
Jau ne vienus metus, atėjus gausialapių lubinų žydėjimo metui, gyventojai kviečiami juos skinti, merkti į vazas, džiaugtis žiedais ir kartu prisidėti prie to, kad šie invaziniai augalai nebeplistų.
Invazinis augalas
Gausialapis lubinas (Lupinus polyphyllus) įtrauktas į invazinių rūšių sąrašą, todėl jo plitimą būtina stabdyti. Šis invazinis augalas sparčiai plinta ir išstumia vietines pievų bei natūralių buveinių rūšis. Per sezoną lubinas gali subrandinti ir išbarstyti daugiau nei 5 tūkst. sėklų.
Jis sudaro tankius sąžalynus, kurie neleidžia augti kitiems augalams.
Lubinas kaupia azotą, todėl keičia dirvožemio cheminę sudėtį. Tai kenkia rūšims, prisitaikiusioms augti skurdesnėse dirvose, kuriose formuojasi vertingos natūralios pievos. Dėl lubinų nyksta ir reti, saugomi vabzdžiai, kurie priklauso nuo natūralių pievų ekosistemų.
Gausialapis lubinas – pupinių šeimos augalas, kilęs iš Šiaurės Amerikos. Šio augalo žiedai dažniausiai būna mėlynų ar violetinių atspalvių, tačiau kartais pasitaiko ir baltų ar margų. Žydi nuo gegužės pabaigos iki birželio pabaigos. Po žydėjimo lubinai subrandina šimtus sėklų. Įdomu, kad lubinas dauginasi ir šakniastiebiais, dažnai taip išplinta ariant dirvą.
Paskelbė konkursą
Kadangi Lietuvoje gausialapis lubinas įtrauktas į invazinių rūšių sąrašą, jo plitimą būtina stabdyti. Tad Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos specialistai kviečia jį skinti, rauti, šienauti… Negalima naudoti lubinų sėklų įvairių žolių sėklų mišiniuose, negalima lubinų sodinti gėlių darželiuose prie namų.
Žemaitijos nacionalinio parko direkcija kviečia gausiai skinti šį invazinį augalą, fotografuoti puokštes ir dalyvauti nuotraukų konkurse. Reikia kelti nuotraukas su grotažyme #mėlynojilubinųbanga. Originaliausių nuotraukų autoriai bus apdovanoti! Šis konkursas vyks iki birželio 23 d.
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos inf.