Klaipėdos onkologai mažeikiškius ragina neuždelsti sudėtingos ligos

Klaipėdos universitetinė ligoninė sparčiai plečia ir tobulina onkologinių ligų diagnostikos bei gydymo galimybes. Taikomas spindulinis, chemoterapinis (antinavikiniais medikamentais) gydymas, atliekami visi reikalingi tyrimai.


VIENINTELĖ REGIONE
Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos departamento vadovas Martynas Pušinskas „Santarvei“ sakė, kad onkologijos problema visada buvo aktuali visoje Lietuvoje.
„Klaipėdos universitetinė ligoninė vienintelė vakarų regione dirba su onkologiniais ligoniais. Mūsų ligoninės Onkologijos departamente atliekama šių susirgimų diagnostika ir gydymas.
Tam skirti specializuoti šio departamento skyriai – chemoterapijos, radioterapijos ir kiti“, – aiškino M. Pušinskas.
Pasak gydytojo, Klaipėdos ligoninėje gydomi visi bet kurios stadijos onkologiniai susirgimai.

SVARBUS KOMPLEKSAS
Medikas kaip labai svarbų įvardija kompleksišką šios sudėtingos ligos gydymą – kai kovojant su vėžiu išsyk taikomi keli gydymo būdai: chirurginė operacija, chemoterapija ir radioterapija, arba kitaip tariant, spindulinė terapija.
Pasak M. Pušinsko, medikai turi dirbti komandoje, nes nuo kiekvieno gydymo etapo priklauso ligonio likimas – ar liga bus sustabdyta, ar ne.
„Jei navikas nebus tinkamai išoperuotas ir kiti organai liks pažeisti, nebus garantijos, kad ligoniui padės chemoterapija ar spindulinis gydymas. Todėl ir būtinas kompleksinis požiūris į ligos gydymą.
Gydytojų konsiliumas nusprendžia, koks gydymas turi būti taikomas ligoniui. Būna atvejų, kad atsisakoma chirurginio įsikišimo ir apsiribojama tik chemoterapija“, – sakė medikas.
Nustatyti diagnozę ir skirti tinkamą gydymą padeda šiuolaikiška ligoninės diagnostinė bazė: čia atliekami magnetinio rezonanso, kompiuterinio tomografo, rentgeno, echoskopijos, mamogramos, vėžio žymenų, receptorių ir kiti tyrimai. Atnaujinta spindulinės terapijos techninė bazė – linijinis greitintuvas, brachiterapija, rentgenoterapija.

LIŪDNA PROGNOZĖ
Pasak M. Pušinsko, moderni diagnostika yra labai aktuali, nes onkologinių susirgimų skaičius iki šiol didėjo.
„Klaipėdoje per pastaruosius trejus metus diagnozuota tūkstantis naujų onkologinių susirgimų. Statistika rodo, kad šiais metais susirgimų gali būti mažiau, bet ne todėl, kad sumažėjo sergančiųjų, tiesiog mažiau ligonių kreipiasi į medikus“, – teigė M. Pušinskas.
Gydytojo nuomone, tokiam žmonių požiūriui į savo sveikatą įtakos gali turėti sunki ekonominė padėtis, kai atokesnių vietovių gyventojai, neturėdami pakankamai lėšų, negali nuvažiuoti į gydymo įstaigą ir pasidaryti reikiamų tyrimų. Tikroji situacija, pasak M. Pušinsko, paaiškės po kelerių metų – galima prognozuoti, kad daugės uždelstų onkologinių susirgimų.
„Pastaraisiais metais daugeliu atvejų vėžys buvo gana anksti diagnozuojamas, tai lėmė Lietuvoje vykdomos programos, kai tyrimai žmonėms būdavo atliekami nemokamai. Deja, dabar viena po kitos šios programos nutraukiamos, tad ateityje daliai pacientų onkologinė liga gali būti nustatyta vėlyvesnės stadijos ir sunkiau gydoma“, – prognozavo M. Pušinskas.
Gydymas sėkmingesnis anksti diagnozavus ligą, todėl būtina kuo anksčiau kreiptis į savo šeimos gydytoją.

EFEKTYVUS GYDYMAS
Viena iš onkologinių susirgimų kompleksinio gydymo sričių yra chemoterapija.
Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos departamento chemoterapijos skyriaus vedėjas Alvydas Česas sako, kad daugelis žmonių yra susiformavę klaidingą nuomonę: jei ligoniui skiriama chemoterapija, vadinasi, jis jau pasmerktas mirčiai.
„Pritaikius chemoterapiją, onkologinis susirgimas yra sustabdomas arba visiškai likviduojamas ir žmonės sėkmingai toliau gyvena. Pasitaiko atvejų, kai žmogui gali padėti tik chemoterapija. Tokių ligų nėra daug: leukozė, leukemija, limfomų bei sėklidžių vėžio ankstyvosios stadijos, karcinoma. Kitais atvejais taikomas kompleksinis gydymas“, – aiškino A. Česas.
Pasak gydytojo, chemoterapija gali būti skiriama ir kaip papildoma priemonė esant ankstyvosioms vėžinio susirgimo stadijoms, kai naviko dariniai yra visiškai pašalinami. Toks pagalbinis chemoterapinis gydymas labai efektyvus.

SUMAŽINA
ŠALUTINĮ POVEIKĮ
A. Česas patikino, kad taikant chemoterapiją žmogui ligoninėje yra sudaromos visos sąlygos, kad jis kuo geriau jaustųsi, o gydymui būtų sugaištama kuo mažiau laiko.
Šiuolaikinė medicina yra tiek pažengusi, kad ne visiems ligoniams, gydomiems chemoterapija, būtina ligoninėje praleisti visą dieną.
„Taikome pačias naujausias priemones, kurios leidžia ligoniams gyventi visavertį gyvenimą. Pacientas gali atvažiuoti tik kelioms valandoms ar dienai, kad nereikėtų atsitraukti nuo šeimos ar darbo. Taikomos Porto sistemos – medikamentai implantuojami po oda, kad nereikėtų daug kartų badyti žmogui venų, kad vyktų ilgalaikė, nuolatinė vaistų infuzija į organizmą“, – aiškino A. Česas.
Pasak gydytojo, chemoterapija pacientams sukelia šalutinį poveikį: pykinimą, vėmimą, plaukų slinkimą. Naujausios priemonės, tokios kaip Porto sistema, padeda pacientui iki minimumo sumažinti nemalonius pojūčius.
Klaipėdos universitetinėje ligoninėje taip pat yra įrengta agranulocitozės palata, į kurią guldomi po chemoterapijos susilpnėję, bet kokiai infekcijai imlūs ligoniai.
„Tai izoliuota dviejų kamerų palata su oro valymo sistema, atskira dušo kabina ir tualetu. Ligoniai dėl jų pačių saugumo kontaktuoja tik su personalu“, – supažindino vedėjas.

GYDYMAS NEMOKAMAS
A. Česo teigimu, dažniausiai stacionariam gydymui į ligoninę guldomi tik ypač sunkūs ligoniai, kiti gali pasirinkti gydymą dienos stacionariniame skyriuje, kur tenka užtrukti dieną arba keletą dienų, bet negulint ligoninėje.
Medikas patikino, jog chemoterapinis gydymas socialiai apdraustiesiems yra nemokamas. „Onkologija mūsų šalyje yra viena iš sričių, kur gydymo prieinamumas yra pakankamai geras. Būtiniausias standartas – kokybiškas ir nemokamas gydymas. Be abejo, medicina kiekvieną dieną žengia pirmyn, todėl visada ligoniui pasiūlome naujausių preparatų, kuriuos jie gali, tačiau neprivalo nusipirkti“, – sakė A. Česas.
Gydytojas taip pat pasidžiaugė, kad universitetinės ligoninės medikai jau gali taikyti ir šiuolaikinę spindulinę terapiją bei ją kombinuoti su chemoterapija – o tai jau optimali pagalba onkologine liga sergančiam žmogui.

NĖRA IŠSKIRTINIŲ
SUSIRGIMŲ
M. Pušinskas patikino, kad vakariniame šalies regione nėra pastebėta išskirtinių vėžinių susirgimų, jų statistika panaši kaip ir visoje Lietuvoje: vyrai dažniausiai serga prostatos, plaučių ir odos vėžiu, o moterims būdingi odos, krūties ir genitalijų onkologiniai susirgimai.
„Nėra įrodyta, kad kuriame nors regione esanti pramonė darytų įtaką onkologiniams susirgimams“, – patikino M. Pušinskas.
Onkologijos specialistas informavo, kad ligoniai, atvykstantys į Klaipėdos universitetinę ligoninę su vietos gydymo įstaigų siuntimais, priimami nemokamai.
„Šeimos gydytojo siuntimas – tai ne tik ligonio vardas ar pavardė. Medikas turi nurodyti priežastis, dėl ko pacientas siunčiamas pas mus. Turi būti padaryti reikalingi tyrimai ir nurodyti jų rezultatai“, – bendrosios praktikos gydytojų pareigą priminė M. Pušinskas.
Užsiregistruoti pas specialistus Klaipėdoje galima ir iš anksto, telefonais: (8 46) 39 6568, 39 6523, 39 6594, 39 6684.
Sigito STRAZDAUSKO nuotraukos.: M. Pušinskas tvirtina, kad faktas, kuriame Lietuvos regione žmogus gyvena, vėžinių susirgimų paplitimui įtakos neturi.

A. Česas teigia, kad jei ligoniui skirta chemoterapija, tai nereiškia, kad jis jau yra pasmerktas mirčiai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto