Kompensuojamam dantų protezavimui skirti pinigai liko nepanaudoti

Praėjusiais metais mažeikiškiai panaudojo tik pusę pinigų, skirtų kompensuoti dantų protezavimo išlaidoms. Ar taip neatsitiks ir šiemet, priklausys nuo to, kaip bus organizuotas paslaugos teikimas.
Iki šiol sutartis dėl kompensuojamo protezavimo buvo sudaroma tik su Mažeikių ligonine.

GALIMYBĖS RIBOTOS
Mažeikių ligoninės odontologinio-ortopedinio skyriaus vedėja Eugenija Mazeliauskienė nuo praėjusiųjų metų balandžio mėnesio liko viena specialistė, teikianti dantų protezavimo paslaugas, kompensuojamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto (PSDF).
„Ankstesniais metais dejuodavome, kad pinigų trūksta, o pernai, kad ir kaip keista, rajonui buvo skirta apie 170 tūkst. litų. Dirbdama viena ir puse etato, aš fiziškai nepajėgi panaudoti tokios sumos“, – teigė pašnekovė.

MAŽI ĮKAINIAI
Anot E. Mazeliauskienės, dantų protezavimas – sunkus darbas, jo imtis niekas nenori.
Ligonių kasa už suteiktą paslaugą atsiskaito pagal Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytus įkainius.
Skyriaus vedėjos teigimu, imtis kompensuojamojo protezavimo neskatina ir per maži įkainiai.
„Skyrius iš savo pajamų išlaiko patalpas, moka už elektrą, šildymą, perka medžiagas. Viskas brangsta, o įkainiai nuo sovietinių laikų nedaug tesikeitė“, – apgailestavo vedėja.

TENKA LAUKTI KELETĄ METŲ
Teisę į dantų protezavimą, kompensuojamą iš PSDF biudžeto, turi senatvės pensinio amžiaus sulaukę žmonės, I ir II grupių invalidai, tam tikrų kategorijų neįgalieji, vaikai bei sergantieji retomis sunkiomis ligomis ir dėl to netekę dantų.
Į norinčiųjų pasinaudoti tokia teise eilę įrašyta apie pusantro tūkstančio rajono gyventojų.
E. Mazeliauskienės teigimu, eilė yra sutrumpėjusi vienais metais: protezavimo tenka laukti 3 metus, kai anksčiau – prireikdavo ir ketverių.

ŽADA SKELBTI KONKURSĄ
Savivaldybės gydytoja Irena Vaicekavičienė „Santarvei“ sakė, kad ankstesniais metais problemų dėl dantų protezavimo nekildavo: paslaugą teikdavo dvi specialistės, be to, pinigų buvo skiriama kur kas mažiau.
„Dabar yra pinigų, bet trūksta specialistų“, – situaciją apibūdino pašnekovė.
Apie problemą buvo kalbėta ir Savivaldybės tarybos Sveikatos priežiūros ir socialinių reikalų komitete. Ligoninės direktorius Albinas Lidžius tada teigė, kad įstaiga galėtų priimti dirbti odontologą-ortopedą, tačiau rasti specialistą sudėtinga.
Jeigu ir šiemet mažeikiškiams bus skirta pakankamai pinigų, I. Vaicekavičienė sakė, kad galbūt Savivaldybės administracijai teks skelbti konkursą dėl kompensuojamo protezavimo paslaugos teikimo.
„Sutartis galima sudaryti ir su privačiomis įstaigomis“, – pridūrė gydytoja.

PASLAUGA NETEIKIAMA LAIKINAI
Per metus kompensuojama paslauga pasinaudoja 300–400 gyventojų. Prieš porą metų Savivaldybės taryba nustatė kvotą – vienam žmogui dantys nemokamai protezuojami už ne didesnę kaip 250 litų sumą.
Šiemet ši paslauga kol kas neteikiama ir į eilę žmonės nerašomi. Praėjusių metų pabaigoje sveikatos apsaugos ministras patvirtino naują dantų protezavimo paslaugų teikimo ir išlaidų kompensavimo iš PSDF biudžeto tvarką.
E. Mazeliauskienė sakė, kad kyla daug klausimų: kaip bus kompensuojamas dantų protezavimas, kaip bus sudarinėjami sąrašai, kur gyventojams reikės kreiptis ir pan.

LAUKIAMA TIKSLESNĖS INFORMACIJOS
Savivaldybės gydytoja I. Vaicekavičienė taip pat sakė, kad dėl naujos tvarkos kyla daug neaiškumų. Laukiama informacijos iš Ligonių kasos, kaip realiame gyvenime pritaikyti sveikatos apsaugos ministro įsakymą.
„Kiek žinau, Šiaulių teritorinė ligonių kasa visam regionui rengia tvarką, kurioje bus nurodyta, kaip mes toliau dirbsime“, – teigė pašnekovė.
Visi rajonai iki sausio 15 dienos ligonių kasoms turėjo pateikti paslaugos laukiančiųjų sąrašus. Mažeikiškiai tokį sąrašą jau yra pristatę.
I. Vaicekavičienė viliasi, kad po šios datos į klausimus turės konkretesnius atsakymus. Tuo labiau kad Šiaulių teritorinė ligonių kasa artimiausiu metu žada organizuoti susitikimą su savivaldybių gydytojais.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.:
E. Mazeliauskienė mano, kad artimiausiu metu turėtų paaiškėti, kaip ir kam bus teikiama kompensuojamo dantų protezavimo paslauga.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto