Miegas yra būtinas kiekvienam gyvam organizmui. Jis padeda išlikti budriems ir žvaliems dienos metu, padeda atgauti jėgas, efektyviau mąstyti bei dirbti. Kaip bebūtų, kartais pasitaiko situacijų, kai net po ilgo miego, žmogus jaučiasi pavargęs. Jei ir jūs su tuo susiduriate, šiame straipsnyje pateiksime keletą priežasčių, kodėl taip yra ir ką daryti, norint viso to išvengti.
Neigiamas mėlynos šviesos poveikis
Galbūt nustebsite, tačiau mėlyna šviesa, t. y. šviesa, skleidžiama kompiuterių, telefonų ir televizorių, daro didelę įtaką miego kokybei. Šių prietaisų naudojimas prieš miegą gali slopinti melatonino išsiskyrimą ir nutolinti miego pradžią. Būtent dėl to, norint apsisaugoti nuo neigiamo mėlynos šviesos poveikio, patariama bent valandą iki miego nenaudoti telefonų, kompiuterių ar kitų panašių prietaisų. Miegas tamsioje, vėsioje patalpoje yra geriausia, ką galite suteikti savo organizmui.
Kofeino ar alkoholio vartojimas
Tie žmonės, kurių organizmai kofeiną skaido lėčiau, turėtų vengti gerti kavą antroje dienos pusėje. Kofeinas yra centrinę nervų sistemą stimuliuojanti medžiaga, todėl natūralu, jog būtent jo poveikis gali trukdyti užmigti. Tuo tarpu, nors alkoholis nėra stimuliuojanti medžiaga, o yra depresantas, jis taip pat gali sutrikdyti REM miego (gilaus miego) fazę. Tad, rekomenduojama vengti šių medžiagų, likus keturioms valandoms iki miego.
Netinkama aplinka
Norint gerai išsimiegoti, labai svarbu palaikyti gerą miego higieną. Ją sudaro – miegamojo aplinka ir kasdienė miego rutina. Jei atsikėlę ryte jaučiatės pavargę, įsitikinkite, ar miegate patogioje lovoje. Kokybiški ir jums tinkantys miegamojo baldai gali akimirksniu visa tai pakeisti ir pagerinti poilsį. Rinkitės lovą, kuri būtų tinkamo ilgio bei pločio, o čiužinys suteiktų reikiamą atramą kūnui ir prisitaikytų prie jo formų. Be viso to, pasistenkite kasdien eiti miegoti bei keltis tuo pačiu metu, miegui reikėtų skirti nuo 7 iki 9 valandų.
Nepakankamas fizinis aktyvumas
Tyrimų rezultatai rodo, kad mankšta ir fizinis aktyvumas gali pagerinti miego kokybę ir net padėti kovoti su nemiga. Rekomenduojama išbandyti įvairius aerobinius pratimus, tokius kaip: ėjimą, bėgimą, plaukimą, važinėjimą dviračiu ar šokinėjimą per virvutę. Visgi, neužsiimkite šia fizine veikla prieš pat miegą. Įprastai, ruošiantis miegui, sumažėja kūno temperatūra ir sulėtėja širdies ritmas. Priešingai yra sportuojant – sporto metu pakyla kūno temperatūra ir padažnėja širdies ritmas, kas gali trukdyti greitai užmigti.
Miego inercija
Miego inercija yra vadinama būsena tarp miego ir pabudimo. Būtent dėl jos, atsikėlę iš lovos, galite jaustis silpnai, būti apsimiegoję, nesiorientuoti. Tai lemia sulėtėjusi kraujotaka smegenyse. Miego inercija įprastai trunka nuo 15 minučių iki valandos. Praėjus šiam laikui, jaučiamas nuovargis dažniausiai išnyksta, grįžta įprasta savijauta. Jei ši būsena apsunkina jūsų kasdienybę, turėkite omenyje, kad jos trukmę galima sumažinti, miegui skiriant pakankamai laiko.