Kretingiškiui verslininkui įkurtuvių Mažeikiuose teks palaukti

Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje sustabdė mažeikiškių politikų priimtą sprendimą
Vakar ligoninės maisto ruošimo skyriaus patalpose turėjo įsikurti konkursą dėl ligonių maitinimo laimėjusi viešoji įstaiga „Kretingos maistas“. Kretingiškiui verslininkui įkurtuvių teks palaukti, nes Vyriausybės atstovas Telšių apskričiai Algimantas Čepys sustabdė Savivaldybės tarybos sprendimą dešimčiai metų nemokamai išnuomoti ligoninės maisto bloko patalpas. PRIEŠTARAUJA ĮSTATYMUI
Vyriausybės atstovas A. Čepys „Santarvei“ paaiškino, kad savivaldybių funkcijos skirstomos į vietos valdžios, viešojo administravimo ir viešųjų paslaugų teikimo. Viešosios yra socialinės, švietimo, mokslo, kultūros, sporto ir kitos įstatymų numatytos paslaugos, kurias teikia valstybės ar savivaldybių įstaigos.
A. Čepio teigimu, įstatymų numatytais atvejais bei tvarka viešąsias paslaugas gali teikti ir privatūs asmenys.
„Tačiau teisės aktai ligonių maisto gamybos nepriskiria nei prie valstybinių, nei prie savivaldybių funkcijų, todėl Mažeikių rajono savivaldybės taryba pažeidė Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo įstatymą“, – akcentavo pašnekovas.

REIKIA LICENCIJOS
Viena iš savivaldybių funkcijų – sveikatos priežiūra. Sprendimo projektą dėl panaudos sutarties Tarybai pristatęs Savivaldybės turto valdymo skyriaus vedėjas Juozas Sperauskas „Santarvei“ teigė, kad dietinis maitinimas yra gydymo visumos elementas. Tokia samprata vadovavosi ir skyriaus specialistai, ruošę sprendimo projektą.
A. Čepys neneigė, kad savivaldybių turtas panaudos pagrindais gali būti perduotas sveikatos paslaugas teikiančioms įmonėms, įstaigoms ar organizacijoms, iš jų – ir viešosioms įmonės.
„Tačiau pirma, joms būtina turėti sveikatos priežiūros ar farmacinės veiklos licenciją. Antra, jos turi būti sudariusios sutartį su Valstybine ligonių kasa ar su kitu nacionalinės sveikatos sistemos užsakovu. Nors „Kretingos maistas“ su ligonine yra sudaręs sutartį, tačiau dietinio maisto gamybai neturi licencijos“, – pastebėjo Vyriausybės atstovas.

PAVALDINIŲ NEKRITIKAVO
Anot Savivaldybės administracijos direktoriaus B. Kryžiaus, ir kitos savivaldybės priimdamos sprendimus susiduria su įstatymų spragomis. Dėl to daug paklausimų keliauja į aukštesnes institucijas.
Mažeikių rajono savivaldybės specialistai, rengdami sprendimo projektą dėl patalpų nuomos kretingiškiui verslininkui, nepasidomėjo, ar šis sprendimas turės teisinę galią. Sprendimo projektą savo parašu „palaiminęs“ Savivaldybės juridinės tarnybos vyriausiasis specialistas kitą dieną po Tarybos posėdžio „Santarvei“ teigė, kad, jeigu kas bus negerai, atitinkamų veiksmų imsis Vyriausybės atstovas.
„Juristui atrodė, kad šis sprendimas įstatymams neprieštarauja“, – jo nekaltino B. Kryžius.
Savivaldybės administracijos direktorius patikino, kad bandys išsiaiškinti: dėl įstatymo painiavos ar specialistų kaltės buvo parengtas sprendimo projektas, leidžiantis „Kretingos maistui“ nemokamai naudotis patalpomis ir ilgalaikiu turtu.

PATEIKIAMA NE VISA MEDŽIAGA
Opozicinės socialdemokratų frakcijos seniūnas Pranas Noreika buvo atviras. „Reikia prisiimti kaltę. Ne viską iki galo išanalizavome. Taryboje, komitetuose pateikėme nemažai klausimų, tačiau patikėjome klausimą pristačiusiojo paaiškinimais“, – prisipažino pašnekovas.
Anot P. Noreikos, neretai politikams teikiama medžiaga būna ne iki galo paruošta. Pavyzdžiui, tik prieš Tarybos posėdį politikams buvo pateiktas panaudos sutarties projektas.
„Man reikalaujant, iš dalies buvo pradėti pildyti sprendimų projektų aiškinamieji raštai, tačiau juristas jį tik pasirašo. Manau, kad jis turėtų pažymėti, ar sprendimas neprieštarauja įstatymams. Vienas parašas byloja, kad su projektu juristas susipažinęs“, – samprotavo politikas.

PAREIKALAUS PASIAIŠKINIMO
Valdininkams kliuvo ir nuo visuomeniniais pagrindais dirbančio vicemero, Tarybos narių valdančiosios koalicijos atstovo Kęstučio Bartkevičiaus. „Mes buvome suklaidinti. Projektą rengę specialistai galėjo išsiaiškinti teisinius dalykus. Buvo galima paskambinti ir į Telšius Algimantui Čepiui“, – sakė pašnekovas.
K. Bartkevičiaus teigimu, neturint juridinio išsilavinimo, sunku išmanyti teisinius klausimus. Dėl to politikams tenka balsuoti pasitikint sprendimus rengusiais, juos derinančiais specialistais. „Galbūt mūsų juridinė tarnyba silpna, kad iki galo neišsiaiškina įstatyminių dalykų?“ – samprotavo vicemeras.
Anot politiko, administracijos vadovas turėtų išsiaiškinti, kas kaltas, kad svarstant turto perdavimo pagal panaudos sutartį buvo suklaidinti politikai. „Tokių dalykų toleruoti negalima. Šią problemą aš iškelsiu ir Taryboje“, – ryžtingai kalbėjo politikas.

ATSAKOMYBĘ NUMATO ĮSTATYMAS
Valstybės tarnautojo ir jo tarnybinės veiklos vertinimą numato Valstybės įstatymas. Karjeros valstybės tarnautojų tarnybinę veiklą baigiantis kalendoriniams metams įvertina tiesioginis vadovas, tarnautoją į darbą priėmęs asmuo ar įgaliotas asmuo. Jei įvertinimas labai geras arba nepatenkinamas, valstybės tarnautoją vertina vertinimo komisija.
Vertinimo komisija gali siūlyti valstybės tarnautojui suteikti aukštesnę kvalifikacinę klasę, perkelti į aukštesnes pareigas, mokėti atlyginimo priedą. Kai vertinimas nepatenkinamas, tarnautojui siūloma tobulintis, jis gali būti perkeltas į žemesnes pareigas. Jei tokie vertinimai kartojasi du kartus iš eilės – ir atleidžiamas iš pareigų.

VERTINIMO KOMISIJOS NĖRA
Administracijos direktorius B. Kryžius apie vertinimo komisiją „Santarvei“ pasiūlė teirautis … Savivaldybės vyresniosios specialistės Vandos Rubinaitės.
Specialistė informavo, kad tokia komisija ankstesnio administracijos vadovo Petro Rubežiaus įsakymu buvo sudaryta 2000-ųjų rugsėjį. Pagal įstatymą jos kadencija baigėsi po dvejų metų.
„Ši komisija nesvarstė nei vieno tarnautojo darbo“, – prisiminė V. Rubinaitė, pridūrusi, kad komisiją turi teisę sudaryti Savivaldybės taryba arba administracijos vadovas.
B. Kryžius tik iš „Santarvės“ sužinojo apie nebeegzistuojančią Valstybės tarnautojų vertinimo komisiją. „Jeigu tokios komisijos nėra, ją sudarysime“, – patikino daugiau kaip metus Savivaldybės administracijai vadovaujantis B. Kryžius.
Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto