Konflikto priežastis – nukirsti ir išvežti medžiai

Vadagių kaimo gyventojų išaugintus medžius pasisavino kelininkai. Bendruomenės bandymas išsikovoti, kad nukirsta mediena liktų vietos poreikiams, buvo nesėkmingas. Valdininkai rankomis skėsčioja: kelininkai įstatymams nenusižengė, o žmogiškumas – nesąs privalomas. PRAŠO PAGALBOS
Į redakciją paskambinę vadagiškiai prašė padėti juos apginti nuo kelininkų savivalės. Žmones papiktino tai, kad kelią rekonstruojanti UAB „Mažeikių automobilių keliai“ be gailesčio kerta šimtamečius medžius, o medieną išveža į Sedą.
„Niekur nešoksi, galbūt jie trukdo plėsti kelią, tik kodėl mūsų ar mūsų senolių sodinti medžiai turi atitekti kitiems“, – piktinosi Renavo bendruomenės pirmininkė Irena Barkauskienė.
Daugelis vadagiškių tikėjosi, kad mediena bus palikta bendruomenės poreikiams – medicinos punktui, kultūros namams šildyti.
„.Čia kaip toj pasakėčioj – nei sodino, nei prižiūrėjo, o naudą sau pasiėmė. Kelininkai nurėžė ir išsivežė mano senolio sodintą klevą. Net sovietiniais laikais taip nebūdavo“, – pyktį liejo Violeta Krūmienė.

DĖL MEDŽIŲ – KONFLIKTAS
„Mažeikių automobilių kelių“ darbininkai pasakojo, kad jiems kliuvę nemažai vadagiškių neigiamų emocijų. Vienas gyventojas net pagrasinęs šautuvą atsinešti.
„Mums mažiau problemų būtų, kad žmonės tuos medžius pasiimtų. Tačiau neišėjo gražiuoju susitarti, kilo konfliktas. Vieni norėjo, kad mediena liktų tiems žmonėms, prie kurių sodybų tie medžiai augo, kiti – kad bendruomenei“, – pasakojo medžius pjaunantis Rolandas Jasys.
Anot kelininkų, vadagiškiai tik dėl principų dabar triukšmauja.
„Šimtamečių medžių šakos tinkamos prakurams. Siūlėme žmonėms jas pasiimti, tačiau jie nesivargino“, – pasakojo vyrai.
Bendruomenės pirmininkė I. Barkauskienė sakė, kad kelininkai tokiais kaltinimais tik bando pateisinti savo veiksmus.
„Jokio konflikto nebuvo. Niekas kategoriškai nereikalavo medieną palikti bendruomenės įstaigoms. Pasipiktinimas kilo tik tada, kai ją pasisavino kelininkai“, – teigė I. Barkauskienė.

KEISIS KELIO KATEGORIJA
„Mažeikių automobilių keliai“ meistras Adolfas Dargis stebėjosi, kodėl gyventojai kelia triukšmą.
„Liko rekonstruoti apie 3,5 kilometro atkarpą. Ir tada kelias Seda–Renavas–Židikai taps krašto keliu, pagerės eismo sąlygos, jo priežiūra“, – privalumus dėstė meistras.
Kelias iš abiejų pusių platinamas iki 2 metrų. Kai kur kelininkams teko iškirsti žmonių vaismedžius, vaiskrūmius, nugriauti tvoras, sunaikinti pasėlius. Gyventojams šie nuostoliai bus kompensuojami, skiriant nuo 500 iki 800 litų.
A. Dargis parodo projektą, kuriame numatyta iškirsti daugiau kaip 100 pakelėje augančių medžių. Tai suderinta su Aplinkos ministerijos Šiaulių departamentu. „Darbų užsakovas yra Kelių direkcija. Mūsų bendrovė tik laimėjo konkursą. Visus darbus atliekame pagal pateiktą projektą. Pagal jį, medieną turime išvežti į „Telšių regiono kelių“ Mažeikių kelių tarnybos Sedos meistriją“, – paaiškino A. Dargis.

ĮSTATYMAI NEPAŽEISTI
Renavo bendruomenės pirmininkė I. Barkauskienė kreipėsi į Savivaldybės vietinio ūkio skyriaus vyriausiąjį specialistą Romaldą Paradniką, norėdama išsiaiškinti, ar teisėti kelininkų veiksmai. Vadagiškiai mano, kad prie jų namų augantys medžiai yra jų nuosavybė.
„Vykau į vietą, apžiūrėjau iškirstus medžius, susipažinau su projektu. Kelininkams neturiu jokių pretenzijų“, – „Santarvei“ sakė specialistas.
R. Paradnikas informavo, kad 9 metrai nuo kelio ašies yra kelio juosta. Į ją įeinantis žemės ruožas – kelininkų nuosavybė. „Taip, kaip ir joje augantys medžiai“, – pridūrė pašnekovas.
Žemėtvarkos skyriaus vedėjas Zigmantas Šimkus paaiškino, kad kelio juosta iš tikrųjų nėra žemės naudotojų nuosavybė.
„Žmonės naudojasi kelio juosta, tačiau ji nėra įmatuota į žemės valdą. Kelio juosta nuo nuosavo sklypo turėtų būti atskirta riboženkliais“, – informavo žemėtvarkininkas.

NE LABDAROS ORGANIZACIJA
UAB „Mažeikių automobilių keliai“ direktorius Juozas Aleksa „Santarvei“ sakė, kad konkurso sąlygose buvo numatyta, kur bus vežami iškirsti medžiai.
„Kelio juostoje augantys medžiai yra valstybės nuosavybė. Jeigu mes savo iniciatyva sugalvotume tuos medžius atiduoti žmonėms, tai būtų vagystė, nusikaltimas“, – samprotavo pašnekovas.
UAB „Telšių regiono keliai“ Mažeikių kelių tarnybos viršininkas Silvestras Micheenko prisiminė, kaip prieš porą metų bendrovė bandė nukirstus medžius atiduoti žmonėms. Aistrų kilo ne mažiau nei dabar, nes sunku buvo visiems įtikti. Skundai pasiekė ne tik rajono merą, bet ir Kelių direkciją.
„Nesame labdaros organizacija. Pagal įstatymą nukirsti medžiai priklausė mums, mes juos panaudosime kaip malkas“, – reziumavo pašnekovas.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto