai šurmuliavo: „Kaip būtų smagu turėti kino teatrą!“ Po renginio klausimų apie kiną iš gyventojų sulaukė ir „Santarvė“.
Tą vakarą politikai dalijo pažadus, jog darys viską, kad tik Mažeikiuose kinas atgimtų.
Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis „Santarvę“ patikino laukiantis verslininkų iniciatyvos. Pasiteiravus, kodėl nebuvo padėta išsaugoti prieš penkerius metus užsidariusio „Eos“, meras paaiškino, kad tuomet visuomenė kinui dar nebuvo subrendusi.
„Iš pradžių ir aš skeptiškai į tai žiūrėjau, bet susitikimai su jaunimu, su vyresnio amžiaus žmonėmis parodė, kad jo būtinai reikia. Nuomonę natūraliai pakeičiau,“ – patikino meras.

SALĖ NEBEATITINKA
REIKALAVIMŲ

V. Džiugelis svarstė: jeigu ateitų investuotojas, kinui būtų galima pritaikyti salę, esančią buvusiame „Oruvos“ gamyklos administraciniame pastate. Kiną būtų galima atgaivinti ir Kultūros centro mažojoje salėje. Tuo labiau kad ji jau buvo pritaikyta kinui.
Tačiau Kultūros centro direktorė Krista Kinčienė „Santarvę“ patikino, kad ši salė nebeatitinka reikalavimų.
„Žmonės domėjosi, norėjo išsinuomoti, tačiau jiems netiko matmenys. Nes privatininkas (kino „Eos“ vadovas Saulius Mažintas – K. V.) buvo viską persidirbęs pagal save,“ – paaiškino įstaigos vadovė.
K. Kinčienė patikino, kad besidominčiųjų yra nemažai, tačiau direktorė norėtų salę išsaugoti pavaldžią įstaigai.
Savivaldybės Projektų valdymo skyriaus duomenimis, kitąmet planuojama Kultūros centrą renovuoti. Europinėms lėšoms gauti bus pateiktas pusšešto milijono litų vertės projektas. Todėl įstaigos direktorė neatmeta, jog atnaujinta mažoji salė galėtų būti pritaikyta kinui.

VALDŽIA NEPADĖJO

Tuo tarpu buvusio kino „Eos“ vadovas S. Mažintas nesutinka su Kultūros centro direktorės teiginiais, kad salė neatitinka reikalavimų.
„Viskas yra padaryta, salė „gatava“, paruošta tam dalykui atgaivinti. Salė buvo įrengta pagal visus reikalavimus. Čia labai daug smegenų ir pinigų nereikia. Tačiau jeigu nebus valdžios palaikymo, tai vien iš komercinės pusės kiną bus sunku išlaikyti,“ – apie valdžios bei kultūrininkų požiūrį kalbėjo S. Mažintas.
Verslininkas patikino, kad per penkerius kino gyvavimo metus jis iš vietos valdžios negavo nė cento. Tad po pusantrų metų užtrukusio kūrimo, privatus kinas uždarytas per vieną savaitgalį.
Kiekvieną dieną būdavo po tris kino seansus, vienas bilietas kainuodavo nuo keturių iki šešių litų.
S. Mažintas „Santarvei“ priminė, kad Mažeikiuose būta ir filmų premjerų tuo pat metu, kaip ir didžiuosiuose miestuose. Tačiau tai buvo ne itin dažnai, dažniausiai filmą mažeikiškiams pristatyti pavykdavo praėjus mėnesiui po premjeros Lietuvoje.
„Padaromas tinklelis. Aišku, Mažeikiai stoja ne į pačias pirmiausias vietas, nes į Lietuvą parvažiuoja tik nuo trijų iki penkių filmo kopijų. Vadinasi, tiek kino teatrų vienu metu tegali rodyti,“ – filmų paskirstymą paaiškino verslininkas.

REIKĖTŲ PRAMOGŲ
KOMPLEKSO

Paklaustas, ar nekyla minčių atgaivinti kino, S. Mažintas „Santarvei“ atsakė neigiamai. „Tegul dabar kas nors kitas pabando,“ – replikavo verslininkas.
Mažeikių verslininkų asociacijos prezidentas Kęstutis Bartkevičius apgailestavo, kad iki šiol iniciatyvų kurti kiną iš vietinių verslininkų negirdėjęs.
„Kultūros niekada nėra per daug. Jeigu kažkada buvo mini kino teatras, jis veikė beveik kaip labdara. O dabar Mažeikiuose nėra ypač turtingų, kad imtųsi labdaros. Bet visi vienu balsu sako – būtų smagu! Atvirai pasakius, ir man pačiam būtų smagu darganotą lapkričio savaitgalį nueiti ir šiltai pabūti, pažiūrėti nuotaikingą kino filmą,“ – pasakojo K. Bartkevičius.
Verslininkas svarstė, kad galbūt daugiau žmonių pritrauktų, jei šalia kino salės būtų kompleksas kitų pramogų: kavinė, boulingas ir pan. Tačiau visam tam reikia ir politikų palaikymo.
Verslininko ir Tarybos nario pasiteiravus, ką realiai padarė, kad Mažeikiuose atsirastų kinas, jis buvo atviras: „Matot, padaryti kažką tuščiomis kišenėmis negali. Šnekėti užsilipus ant bačkos – galima, bet mes nepadarėme nieko šiuo klausimu“.

TRŪKSTA DARBUOTOJŲ

K. Bartkevičius pastebėjo, kad kultūra Mažeikiuose kartais suprantama per siaurai, užmirštamos kitos sritys, tarp jų ir kinas.
„Kiekviena bendruomenė turi kultūros namus, yra kilnojamieji kino teatrai. Jie galbūt nėra tokie stilingi, galbūt nėra patogios kėdės, bet žiūrėti galima,“ – samprotavo verslininkas ir politikas.
Kultūros centro direktorė K. Kinčienė „Santarvei“ sakė, kad iniciatyvų būtų, tačiau darbuotojai nebespėja – tenka organizuoti vieną renginį po kito. „Gal kūrybinių žmonių trūksta… Be to, yra vasara, atostogos, keli žmonės likę. Tai vos spėjame teikti mokamas paslaugas, kad kultūros centras išgyventų. Jeigu neteiksime paslaugų kitoms įmonėms, tada nebegalėsime egzistuoti,“ – paaiškino direktorė ir pripažino, kad filmų pristatymus lauke surengti nebūtų sudėtinga.
K. Kinčienė pabrėžė, kad visada išlieka rizika nesurinkti žiūrovų. Direktorė priminė, kad šiemet didžiojoje salėje buvo rodyta keletas filmų, tačiau didelio mažeikiškių antplūdžio nebūta.

PROJEKTAI
KELIO NEATVERIA

Kultūros centro direktorės K. Kinčienės pasiteiravome apie projektus: galbūt kinui yra prašyta lėšų iš įvairių rėmimo fondų.
Įstaigos vadovė paaiškino, kad tokio turinio projektui nebeliko vietos dėl sumažinto finansavimo. Šiuo metu įstaiga fondui tegali pateikti du projektus.
Šiemet gauta beveik 40 tūkst. litų dviem renginiams – Tarptautinei kalvystės meno ir amatų šventei bei rudenį vyksiančiam renginiui, skirtam vargonininkui, kompozitoriui Konradui Kaveckui atminti.
K. Kinčienė priminė, kad veikiančios kino salės neturi nė vienas apskrities rajono kultūros centras. O Aukštaitijoje dirbantys kolegos jai pasakoję, kad filmai rodomi tik savaitgaliais, tačiau ir tada žmonių sulaukia nedaug.
Buvusio privataus kino „Eos“ šeimininkas S. Mažintas „Santarvei“ teigė, kad darbas tik savaitgaliais nepasitvirtintų.
„Tokiu atveju būtų problema gauti filmus. Kino platintojai nori žinoti, kiek bus parodyta seansų. Tad jeigu jūs norėsite pasiimti filmą ir jį parodyti tik du seansus, jums nelabai kas ir duos,“ – savo patirtimi pasidalijo verslininkas.
Sigito STRAZDAUSKO nuotrauk: Praėjusią savaitę festivalio „Sidabrinės gervės naktys“ renginys sukvietė apie 4 tūkst. kino mylėtojų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto