Konkursas: dešimt į vietą

Pirmadienį baigėsi kandidatų, dalyvausiančių savivaldybių tarybų rinkimuose, sąrašų priėmimas. Dėl 27 mandatų Mažeikių rajono savivaldybės taryboje yra pasirengę grumtis 273 kandidatai. Tarp jų 108 moterys. Patikrinusi kandidatų pateiktus duomenis, deklaracijas, teistumą, Vyriausioji rinkimų komisija šiandien turėtų paskelbti galutinius sąrašus.KOVOS 13 PARTIJŲ
Iki pirmadienio 18 valandos Mažeikių rajono rinkimų apygardos komisijai kandidatų sąrašus pateikė 13 partijų. Į komisijos būstinę pirmieji suskubo atvykti Valstiečių liaudininkų sąjungos atstovai. Jų pristatytame sąraše nurodytos 26 kandidatų pavardės. Tėvynės sąjunga paskutinė užregistravo savuosius kandidatus. Dėl vietų Mažeikių rajono savivaldybės taryboje kovos 24 šios partijos nariai.
Drauge su partijomis, dalyvavusiomis 2002ųjų metų savivaldybių tarybų rinkimuose, šiemet pirmą kartą rungsis Pilietinės demokratijos, Darbo partija, Tautinė partija „Lietuvos kelias“.
Lietuvos socialdemokratų sąjunga pateikė ilgiausią sąrašą – 37 pretendentai.
Mažiausią kandidatų skaičių turi partija „Tvarka ir teisingumas (liberalai demokratai)“ – 12 mažeikiškių. Beje, lyginant su 2002ųjų rinkimais, šios partijos sąrašas mažiausiai pakito – jame įrašytos tik 2 naujos pavardės.
Tarp pretendentų – 108 moterys. Trims moteriškosios lyties atstovėms (socialdemokratei Irenai Macijauskienei, Darbo partijos atstovei Inai Krauzienei, Pilietinės demokratijos partijos narei Aldonai Bačiulienei) partijų sąrašuose paskirti pirmieji numeriai. Moteriškiausia partija yra „Tvarka ir teisingumas“: iš 12 kandidatų – net 7 moterys. Daugiausia vyrų yra krikščionių demokratų sąraše – į savo gretas jie priėmė tik 2 moteris.

PRIE MERO KĖDĖS –
EILĖ
Dabartinis Mažeikių rajono meras Vilhelmas Džiugelis įrašytas pirmuoju numeriu Krikščionių konservatorių socialinės sąjungos sąraše. Jis neslepia noro vadovauti ir išrinktai naujai Tarybai.
„Manau, kad per tuos pusketvirtų metų subrendau kaip meras, labiau pažinau mažeikiškius, žinau, kaip reikia dirbti“, – savąjį norą „Santarvei“ motyvavo V. Džiugelis.
Iš keturių dabartinių vicemerų dviejų pavardės taip pat įrašytos pirmaisiais numeriais. Naujoji sąjunga (socialliberalai) Mažeikių rajono meru norėtų matyti Viktorą Bugnevičių, partija „Tvarka ir teisingumas“ – Kęstutį Bartkevičių. Pastarasis galimybę vadovauti rajonui vertina atsargiai.
„Pirmas numeris sąraše nieko nereiškia. Nesvarstau tokios galimybės. Patirtis rodo, jog po rinkimų galimi visokie netikėtumai“, – sakė K. Bartkevičius.
Neetatinis vicemeras Kęstutis Slavinskas „Santarvei“ prisipažino nusprendęs daugiau dėmesio skirti verslui, todėl Liberalų ir centro sąjungoje lyderio pozicijas užleido Šiaulių banko Mažeikių filialo vadovui Rokui Radžiūnui. Šiam mero postas atrodo gana patrauklus.
„Nematau reikalo slėpti savo ketinimų ir maivytis. Nesu pririštas prie banko (esu samdomas darbuotojas), todėl jeigu palankiai susiklostytų situacija, tikrai neatsisakyčiau vadovauti rajonui. Man trisdešimt ketveri metai, esu pačiame jėgų žydėjime, todėl, manau, galiu priimti naujus iššūkius“, – kalbėjo R. Radžiūnas.
Krikščionių demokratų „pirmąjį numerį“ Antaną Poškų taip pat vilioja mero pareigos.
„Manau, kad meru būti nėra sunku. Stebėdamas dabartinę valdžią, susidariau įspūdį, kad visa atsakomybė gula ant Savivaldybės administracijos direktoriaus pečių. O mero pareigos yra labiau reprezentacinės“, – svarstė A. Poškus.
Socialdemokratų lyderė I. Macijauskienė teigė nesvarstanti tokių galimybių. Viskas priklausysią nuo rinkimų rezultatų.
Pirmaisiais numeriais partijų pateiktuose kandidatų sąrašuose taip pat yra nurodyti Rimantas Gramas (Valstiečių liaudininkų sąjunga), Vytautas Prialgauskas (Centro partija), Rimantas Gricius (Tėvynės sąjunga), Pranas Noreika (Socialdemokratų sąjunga), I. Krauzienė (Darbo partija), A. Bačiulienė (Pilietinės demokratijos partija) bei Algirdas Petravičius (Tautinė partija „Lietuvos kelias“).

SKYRĖSI, JUNGĖSI
Iš dabartinių Savivaldybės tarybos narių tik Vidmandas Stonkus nedalyvaus vasario 25 dieną įvyksiančiuose rinkimuose. Visų kitų pavardės yra nurodytos partijų pateiktuose sąrašuose. Tiesa, kai kurių buvusių bendrapartiečių keliai išsiskyrė.
Dabartinis Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius nebepanoro kartu su V. Džiugeliu eiti į rinkimus. Dabar jo pavardė figūruoja Socialdemokratų partijos sąraše. Su šia partija į rinkimus taip pat eis ir iš Darbo partijos pašalintasis Zenonas Ramonas.
2002 metais į Tarybą buvo išrinkti du Centro sąjungos atstovai: V. Prialgauskas ir Stasė Čupkovienė. Dabar V. Prialgauskas yra Centro partijos narys, o S. Čupkovienė – Liberalų ir centro sąjungos narė.
Iš Krikščionių demokratų į Liberalų ir centro sąjungą perbėgo Rita Lidžiūtė, o P. Noreika Socialdemokratų partiją iškeitė į Socialdemokratų sąjungą. Socialdemokratus taip pat paliko Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus. Dabar jis Valstiečių liaudininkų sąjungos narys.
Politinių perbėgėlių yra ir kitų partijų sąrašuose.
Pavyzdžiui, partiją „Tvarka ir teisingumas“ paliko 2 politikai: A. Bačiulienė lyderiauja Pilietinės demokratijos partijos sąraše, o A. Petravičius savivaldybių tarybų rinkimuose kandidatuoja kaip Tautinės partijos „Lietuvos kelias“ narys. Beje, šios partijos sąraše antruoju numeriu yra įrašytas poetas Virginijus Sungaila.

PRIVALĖS RINKTIS
Kai kuriuos kandidatus į Savivaldybės tarybą galima pavadinti rinkėjų apgaudinėtojais. Į partijų sąrašus yra įtraukti kai kurių mokyklų direktoriai, Savivaldybės administracijos tarnautojai, seniūnai, Savivaldybei priklausančių įmonių vadovai.
Jeigu rinkėjai pasitikės šiais kandidatais ir išrinks į Tarybą, šie privalės apsispręsti, ką rinktis: Tarybos nario mandatą ar dabar užimamas pareigas.
Savivaldybių tarybų įstatymo 90 straipsnyje yra nurodoma, kad tarybos nario pareigos nėra suderinamos su Prezidento, Seimo bei Europos Parlamento, Vyriausybės nario, apskrities viršininko bei jo pavaduotojo pareigomis.
Be to, tarybos nariais negali būti savivaldybės kontrolieriai, savivaldybės administracijos direktorius ir jo pavaduotojas, savivaldybės administracijos tarnautojai, biudžetinių įstaigų vadovai, savivaldybės viešųjų įstaigų ar įmonių vadovai.
Po Konstitucinio teismo išaiškinimo iš dabartinės Tarybos buvo priversti pasitraukti Ramunė Badaukienė, Gintaras Berenis, Audrius Stankevičius, Rimantas Gricius.
Dėl įstatymo nekonkretumo mandato neatsisakė UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ direktorius Jonas Jurkus, UAB „Viekšnių šiluma ir vanduo“ vadovas Antanas Dainius. Gruodžio mėnesį priimtos įstatymo pataisos šiems politikams taip pat negailestingos: jie privalės rinktis.
Įstatyme nurodoma, jog rinkimus laimėję asmenys, užimantys postą, nesuderinamą su tarybos nario pareigomis, privalės Vyriausiajai rinkimų komisijai pranešti apie mandato atsisakymą ne vėliau kaip likus 10 dienų iki pirmojo tarybos posėdžio.

IEŠKO GALIMYBIŲ
Į Socialdemokratų partijos sąrašus įtrauktas ne vienas apsispręsti dėl užimamų pareigų turėsiantis kandidatas. Tarp jų ne tik J. Jurkus, bet ir Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje Algimantas Čepys.
„Santarvei“ jis prisipažino ilgai svarstęs, ar kelti savo kandidatūrą rinkimuose į Savivaldybės tarybą. Apsisprendimą nulėmė tai, jog Vyriausybės atstovo kadencija baigiasi šių metų gruodžio mėnesį.
„Nusprendžiau, kad reikia ieškoti galimybių. Be to, rinkimų sąraše aš esu gana toli“, – lakoniškai paaiškino A. Čepys.
Viekšnių vidurinės mokyklos direktorius R. Gricius kandidatavimą rinkimuose palygino su darbo paieškomis.
„Juk į kokią įmonę einantis darbintis žmogus taip pat nežino, ar darbdavys jį priims. Jis tiesiog bando. Mes taip pat nesame garantuoti, kad rinkėjai patikės mumis, kaip politikais. Šiuo atveju rinkėjai – mūsų darbdaviai“, – sakė mokyklos direktorius.
Tiesa, R. Gricius atsisakytų užimamų pareigų tik tuo atveju, jeigu jo vadovaujama partija surinktų balsų daugumą ir jam būtų pasiūlytas vieno iš Savivaldybės vadovų postas.
„Kiekvienas sveikai mąstantis žmogus neatsisakys pareigų, kurios jam duoda pajamų. Juk Tarybos nariams nėra mokamas atlyginimas. Negi sėdėsi Taryboje be pinigų?“ – klausė R. Gricius.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.:
Prie Savivaldybės tarybos vadovo kėdės rikiuojasi ilga kandidatų eilė. Šio posto pageidautų ir dabartinis meras V. Džiugelis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto