Kompiuteriais aprūpinti politikai tebedirba senoviškai

Prieš keletą mėnesių rajono Savivaldybė Tarybos narius aprūpino personaliniais nešiojamaisiais kompiuteriais. Buvo teigiama, kad politikų kompiuterizavimas pagerins Tarybos darbą, išvaduos iš kalnų popierių, tačiau kol kas jie tebedirba senoviškai. Vakar vykusiame posėdyje iš devyniolikos Tarybos narių kompiuteriais naudojosi tik trys.


KOMPIUTERIŲ
NESINEŠA
Posėdžių salėje ant stalo kompiuterius buvo pasidėję Tarybos nariai Jonas Strazdauskas, Pranas Noreika ir Liudvika Daliuta Domarkienė bei Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius.
Vieni kalbinti politikai prisipažino brangų daiktą laikantys namuose, kiti – darbe.
Pašnekovai apgailestavo, kad negali naudotis šiuo technikos stebuklu – esą baterijos iki posėdžio pabaigos išsikrautų, o įjungti į elektros tinklą negali, nes nėra elektros lizdo. Be to, politikai svarstė, kad vargu ar elektros instaliacija atlaikytų, jeigu kompiuterius į tinklą įjungtų visi 27 Tarybos nariai.
Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius su nešiojamuoju kompiuteriu beveik nesiskiria. Į visus posėdžius, susirinkimus nešasi, anot jo, svarbią darbo priemonę.
„Baterija nusenka po poros valandų. Tarybos posėdžiai dažniausiai trunka trumpiau“, – didelių problemų neįžvelgė direktorius.
Tarybos pirmininkas, Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis per posėdžius taip pat nesinaudoja nešiojamuoju kompiuteriu. „Santarvei“ jis sakė, kad pasinaudoti šiuolaikiška priemone negalėtų ir labiausiai norėdamas – Tarybos vadovui reikią matyti originalius dokumentus.
„Jei jiems nepatogu, nenaudos. Čia kaip ir rinkoje – viskas nuo patogumo priklauso“, – apie kolegų nenorą Taryboje dirbti nešiojamaisiais kompiuteriais samprotavo meras.
„Mes esame įpratę prie rašytinės medžiagos ir ji mums įskaitomesnė negu ekrane. Tokią skaityti ir akims patogiau“, – teigė L. D. Domarkienė.
BE MEDŽIAGOS –
NULIS
Opozicijai atstovaujantis Pranas Noreika prisipažino buvęs vienas iš pirmųjų, kuris siūlė, kad Tarybos darbą reikia kompiuterizuoti.
„Tikėjausi, kad nešiojamieji kompiuteriai palengvins Tarybos narių darbą, nebereikės nešiotis tiek daug popierių. Gaila, kad iki šiol jų atsikratyti nepavyksta, nes internete sudėta tik dalis medžiagos“, – apgailestavo pašnekovas.
Dėl tos pačios priežasties kompiuterio į posėdžius sakė nesinešantys ir kiti politikai.
„Aš esu už Tarybos kompiuterizavimą. Bet kokioje normalioje valstybėje taip yra. Tačiau be visos reikalingos medžiagos – kompiuteris yra nulis“, – priežastį, dėl ko į posėdžius nesineša kompiuterio, paaiškino Laima Nagienė ir nusistebėjo, kodėl Tarybos sekretoriato darbuotojai neskenuoja dokumentų.
Posėdyje dalyvavęs Seimo narys Romas Venclovas taip pat išsakė nepasitenkinimą.
„Kaip man perskaityti tokią šūsnį dokumentų, tuo labiau kad mano padėjėja dažniausiai ją gauna pavėluotai?“ – klausė parlamentaras, rodydamas Tarybos medžiagą.
Seimo nariai nešiojamaisiais kompiuteriais buvo aprūpinti ne tiek seniai – bene prieš metus. R. Venclovas patikino, kad savo darbe juo naudojasi, tačiau vežtis į Mažeikius nebuvę reikalo, nes vis tiek tenka naudotis „popierine“ medžiaga.
LAUKIA ĮSTATYMO
PAKEITIMO
Tarybos sekretorė Izoleta Savickaja jau spėjo pastebėti Tarybos darbo kompiuterizavimo naudą. Tarybos nariams svarbi informacija, pranešimai apie vyksiančius posėdžius, darbotvarkė, sprendimo projektai nusiunčiami elektroniniu paštu. Tokią informaciją jie laiku gauna net nebūdami Mažeikiuose.
Kol kas politikai tik pratinasi dirbti naujomis sąlygomis, dėl to neišvengiama ir problemų. I. Savickaja neabejoja, kad jos bus išspręstos – tai tik laiko klausimas.
Didžiausia problema ta, kad elektroniniu paštu Tarybos nariams neįmanoma pateikti visos medžiagos, jiems siunčiami tik sprendimo projektai.
„Lapkričio mėnesį turėtų būti patvirtintas Vietos savivaldos įstatymo pakeitimas. Pagal jį, galėsime redaguoti savo Tarybos reglamentą ir jame konkrečiai apibrėžti, kaip Tarybos nariams turėtų būti pateikiama visa informacija. Yra įvairių įstaigų dokumentai, prašymai, juos mes perduoti kompiuteriais negalime. Kalno medžiagos neperspausdinsi. Skenuoti tokių krūvų taip pat neįmanoma“, – apie kilusius sunkumus kalbėjo Tarybos sekretorė.
I. Savickaja vakar drauge su rajono seniūnais lankėsi Panevėžio rajono savivaldybėje. Panevėžiškių politikų darbas kompiuterizuotas bene prieš metus. Tarybos sekretorė planuoja pasidomėti jų patirtimi.
TINKAMAI
NEPASIRUOŠTA
Tarybos narė Irena Macijauskienė prisipažino kol kas neturinti galimybių tinkamai išnaudoti gautą nešiojamąjį kompiuterį. Nors jame ir yra bevielis internetas, bet kažko „nepatempiąs“.
Darbe problemų nesą, naudojasi įstaigos kompiuteriu, tačiau namuose toks kompiuteris gali būti tik kaip rašomoji mašinėlė.
„Reiks kreiptis į kompiuterius aptarnaujantį specialistą, gal čia aš kažko nesugebu, nesusikalbu su juo“, – teigė politikė.
I. Macijauskienė apgailestavo, kad graži idėja nėra iki galo įgyvendinta. Iki šiol Tarybos narių niekas nesupažindino, kaip naudotis nešiojamuoju kompiuteriu. Jeigu kas nutiktų brangiam pirkiniui, juo besinaudojantis politikas gali pasijusti kaltas.
Panašiai samprotavo ne vienas pašnekovas.
ORGANIZUOS KURSUS
I. Savickaja nemano, kad Tarybos nariams turėtų kilti problemų dėl naudojimosi kompiuteriu – daugelis jų dirbantys žmonės, tokių įgūdžių yra įgiję savo darbovietėse.
Informacinių technologijų skyriaus vedėjas Bronius Vainauskis „Santarvei“ sakė, kad ateityje svarsto per Projektų valdymo skyrių Tarybos nariams, kurie pageidaus, organizuoti mokymo kursus – mūsų išrinktieji bus mokomi nemokamai.
Prieš kelerius metus kompiuterinio raštingumo kursus baigę Tarybos nariai L. D. Domarkienė ir Savivaldybės vicemeras Jonas Siminkevičius įsitikino tokio mokymo nauda.
SALĖ BUS PRITAIKYTA
Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius sakė, kad jau kitą posėdį Tarybos nariai nešiojamaisiais kompiuteriais galės naudotis be problemų. Tarybos atstovai, administracijos specialistai šią savaitę apžiūrėjo posėdžių salę ir pasitarė, kaip ją pritaikyti darbui su kompiuteriais. Kad būtų pigiau, darbus atliks Savivaldybės elektrikai.
Savivaldybės Vietinio ūkio vyriausiasis specialistas elektrikas Jonas Labutis teigė, kad Tarybos nariai neturėtų nuogąstauti, jog instaliacija neatlaikys. Vienas kompiuteris elektros naudoja ne daugiau kaip 70 ar 100 vatų elektros lemputė.
Prie stalo kiekvienoje Tarybos nario vietoje bus įrengti elektros lizdai kompiuteriui ir stalinei lempai, bus privesti interneto kabeliai.
SUTARTIS –
TREJIEMS METAMS
Anot Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Romualdo Sakalausko, Tarybos nariams kompiuteriai nėra nupirkti – jie esą dalis perkamos mobiliojo interneto paslaugos. Į šią paslaugą įeina kompiuteris, neribotas mobilusis internetas, profesionali operacinė sistema bei profesionalus ofisas.
„Santarvės“ žiniomis, daugelio rajonų politikai tarybos posėdyje balsavimu sprendė savo darbo kompiuterizavimo klausimą. R. Sakalauskas paaiškino, kad mažeikiškiams toks sprendimas nebuvo reikalingas, nes Savivaldybė tik praplėtė sutartį su Bite GSM.
Sutartis dėl paslaugos Tarybos nariams sudaryta 36 mėnesiams. Vienam vartotojui abonentinis mokestis – 252 litai. Mokesčių mokėtojams Tarybos narių kompiuterizavimas per mėnesį kainuos 6,8 tūkstančio litų, per metus – beveik 82 tūkstančius.
R. Sakalauskas teigė, kad pasibaigus šios Tarybos kadencijai, Savivaldybė spręs, ar pratęsti mobiliojo interneto paslaugos sutartį. Nusprendus pratęsti, kompiuteriai būtų pakeisti naujais, modernesniais. Ką daryti su dabar turimais, bus svarstoma prieš Tarybos kadencijos pabaigą.
„Manau, lėšų nereikėtų skaičiuoti, nes darbo sąlygų bei darbo kokybės gerinimas būtinas“, – teigė Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Į Tarybos posėdžius tik vienas kitas politikas atsineša kompiuterį, jų darbo vietos kaip ir anksčiau apkrautos šūsnimis dokumentų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto