Kultūros centre – iškilių Lietuvos asmenybių portretai

Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

Savivaldybės kultūros centre galima apžiūrėti unikalią tapybos darbų parodą „Šiaurės Lietuvos žymiausių asmenybių portretai“.
Ši paroda 2012 metais pradėta kurti Šiaulių universiteto Lietuvos mokslininkų sąjungos „Salduvės“ skyriaus iniciatyva. Kol kas nutapyti ir eksponuojami 22 asmenų, savo kūrybiniu palikimu garsinusių kraštą ir formavusių šalies kultūrinę ir meno sąmonę, skatinusių mokslo sklaidą, portretai.

Parėmė mokslininkai

Parodos iniciatorius – Lietuvos mokslininkų sąjungos tarybos narys, LMS „Salduvės“ skyriaus valdybos pirmininkas prof. Vaclovas Tričys pasakojo, kad šia ekspozicija siekiama išsaugoti Šiaurės Lietuvos krašto žymiausių asmenybių atminimą.
LMS „Salduvės“ skyrius, iš savo narių surinkęs dviejų procentų mokestį, sukauptas lėšas skyrė paremti  kolegų išvykoms į užsienį skaityti pranešimų.
„Mokslininkas parašo prašymą, parama skiriama, bet per daugelį metų pamatėme, kad iš to nėra jokio rezultato: nei mokslas pakilo, nei mums naudos iš to jokios. Tad nusprendėme skirti pinigus tam, kas turi išliekamąją vertę. Aš per visuotinį susirinkimą pasiūliau parodos variantą ir buvau palaikytas“, – apie parodos atsiradimą pasakojo prof. V. Tričys.

Pažintinė medžiaga

Vienas iš šios portretų kolekcijos uždavinių yra visuomenės, ypač jaunimo, švietimas, nes daugelis jaunų žmonių turi nepakankamai tautos ir krašto istorijos, kultūros paveldo žinių, todėl prie kiekvieno kūrinio yra pridėtas ir trumpas portrete nutapytos asmenybės aprašas.
„Studentams pasakai apie žmogų, tarkim, Teodorą Grotusą, susijusį su chemija, fizika, pažinojusį Amperą, kitus tų laikų fizikus iš Italijos, Prancūzijos. Ir dabar dar enciklopedijoje išlikęs Grotuso ir Dreiferio efektas apie šviesos sąveiką su medžiaga, kiti atradimai. Studentai tokios pavardės negirdėję ir apie jį nieko nežino. Tas pats ir su kitais, mokslo, meno, kultūros veikėjais. Tokia paroda – puiki pažintinė medžiaga“, – įsitikinęs pašnekovas.

Sąrašas gali keistis

Dailės darbuose įamžinti dvidešimt du Lietuvai nusipelnę asmenys, tarp kurių Motiejaus Valančiaus, Antano Strazdo, Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos, Lauryno Ivinskio, Jono Krikščiūno-Jovaro, Simono Daukanto, Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės, Aleksandro Griškevičiaus, Dionizo Poškos, Juozo Tumo Vaižganto, Žemaitės ir kitų žinomų žmonių portretai.
Parodą Mažeikių kultūros centre galima apžiūrėti iki kovo 9 dienos.

Plačiau skaitykite laikraštyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto