Kompiuteris: pagalbininkas ar priešas?

Šiandien jau tikriausiai nebeįsivaizduotume savo gyvenimo be kompiuterio. Tai didžiausias pagalbininkas darbe, mokykloje, net pramogaujant. Apie kompiuterio privalumus galima kalbėti daug, tačiau apie jo minusus visuomenė vis dar mažai informuojama.
TINKAMA DARBO VIETA
Visuomenės sveikatos centro Mažeikių skyriaus vyr. gydytoja Irena Macijauskienė pabrėžė, kad labai svarbu tinkamai įsirengti darbo vietą.
„Dažnai žmonės neatkreipia dėmesio į savo darbo vietą. Tinkamai ją įsirengus, ne tik bus patogiau dirbti, bet ir apsaugosime savo sveikatą”, – teigė specialistė.
Vadovaujantis higienos normomis, naudojami kompiuteriai turi būti nepavojingi sveikatai.
Darbo stalas turi būti pakankamai didelis, kad būtų galima patogiai išdėstyti vaizduoklį, klaviatūrą, pelę ir kitus būtinus įrenginius.
Darbo kėdė turi būti stabili, leidžianti žmogui lengvai ir laisvai judėti bei pasirinkti patogią kūno padėtį. Kėdė turi būti su kėlimo ir sukimo mechanizmu, leidžiančiu keisti kėdės aukštį pagal žmogaus ūgį.
Ekranas turi būti lengvai ir laisvai pasukamas pagal dirbančiojo poreikius. Atstumas nuo akių iki vaizduoklio turi būti ne mažesnis nei keturiasdešimt centimetrų.
Klaviatūros vietos aukštis turi būti toks, kad leistų išlaikyti taisyklingą kūno laikyseną, išvengti plaštakų, riešų, pečių juostos nuovargio.
Šviesos šaltiniai turi nealinti, kuo mažiau atspindėti šviesą vaizduoklyje, todėl langai turi būti užtraukti žaliuzėmis, užuolaidomis.

KABINETAI NEATITINKA REIKALAVIMŲ
Didžiausia problema dėl keliamų reikalavimų yra mokyklose. Pasak I. Macijauskienės, daugelis rajono mokyklų neatitinka keliamų higienos normų reikalavimų.
„Dėl lėšų stokos mūsų rajono mokyklose naudojami stalai nepritaikyti, kad būtų galima teisingai išdėstyti įrenginius. Kėdės prie stalų be kėlimo ir sukimo mechanizmų, todėl sureguliuoti aukštį pagal vaiko ūgį negalima, sunku išlaikyti taisyklingą kūno padėtį“, – kalbėjo vyr. gydytoja.
Beveik visos mokyklos yra įsigijusios žaliuzes, kad sumažintų šviesos srautą, krintantį į darbo vietą, tačiau klasėse vis dar yra pažeidimų. Didžiausia problema yra vietos trūkumas. Informatikos kabinetai labai maži, kompiuteriai sustatomi vienas šalia kito. Pagal higienos normas, patalpos plotas vienai darbo vietai turi būti ne mažiau kaip šeši kvadratiniai metrai.
Pasak specialistės, jie negali nubausti mokyklų vadovų dėl pažeidimų, nes tektų uždaryti šias klases.
„Manau, kad šia problema turėtų pasirūpinti mokyklų vadovai, jiems turėtų rūpėti mokinių sveikata. Jei mes skirtume baudas už pažeidimus, beveik visi rajono informatikos kabinetai būtų uždaryti. Tokiu savo poelgiu sutrukdytume vaikų mokymosi procesui. Šios problemos nuobaudomis neišspręsi“, – kalbėjo I. Macijauskienė.

BŪTINAS POILSIS
Šiandieniniai kompiuteriai atitinka visus keliamus higienos normos reikalavimus, tačiau dirbant su jais būtinos pertraukėlės.
Rekomenduojama maksimali darbo dienos trukmė dirbant kompiuteriu yra aštuonios valandos. Pietų pertrauka daroma praėjus keturioms valandoms nuo darbo pradžios, jos trukmė – ne trumpesnė kaip viena valanda. Nepertraukiamai dirbti kompiuteriu galima ne daugiau kaip vieną valandą. Jei dirbama ilgiau, turi būti daromos 5–15 minučių pertraukos.
Vyr. gydytoja pastebėjo, kad kasmet vis daugiau vaikų į mokyklas ateina su regos sutrikimais, stuburo iškrypimais.
Taip atsitinka todėl, kad tėvai vaikui leidžia ilgai žaisti su kompiuteriu.
Pasak specialistės, tėvai patys turėtų pasirūpinti savo vaikų sveikata, stengtis kuo mažiau leisti vaikams sėdėti prie kompiuterio, televizoriaus.
Daryti pertraukas dirbant su kompiuteriu reikėtų ir interneto kavinėse. Dažnai čia atėję žmonės prie kompiuterio praleidžia daug laiko, o jiems taip pat būtinas poilsis.
Pasak I. Macijauskienės, kavinių savininkai privalo žinoti ir laikytis keliamų higienos normos reikalavimų.
„Kavinėse neturėtų leisti žmogui iš karto išsipirkti antros valandos be pertraukos. Liūdna, kad šiandien vis dar daug svarbiau yra verslas, uždirbami pinigai, o ne žmogaus sveikata“, – kalbėjo vyr. gydytoja.

GALIMI SUSIRGIMAI
Nesilaikant higienos normų reikalavimų galimi įvairūs sveikatos sutrikimai. Nors šiuolaikiniai vaizduokliai gana aukštos kokybės, tačiau jie vis dar kenksmingi akims. Dėl įtempto žiūrėjimo į ekraną po kurio laiko gali pradėti skaudėti galvą, pavargsta akys.
Labai kenksminga dirbti kompiuteriu prieblandoje, taip daug labiau apkraunamos akys.
Kitas svarbus veiksnys mūsų sveikatai – tai tinkama sėdėjimo poza. Dirbdamas kompiuteriu, žmogus negali laisvai judėti. Jis nuolat privalo sėdėti suvaržyta poza. Dėl to gali pasunkėti kvėpavimas. Dėl ilgo sėdėjimo nuleistais pečiais gali iškrypti stuburas.
Norint išvengti tokių negalavimų, reikia nuolat daryti pertraukas, nors keletą minučių pajudėti.
Nuotr. iš redakcijos archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto