Knygas iš bibliotekos židikiškiai ima ir skaito jau 80 metų

Bibliotekoje netrūksta veiklos, įvairių renginių. Nuotraukoje įamžinti fotografijos parodos „Lietuvių Šveicarija“ dalyviai. Jono Strazdausko nuotr.

Sausio mėnesį Židikų bibliotekai sukako 80 metų. Tai viena seniausių Mažeikių rajono bibliotekų.
Per visus šiuos dešimtmečius bibliotekos veikla nebuvo ilgam nutrūkusi. Biblioteka ir toliau sėkmingai dirba – kasmet joje registruojama apie du šimtai nuolatinių skaitytojų.

Bendradarbiauja su bendruomene

Per aštuonis dešimtmečius Židikų bibliotekai vadovavo septyni žmonės. Šiuo metu Mažeikių rajono viešosios bibliotekos Židikų filialo reikalais rūpinasi vyresnioji bibliotekininkė Benita Vaizgėlienė, čia dirbanti nuo 2016 metų.
Bibliotekoje veiklos netrūksta. Čia vyksta įvairūs renginiai, minėjimai, renkasi būrelio „Knygų bičiuliai“ nariai, jie – tarp pagrindinių įvairių švenčių iniciatorių.
B. Vaizgėlienė suskaičiavo: pernai židikiškius biblioteka kvietė į 40 įvairių renginių. Vienas paskutiniųjų – Laisvės gynėjų dienos minėjimas.
„Rengiant šį minėjimą savo būrelio nariams išdalijau eilėraštukus, parengėme kompoziciją, padainavome. Skaitėme žinomų žmonių prisiminimus apie šią lietuviams svarbią datą. Dabar jau ruošiamės minėti Vasario 16-ąją“, – pasakojo bibliotekininkė.
Moteris pasidžiaugė, kad jai padeda ne tik jaunieji skaitytojai, bet ir visa Židikų miestelio bendruomenė.
„Darome bendrus renginius, minėjimus kartu su Židikų kultūros centru, Marijos Pečkauskaitės gimnazijos mokiniais ir bendruomene“, – apie bendradarbiavimą kalbėjo B. Vaizgėlienė.

Gauna naujausių knygų

Bibliotekininkės teigimu, 200 nuolatinių skaitytojų – nuolatinis skaičius, tarp jų yra ir mokinukų, ir suaugusių žmonių bei senjorų. Į biblioteką dažniau užsuka moterys. Tarp mokyklinio amžiaus skaitytojų vienodai yra mergaičių ir berniukų.
Filiale apsilankę židikiškiai turi iš ko pasirinkti – knygų fondas yra nuolat atnaujinamas, kasmet gaunama apie du šimtus pačių naujausių, populiariausių knygų.
„Knygų atnaujinimu rūpinasi mūsų viešosios bibliotekos Komplektavimo skyrius. Pasitaiko, kad tenka paprašyti kokių nors mums reikalingų leidinių. Ir juos mums parūpina“, – kalbėjo bibliotekininkė.
B. Vaizgėlienė džiaugiasi, kad biblioteka gauna pačias naujausias knygas, kartais jų dar net nebūna knygynuose ar kitose pardavimo vietose.
„Tai gerai žinomų autorių kūriniai. Be to, gauname ir atnaujinto leidimo knygų, kurių reikia mokiniams, pavyzdžiui, Vinco Mykolaičio-Putino „Altorių šešėlyje“, Balio Sruogos raštus“, – vardijo moteris.
Daugelis židikiškių į biblioteką ateina norėdami paskaityti populiarių romanų, detektyvų.
Kaip vieną iš labiausiai skaitomų autorių ji įvardijo britų rašytoją Liusindą Raili, populiarios yra ir lietuvių autorės Gina Viliūnė, Jurga Vilė, Irena Buivydaitė.
Vaikams patinka knygų serija apie raganą Lilę, jie mielai skaito visus Džoanos Rouling parašytus „Hario Poterio“ tomus.
Praėjusiais metais Židikų filiale populiariausia knyga tarp paauglių tapo Ilonos Ežerinytės „Verksnių klubas“.

Akimirka iš 2018 m. Židikuose vykusio susitikimo su rašytoju Laimonu Iniu. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Sulaukia dovanų

B. Vaizgėlienė neslėpė: pasitaiko atvejų, kai skaitytojai laiku negrąžina knygos. Bet tai būna itin retai. Vis rečiau bibliotekininkei tenka susidurti ir su sugadintomis knygomis. Židikiškiai rūpestingai elgiasi su paimtais leidiniais, tad naujos knygos gana ilgai išlaiko gerą išvaizdą.
Pasak bibliotekininkės, pabraižymų ar kitokių pažeidimų galima rasti senesnėse knygose, kurios, laikui bėgant, yra nurašomos, tačiau nesunaikinamos.
„Dalį nurašytų knygų neseniai atidaviau „Mažeikių autobusų parkui“. Šių knygų galima rasti ir autobusuose, ir Autobusų stotyje, kad žmonės, laukdami kelionės ar jau važiuojantys, galėtų paskaityti. Pasitaiko, kad labai senų nurašomų knygų iš bibliotekos paprašo knygų mylėtojai, kurie renka tokias knygas“, – pasakojo B. Vaizgėlienė.
Židikų biblioteka priima knygas ir iš gyventojų, jei tik jie nori padovanoti. Žinoma, labiausiai pageidaujamos naujų leidimų, populiarios knygos.

Netrumpa istorija

Židikų biblioteka buvo įkurta 1939 m. sausio 1 d. Patalpas jai parūpino valsčiaus savivaldybė. Biblioteka buvo įkurdinta Židikų miestelio pakraštyje, mūriniame name.
Iš pradžių įstaiga turėjo tik vieną spintą knygoms sudėti.
Specialistų bibliotekoms tuo metu niekas neruošė, todėl jų vedėjais dažniausiai tapdavo mokytojai. Pirmasis Židikų bibliotekos vedėjas Jonas Gudynas buvo ir vietos pradžios mokyklos mokytojas.
Pirmus metus biblioteka dirbo tik vieną dieną per savaitę, o nuo 1940 m. lapkričio pradėjo dirbti visą savaitę. Koks buvo pradinis Židikų bibliotekos knygų fondas, nežinoma, o 1940 m. sausio mėnesį „Lietuvos aide“ jau rašoma, kad fonde yra apie 1000 knygų.
Įsteigus biblioteką, jos knygų fondą papildydavo Švietimo ministerija. Istoriniuose šaltiniuose užfiksuota, kad knygos buvo siunčiamos paštu arba vežamos traukiniu iš Kauno.

Kurį laiką nedirbo

Antrojo pasaulinio karo metu kraštą okupavus vokiečiams,1941 m. liepą Židikų biblioteka buvo uždaryta, tačiau nuo spalio 1 d. jos darbas atnaujintas. Vedėja buvo paskirta Stefanija Bučienė.
1943 m. pradžioje biblioteka turėjo 2 786 knygas ir 420 skaitytojų, per mėnesį vidutiniškai buvo išduodama po 525 knygas, buvo įkurta skaitykla. Nuo 1943 m. pabaigos iki 1945 m. biblioteka nedirbo. Ji nedirbo dar metus po karo, knygos buvo sudėtos kaip sandėlyje.
1947–1948 m. metais bibliotekos vedėjai dažnai keitėsi, tik 1949 m. pradėjus dirbti Adelei Šukytei, imta tvarkyti knygų fondą. Tais metais buvo 2397 egz. knygų, įsteigta 14 kilnojamųjų bibliotekėlių.
Nuo 1963 m. iki 1984 m. bibliotekoje dirbo Genė Pavlova. Ji parengė bibliotekos katalogus ir kartotekas, aktyviai dalyvavo tuo metu organizuojamose apžiūrose. Nuo 1984 m. bibliotekoje dirbo Regina Valantytė.
1994 m. biblioteka iš seniūnijos pastato buvo perkelta į naujas patalpas Židikų kultūros namuose. Čia ji yra įsikūrusi ir dabar.
Adelė VARAČINSKAITĖ

One Reply to “Knygas iš bibliotekos židikiškiai ima ir skaito jau 80 metų”

  1. skaitytoja parašė:

    Šaunuolė bibliotekininkė Benita Vaizgielienė, tikrai ši moteris dirba, kodėl kituose kaimuose bibliotekininkės nedirba, atsakymas-dirbi ar nedirbi atlyginimai vienodi ir dar turi 80 ar 200 skaitytojų, alga ta pati vienoda., padarai renginius ar nedarai vėl tas pats.Štai koks skirtumas ir didelė neteisybė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto