
Pirmadienį posėdžiavusi Savivaldybės apdovanojimų komisija nutarė teikti kandidatūras Mažeikių krašto kultūros bei Rašytojos Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos premijoms gauti.
Komisija nusprendė, kad šių premijų verti Sedos kultūros centro direktorius Gintautas Griškėnas ir vilnietė profesorė Aušra Martišiūtė-Linartienė, knygos apie mūsų kraštietį Juozą Vaičkų autorė.
Galutinį sprendimą dėl apdovanojimų priims Savivaldybės taryba.
Įvertinta veikla
Savivaldybės apdovanojimų komisijos pirmininkas Antanas Tenys pirmiausią pristatė kandidatą Mažeikių krašto kultūros premijai gauti. Mažeikių rajono Sedos kultūros centro direktoriaus Gintauto Griškėno kandidatūrą pasiūlė Sedos bendruomenė, dėl ilgamečio kultūros darbuotojo apdovanojimo buvo pateikta ir kitų rekomendacijų.
G. Griškėnas beveik du dešimtmečius vadovauja Sedos kultūros centrui ir ypač daug dėmesio skiria etnografinės kultūros, žemaitiškos tapatybės, pilietiškumo puoselėjimui. Kandidatas yra pelnęs ne vieną svarų apdovanojimą, prieš du dešimtmečius jis tapo Kultūros ministerijos premijos „Už aktyvią, kūrybingą veiklą kultūros centruose“ laureatu.
Pasisakė vienbalsiai
Sedos kultūros centro, kuriam vadovauja G. Griškėnas, kolektyvai žinomi ne tik mūsų rajone, bet ir už jo ribų, folkloro ansambliai „Rėmolee“ dalyvauja įvairiuose renginiuose, festivaliuose, dainų šventėse. Vadovo iniciatyva Sedoje kasmet organizuojamas folkloro festivalis „Gėid vuolongelė“, vaikų ir jaunimo folkloro festivalis „Kalns unt lygė lauka…“, vaikų ir jaunimo folkloro stovykla Pagardės kaime.
Sedos kultūros centras parengia ir išleidžia kompaktines plokšteles, vaizdo filmus. Apie sediškių kultūrinių tradicijų tęstinumą pasakoja direktoriaus iniciatyva išleistos knygos „Sedos kultūros centro folkloro ansamblis Rėmolee 30“, „Seda – jurginų suostėnė“.
Kultūros centro vadovas yra Sedą garsinančių kasmetinių projektų „Sedos krašto etninio paveldo fiksavimas ir sklaida“, „Sedos apylinkių gyvosios tradicijos tęstinumas“, „Sedos jurginas“ ir kitų iniciatorius bei rengėjas. Centro edukacinės programos gaminys – pusmarškonė košė buvo pripažinta tautinio paveldo produktu.
G. Griškėno kandidatūrai Apdovanojimų komisija pritarė vienbalsiai. Daugiau kandidatūrų Mažeikių krašto kultūros premijai gauti nebuvo pateikta.
Pasiūlė profesorę
Rašytojos Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos premijai gauti šiemet taip pat pateikta viena kandidatūra. Mažeikių kultūros centras šiam apdovanojimui pasiūlė Aušrą Martišiūtę-Linartienę, Lietuvos muzikos ir teatro Meno istorijos ir teorijos katedros profesorę, humanitarinių mokslų daktarę.
Savivaldybės vicemerė Živilė Undraitienė, viena iš pateikusiųjų rekomendacijas, teigė, kad A. Martišiūtė-Linartienė yra viena iškiliausių šiuolaikinių humanitarinių mokslo tyrėjų Lietuvoje, o šį apdovanojimą siūlo skirti už išskirtinį ir nuoseklų indėlį į kultūrinę švietėjišką veiklą bei lietuvių literatūros bei teatro paveldo įprasminimą.
Vicemerė akcentavo, kad išskirtinės reikšmės Mažeikiams ir visai Lietuvai turi A. Martišiūtės-Linartienės parašyta bei 2022 m. išleista monografija „Juozas Vaičkus – lietuviško teatro ir kino spiritus movens“. Šioje knygoje autorė atskleidžia daug įdomių faktų ir įžvalgų apie iškilią Mažeikių krašto asmenybę, akcentuoja J. Vaičkaus svarbą Lietuvos teatro raidai.
Dirba su jaunimu ir kultūros žmonėmis
Be akademinės veiklos, profesorė tęsia ir plečia švietėjiškas humanistines vertybes puoselėjančią misiją – prisideda prie literatūros ir kultūros sklaidos, įkvėpdama jaunąją kartą domėtis lietuvių literatūra ir teatru.
A. Tenys pristatė rekomendaciją, kurioje teigiama, kad A. Martišiūtė-Linartienė palaiko nuolatinius ryšius su Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazija, su penktus metus čia gyvuojančia Humanitarų akademija. Be to, profesorės iniciatyva papildyti mūsų rajono gimnazijų, mokyklų ir bibliotekų knygų fondai.
Išskirtinę A. Martišiūtės-Linartienės globą jaučia Mažeikių kultūros centro Juozo Vaičkaus Skrajojamasis teatras. Mažeikių kultūros centras, pasiūlęs šią kandidatūrą, akcentavo, kad bendradarbiavimas su profesore mažeikiškiams padeda geriau pažinti teatro pasaulį, skatina Skrajojamojo teatro režisierių ir aktorių kūrybinį tobulėjimą.
Už A. Martišiūtės-Linartienės kandidatūrą balsavo aštuoni Apdovanojimų komisijos nariai, du susilaikė.
Dėl komisijos pasiūlytų kandidatūrų premijoms gauti galutinį sprendimą priims Savivaldybės taryba.
Skiriamos kasmet
Į Krašto kultūros premiją gali pretenduoti Mažeikių krašto gyventojas arba iš čia kilęs asmuo, kuris ieško ir įgyvendina naujas, originalias kūrybos bei kultūrinės veiklos formas, puoselėja ir propaguoja krašto etnokultūrą, dirba kultūrinį švietėjišką darbą, aktyviai dalyvauja visuomeninėje kultūrinėje veikloje, palaiko krašto žmonių kultūrines iniciatyvas bei saviraišką.
Savivaldybė šios premijos laureatui skiria 1,5 tūkst. eurų piniginę išmoką. Premija paprastai įteikiama birželio mėnesį, tradicinės miesto šventės metu.
Rašytojos Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos premija – Savivaldybės apdovanojimas, pradėtas teikti 1998 m. Premija skiriama už rašytojos atminimo puoselėjimą, labdaringą altruistinę, šviečiamąją veiklą, literatūrinius pasiekimus, aktyvų dalyvavimą rajono bendruomenės kultūrinėje veikloje.
Šios premijos dydis – 1000 eurų. Ji įteikiama kasmet, kovo mėnesio pirmąją savaitę, minint rašytojos gimimo (1877-03-08) sukaktį.