
Lietuvos kultūros taryba (LKT) pagal „Tolygios kultūrinės raidos“ programą septynerius metus dalinai finansuoja šalies kultūros įstaigų sumanytus projektus.
Šiemet nuspręsta finansuoti devynių Mažeikių rajono įstaigų pateiktų projektų įgyvendinimą.
Apskrityje finansuos pusšimtį projektų
LKT pranešė, kad šiemet dešimtyje šalies apskričių iš viso bus finansuoti 458 kultūros ir meno projektai. Jiems paskirstyta daugiau kaip 3,3 mln. eurų.
Telšių apskrityje veikiančių kultūros įstaigų sugalvotiems 49 kultūros projektams finansuoti skirta daugiau kaip 330 tūkst. eurų.
Telšių apskrities regioninės kultūros tarybos atstovų teigimu, bus finansuoti projektai, kurie svariai prisidės prie įvairių sričių kuriamų kultūros produktų įvairovės plėtros, užtikrinant vietos kultūros tradicijų tęstinumą, profesionalaus meno sklaidą. Tikimasi, kad tai nulems didesnę kultūrinę įvairovę, leis regiono gyventojams susipažinti su didžiųjų miestų profesionalių kūrėjų darbais, pristatyti regione kuriančius menininkus bei kultūros procesus.
Kitas kvietimas bus rugsėjį
LKT primena: pagal „Tolygios kultūrinės raidos“ programą finansuojami projektai, skatinantys kūrybinių raiškų įvairovę, stiprinantys vietos kultūrinį identitetą, skatinantys bendradarbiavimą.
Tarp Telšių apskrityje veikiančių organizacijų pateiktų sumanymų, kurių įgyvendinimas bus finansuojamas, dominuoja festivaliai, koncertai ir edukacijos, etninės kultūros, muzikos, teatro, tarpdisciplininio meno, tarpsritiniai projektai.
Šiemet vyksta tik vienas „Tolygios kultūrinės raidos“ finansavimo kvietimas, o 2026 m. skirtą konkursą LKT planuoja skelbti rugsėjo mėnesį.
Daugiausia lėšų – tradiciniams ir jau žinomiems renginiams
Dalinį LKT finansavimą gaus ir 9 mūsų rajono įstaigos bei organizacijos. Dvi iš jų turi nevyriausybinių organizacijų statusą, likusios – biudžetinės. Nuspręsta remti 13 jų planuojamų projektų. Dalinės paramos suma – kiek daugiau nei 90 tūkst. eurų. Palyginimui – pernai buvo skirta 63 tūkst. eurų.
Pagal prioritetą „Kūrybiškumo ir kultūrinio bendradarbiavimo skatinimas“ didžiausia suma – 14,4 tūkst. eurų – bus skirta viešajai įstaigai Stankaus kalvė, kuri kasmet rugsėjį organizuoja tarptautinį festivalį „Geležinė Daubarių istorija“. LKT tenkino ir dar vieną tos pačios įstaigos paraišką – vasaromis savaitę vykstančiam, viekšniškių ir miesto svečių kūrybiškumą skatinančiam, pažinti vietos menininkus kviečiančiam projektui „Kūryba. Tai?“ įgyvendinti skirta 4 tūkst. eurų.
Parama – ir paskatinimas, ir įvertinimas
Inesa Stankienė, viešosios įstaigos Stankaus kalvė atstovė, džiaugėsi žinia apie LKT skirtą finansavimą.
Pasak „Santarvės“ pašnekovės, jei ne LKT finansavimas, tradiciniais tapusių, žmonių pamėgtų renginių turbūt nebūtų. Nes, kad ir koks įdomus, geras būtų sumanymas, „iš oro“ jo neįgyvendinsi, tam reikia pinigų. Bet įprastai būna taip, kad projektų kūrėjai savo paraiškose prašo didesnių sumų, o gauna mažesnes. Tada planuotiems festivaliams, koncertams, edukacijoms ir kitiems renginiams organizuoti biudžeto lėšų skiria savivaldybės, stengiamasi pritraukti rėmėjų.
Kelerius metus iš eilės Stankaus kalvė tarp mažeikiškių organizacijų, teikiančių finansavimo paraiškas LKT, gauna didžiausią dalinį finansavimą. Jis skiriamas Daubariuose rengiamam festivaliui. „Džiugu, kad šiais metais pagal balus, kuriais įvertinti mūsų teikti projektai, esame treti apskrityje ir pirmi Mažeikių rajone. O juk esame idėjiniai žmonės, neturintys etatų, negaunantys atlyginimų už projektų rašymą, teikimą ir įgyvendinimą. Iš LKT sulaukėme pagyrimų, kad tęsiame tai, kas pradėta, už naujovių ieškojimą ir organizuojamų renginių praturtinimą jomis. Tas palaikymas, įvertinimas ir skatina stengtis, judėti pirmyn“, – mintimis pasidalijo I. Stankienė.
Sumanymų daug ir įvairių
LKT patenkino dvi Mažeikių kultūros centro teiktas paraiškas: 13 tūkst. eurų skirta su teatru supažindinančiam projektui „InterAkcija 2025“, o 5-ajam tarptautiniam Lietuvos ir Latvijos chorų bei pučiamųjų orkestrų muzikos festivaliui „Draugystės tiltas“ organizuoti skirti 3,2 tūkst. eurų.
Po 9 tūkst. eurų atiteko Mažeikių vaikų ir jaunimo daugiafunkciam centrui ir jo tradiciniu tapusiam renginiui „KUL VYKSMAS 2025“ bei viešajai įstaigai „Aktyvios pramogos Mažeikiuose“, sumaniusiai surengti interaktyvią garso, muzikos, istorinio pasakojimo ekskursiją „Migrantas. Mažeikių istorijos bėgiais“.
Bus finansuojami ir du Mažeikių dailės mokyklos projektai. „(NE)matomų Mažeikių miesto ženklų“ antrajam etapui įgyvendinti skirti 5,5 tūkst. eurų, „ARTSTART“ – 4,5 tūkst. eurų. Tokia pat suma skirta Renavo dvaro sodybos projektui „Tai svečiai, tai į svečius“.
Į LKT finansavimą pretendavo ir jį gaus Viekšnių kultūros centras. Molio šventei „Rokunda api muoli“ organizuoti skirta 6 tūkst. eurų. Sedos kultūros centro projektui „Sedos krašto etninio paveldo išsaugojimas ir sklaida“ skirta 2,9 tūkst. eurų.
Pagal kitą prioritetą – „Profesionaliojo meno sklaida“, po 6 tūkst. eurų skirta Henriko Nagio viešosios bibliotekos projektui „Ruduo nušvinta žodžio spalvomis“ ir Mažeikių kultūros centrui, IV tarptautiniam Mažeikių vargonų muzikos festivaliui.