Kūrybinėse dirbtuvėse pasigirdo jautrios mažeikiškių istorijos

Kūrybinės dirbtuvės yra projekto „Išplėstinė Lietuva“ dalis.

Savaitgalį, tarsi sustojus laikui, Stoties gatvė paskęsta tylumoje, tačiau pro Menų stoties, kuria tapo buvusi miesto geležinkelio stotis, pravirus langus gali išgirsti, kad čia verda gyvenimas.
Savaitgalį, liepos 17–18 dienomis, į Menų stotyje vykstančias kūrybines dirbtuves „Mažeikių tapatybės beieškant“ sugužėjo fotografijos ir kūrybinio rašymo mėgėjos.
Dirbtuvių metu dalyvės vaizdu ir tekstu mokėsi užrašyti prisiminimais apipintas istorijas apie Mažeikių kraštą, o patirtimi ir žiniomis dalijosi kūrybos namų „Kregždynas“ atstovės – Laima Penek ir Viktorija Urbonaitė.

Susibūrė įvairaus amžiaus grupė

Fotografijos ir asmeninių istorijų dirbtuvių dalyves Menų stotyje pasitiko renginio koordinatorė Akvilė Eglinskaitė.
Nors Mažeikių miesto erdvėms ir kultūriniams elementams skirtame renginyje nebuvo nė vieno vyriškio, renginio koordinatorė pasidžiaugė, kad susirinko įvairaus amžiaus grupė. „Mūsų tikslas yra išgirsti kuo daugiau įvairesnių balsų, kurie turi ką papasakoti“, – mintimis dalijosi A. Eglinskaitė.
Pirmoji renginio diena skirta fotografijos išmaniuoju telefonu kursui, kuriame aptarta, ko reikia geram kadrui. Antrąją dieną dėmesys nukrypo į išskirtinio pasakojimo ir rašymo įgūdžių lavinimą. Kūrybinių dirbtuvių dalyvės įgytas teorines žinias galėjo įtvirtinti improvizacinėse užduotyse.
„Renginys tikrai išpildė visus lūkesčius, buvau svetingai priimta, o sklandžiai išdėstytą informaciją galėjai išbandyti čia ir dabar“, – „Santarvei“ sakė kūrybinėse dirbtuvėse dalyvavusi Violeta Liegytė.

„Namų darbai“ ir suglumino, ir įpareigojo

Pirmos dirbtuvių dienos šurmulį ir gyvybingą atmosferą keitė sekmadienį Menų stotyje vėl įsivyravusi ramybė. Tądien į Mažeikių miesto erdvėms ir kultūriniams elementams skirtą renginį susirinko perpus mažiau žmonių.
Daugelis „Santarvės“ kalbintų mažeikiškių sakė, kad abiejose renginio dalyse dalyvauti negalėjo dėl asmeninių savaitgalio planų, tačiau atsirado ir tuos planus atšaukusių renginio entuziastų.
„Iš pradžių žadėjau čia būti tik pirmą renginio dieną, nes labiau sudomino programa. Tačiau atėjusi pamačiau, kad projektas yra visapusiai naudingas ir keičiantis mano požiūrį į mūsų miestą, tad pakoregavau sekmadienio planus“, – „Santarvei“ teigė fotografija besidominti dviejų poezijos knygų autorė, mažeikiškė Jūratė Norvaišienė.
Visos kūrybinių dirbtuvių dalyvės per dvi savaites turi atlikti užduotį: vaizdu ir tekstu įamžinti prisiminimus keliantį Mažeikių kraštą. Elektroniniu paštu gautus darbus renginio koordinatorė vėliau pristatys Mažeikių rajono savivaldybei. Tiesa, tokie namų darbai vienus glumina, o kitiems neiškrenta iš galvos, tačiau daugelis palaiko šią tęstinę dirbtuvių idėją.

Tikslas – kitaip pažvelgti į savo miestą

Ne pirmus metus miesto tapatybės ieškančios kūrybinės dirbtuvės yra projekto „Išplėstinė Lietuva“ dalis. Projekto iniciatoriai, kviesdami vietos gyventojus analizuoti savo aplinką ir kultūrinę tapatybę, siekia skatinti domėjimąsi ir pasididžiavimą savo gyvenamąja vieta, stiprinti dialogą tarp skirtingų bendruomenių bei aktyvinti Lietuvos regionų nevyriausybines organizacijas.
„Manau, jog Mažeikių bendradarbiavimas šiame projekte su Goethe’s institutu yra svarbus pokyčių momentas, nes miestelėnams suteikiama galimybė atrasti jį iš naujo“, – savo nuomonę apie renginio idėją atskleidė mažeikiškė Inesa Trušaitė.
Jai pritarė ir kita renginio dalyvė Airinga: „Smagu, kad šis projektas siekia pažinti šalies periferijas, o po to jas pristatyti visai valstybei.“
Fotografė L. Penek tikisi, kad projekto užduotis miestelėnus paskatins labiau domėtis savo gyvenamąja vieta. „Aš labai tikiuosi, kad po keturių valandų, praleistų kartu, renginyje dalyvavę žmonės pradės matyti savo aplinką kitaip, ims labiau pastebėti žmones ir atras naujų žinių apie miestą“, – „Santarvei“ pasakojo 14 metų profesionaliai fotografuojanti L. Penek.

Mažeikiai kelia sentimentų

Renginyje netrūko ir jautrių akimirkų. Asmeninėmis istorijomis renginio metu apie mūsų kraštą dalijosi ne tik mažeikiškės, bet ir renginio organizatoriai.

Menų stotyje kūrybinių dirbtuvių dalyvės atidžiai klausosi kūrybos namų „Kregždynas“ atstovių patirties.

L. Penek prisipažino, jog Mažeikių mieste svečiuojasi jau ne pirmą kartą, mat būdama paauglė vasaras čia praleisdavo pas tetą ir prižiūrėjo pusbrolį. Miestą fotografė atsimena fragmentiškai: „Kadangi dabar čia rečiau būnu, miestas šiek tiek blanksta ir atsimenu tik jo fragmentus. Labai faina vėl čia atvažiuoti, pamatyti mažeikiškius ir išgirsti, ką jie galvoja apie miestą.“
Į mūsų kraštą ne pirmą kartą užsuka knygos „Vakaro istorijos Lietuvos mergaitėms“ bendraautorė bei LRT laidos „Išpažinimai“ vedėja V. Urbonaitė.
„Man Mažeikiai kelia sentimentų ir leidžia šiek tiek sugrįžti į studijų laikus. Viena geriausių draugių Naujiems metams į Mažeikius pasikviesdavo pusę kurso. Stovėdavome prie eglutės miesto centre ir laukdavome, kada šaudys fejerverkai“, – pasakojo V. Urbonaitė.
Tiek L. Penek, tiek V. Urbonaitė kūrybinėse dirbtuvėse pasisėmė naujų žinių apie Mažeikių rajoną. „Šiandien sužinojau, kad vienas seniausių pastatų mieste dabar yra skirtas menams ir dėl to labai apsidžiaugiau“, – įspūdžiais po renginio dalijosi fotografė. Istorijų rašymo dirbtuves vedusiai V. Urbonaitei buvo įdomu išgirsti istorijas apie žymius Mažeikių krašto žmones.

Norėjosi geriau pažinti Mažeikius

Projektą organizuojantis Goethe‘s institutas Vilniuje savo veiklas siekia plėsti į atokesnius Lietuvos regionus. Praeitais metais renginys buvo organizuojamas Šalčininkuose, Visagine ir Klaipėdoje, o šiemet dėmesys skirtas Tauragės, Visagino, Mažeikių, Marijampolės ir Naujosios Akmenės miestų tapatybei tvirtinti.
Renginio koordinatorė A. Eglinskaitė atskleidė priežastį, kodėl kūrybines dirbtuves pasirinko organizuoti būtent Mažeikiuose. „Mes pasirinkome Mažeikius, nes supratome, kad apie šį miestą žinome per mažai. Žinome, kad yra naftos gamykla, bet norime artimiau susipažinti su šio krašto žmonėmis ir sužinoti, kaip jame verda gyvenimas“, – kalbėjo viena iš projekto iniciatorių.
Goda KIRKILAITĖ
Nuotr. iš Menų stoties archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto