Laižuviškiai mokykloje kuria etnografinį muziejų

Muziejuje vyksta susitikimai, pamokos, kraštotyros būrelio užsiėmimai. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Laižuvos mokykloje įrengtą muziejų kuria ne tik mokytojai ir mokiniai, bet ir kiti bendruomenės žmonės.


Pradžia – nuo Antano Vienažindžio

Mokyklos direktorius Antanas Vasiliauskas bando prisiminti muziejaus atsiradimo ištakas.  Tai buvę bene 1995 metai. 
„Laižuvos istorijoje ryškų pėdsaką paliko poetas, kunigas Antanas Vienažindys. Čia yra jo kapas. Mokykla siekė šio vardo. Taip ir gimė idėja įkurti poetui skirtą kampelį“, – pasakojo direktorius.
Viena iniciatorių kuriant muziejų – buvusi mokyklos mokytoja Laima Skabickienė.
Pirmiausia ir atsirado pirmosios  Antanui Vienažindžiui skirtos ekspozicijos. Vėliau buvo pristatyti tautodailininkų darbai. Čia eksponuojami Cecilijos Mikulskienės drožiniai, Janinos Žeberskienės siuvinėti paveikslai, audėjos Janinos Baranauskienės audimai.


Signataras dovanojo savo daiktų

Muziejuje daug vietos skiriama žmonėms, kilusiems iš Laižuvos. Tarp jų – ir Nepriklausomos valstybės atkūrimo akto signataras Jonas Liaučius. 
Kai atvyksta į Laižuvą, Klaipėdoje gyvenantis signataras dažnai užsuka ir į mokyklą. Jos muziejui jis yra dovanojęs nemažai savo asmeninių daiktų: dokumentų, rašiklių, suvenyrų, fotoaparatą ir kt.
Muziejaus lankytojai gali susipažinti ir su signataro biografija.


Savanoris žuvo vardan taikos Europoje

Laižuvos mokyklą 1988 metais yra baigęs ir pirmasis nepriklausomos Lietuvos karys, paaukojęs gyvybę vardan taikos Europoje, Normundas Valteris. Jis vienas pirmųjų baigė Lietuvos karo akademiją. 1994 m. jam buvo suteiktas leitenanto laipsnis. Jį pažinojusių žmonių prisiminimai byloja, kad Normundas buvo ne tik ryžtingas gynėjas, bet ir neramios sielos, romantiškos prigimties, kupinas patriotizmo jaunuolis. 
Sekti jo pavyzdžiu yra užibrėžusi tikslą Šiaulių jaunimo mokykla, pavadinta savanorio vardu. Su šia  mokykla bendradarbiauja ir laižuviškiai. Iš jos yra gavę ir naudingos muziejui medžiagos apie čia besimokiusį karį. Šiauliškiai atvežė mokinių nupieštą Normundo portretą.
 1996 m. vasario 19 d. Lietuvos taikos palaikymo būrio „LITPLA4“ kariai Danijos bataliono sudėtyje išvyko į NATO vadovaujamą taikos įtvirtinimo misiją Bosnijoje ir Hercegovinoje. N. Valteris buvo paskirtas šio būrio būrininku. 1996 m. balandžio 17 d. per patruliavimą netoli Maglajaus miestelio šiaurinėje Bosnijoje visureigis, kuriuo vyko keturi Lietuvos ir Danijos kariai, kalnų kelyje užvažiavo ant prieštankinės minos.


Eksponatai renkami per ekspedicijas

Muziejumi pastaraisiais metais rūpinasi mokyklos direktoriaus pavaduotoja Irena Kiudulienė. Ji pasakojo, kad ekspozicija papildoma per kasmet vykstančias mokinių ekspedicijas. Įprastai pasirenkama kažkokia tema. 
„Vienais metais akcentavome įdomius senus daiktus, praėjusiais metais labiau gilinomės į tautodailininkų darbus. Šiemet planuojamos ekspedicijos tikslas – urbanistinis. Lankysime senus, istoriją menančius pastatus“, – pasakojo pavaduotoja.
Eskpedicijose dalyvaujantys mokiniai neslėpė, kad ne visus žmones sekasi prikalbinti atsisveikinti su jiems svarbiais daiktais, rakandais. Tačiau daugelis – geranoriški ir supratingi.


Dovanoja ir bendruomenės žmonės

Mokyklos vadovai pasidžiaugė, kad yra žmonių, kurie net neprašomi pasiūlo muziejui senovinių daiktų. Štai mokyklos valytoja padovanojo seną siuvimo mašiną, mokyklos sekretorė atnešė vyro į malkinę išmestas kaukes. Muziejus saugo ir dovanotus iš Sibiro parvežtus tautinius drabužius. Bitininkas Algimantas Vaitkevičius vienas aktyviausių mokyklos pagalbininkų. Ne tik muziejui dovanoja su bitininkyste susijusių daiktų, bet ir skaito paskaitas apie bitininkystę.  
Pilna skrynia sukaupta eksponatų iš sovietmečio. Tai buvusių bibliotekininkės Vidos Norkienės ir mokyklos direktoriaus pavaduotojos Elenos Janavičienės nuopelnas.


Muziejuje vyksta pamokos

Direktorius A. Vasiliauskas prisiminė, kad prieš keletą metų jų muziejų aplankė ir Mažeikių muziejaus atstovai. Muziejininkas Algimantas Muturas patarė, kaip rinkti eksponatus, susisteminti, aprašyti sukauptą medžiagą.   
Muziejuje vyksta susitikimai, pamokos, kraštotyros būrelio užsiėmimai. Per lietuvių kalbos pamokas mokiniai susipažįsta su A. Vienažindžio gyvenimu ir kūryba, klausosi jo sukurtų eilėraščių ir dainų. Dešimtokai čia renkasi medžiagą kalbėjimo temoms, kurias vėliau muziejuje ir pristato.
Mokiniai čia gali sužinoti ir visą mokyklos istoriją, kuri iliustruota nuotraukomis iš svarbiausių įvykių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto