Laižuviškis visišką laisvę patiria tik pakilęs į dangų

Neseniai Laižuvoje įsikūrusį Rimą Čejauską vietos gyventojai praminė skraidančiu žmogumi. Jo pilotuojamos motorinės skraidyklės garsai ir mažą, ir didelį priverčia pakelti akis į dangų.
Vienatvę mėgstančiam vyriškiui skrydis į erdves – tai galimybė nuo visko atsiriboti, pabūti tik su savimi.

SULAUKIA ŽMONIŲ DĖMESIO
R. Čejauskas, išgirdęs, kad netikėti svečiai iš „Santarvės“ domisi jo skraidymu, iš karto paklausė, ar tik nebūsime sulaukę skundo. Esą galbūt ne visiems patinka jo oro transporto keliamas triukšmas. Pašnekovas prisiminė, kaip išgąsdinęs laukuose besiganiusius gyvulius. Vyrui teko padėti šeimininkams parvesti nusitraukusią ir iš laukų pabėgusią karvę. Daugiau konfliktų su niekuo neturėjęs.
„Laižuviškiai tolerantiški, draugiški“, – pasidžiaugė pašnekovas.
Štai ir aną dieną vienkiemyje gyvenantis Povilas, sužinojęs, kad Rimui kyla problemų dėl motorinės skraidyklės laikymo, pasiūlė savo sodybą. Oreiviui tokia mintis patiko, tuo labiau kad ten yra asfaltuotas keliukas, kuris labai palengvintų skraidyklės pakilimą.

DANGUJE PAJAUČIA LAISVĘ
Kas traukia vyrą kilti į dangų? Rimas skėsteli rankomis – vargu ar įmanoma žodžiais perteikti potyrius.
„Atsiskyręs nuo pasaulio pajauti tokį dvasinį malonumą… Nežemiški jausmai apima. Tau priklauso visas dangus, visa erdvė. Atsitrauki nuo visų rūpesčių. Pasijauti laisvas, nuo nieko nepriklausomas žmogus. Be to, atsiveria neapsakomas grožis“, – potyrius bando nupasakoti „skraidantis žmogus“.
Ir jokių baimių?
„Baimė būna tik kol pakyli, o kai atsiduri erdvėje – pasijauti lyg karalius“, – prisipažįsta pašnekovas.

RENKASI MALONUMĄ, O NE AUKŠTĮ
Oreivis patikina, kad motorinę skraidyklę valdyti nesunku – esą beveik tas pats, kas dviratį. Sudėtingiausias momentas – pakilti. Vėjas skraidyklę neša kaip aitvarą.
Su tokia oro transporto priemone įmanoma įveikti iki dviejų kilometrų aukštį, tačiau Rimas renkasi ne aukštį, o malonumą.
Anot jo, kai pakyli aukščiau negu kilometras, prasideda darbas, nes pablogėja skraidymo sąlygos.
„Be to, tada neįdomu – manęs niekas nemato ir aš nieko įdomaus nebematau. Todėl aš skraidau ne aukščiau negu gandrai. Stogais, stogais – kaip Karlsonas“, – pajuokavo vyras.
Rimas sutinka, kad jo pomėgis priklauso nuo oro. Todėl jis dažniausiai į dangų kyla tik vakare, kai nebėra vėjo. O jei pamato lietaus debesėlį, tuoj leidžiasi, nes skristi tampa nebesaugu.
„Dieną neskraidau, nes yra visokių srovių. Šiluma kyla į viršų. Vadinamieji termikai (kylanti šilto oro srovė – B. R.) blaško. Reikia ore darbuotis. O jei darbas, nebėra malonumo“, – patirtimi dalijosi pašnekovas.

AVIACIJA UŽSIKRĖTĖ ARMIJOJE
Rimas pasakojo aviacija užsikrėtęs, tarnaudamas armijoje. Ten ir aviatorių mokyklą baigė, aviacijos padalinyje mechaniku tarnavo.
„Iki armijos siuvimo mašinų remontininku dirbau. Nusišvilpt buvo, kas ten danguje skrenda, nė galvos nepakeldavau, o dabar kiekvieną paukštelį nužiūriu. Ypač patinka stebėti gandrus, kaip jie pakyla, nutupia, posūkius daro – semiuosi iš jų patirties“, – prisipažino oreivis.
Nors armijoje pačiam skristi neteko, tačiau svajonę pakilti į erdvę parsivežė.

SVAJONĖS LINK VEDĖ ATSITIKTINUMAI
Anot Rimo, daug atsitiktinumų jį vedė tos svajonės įgyvendinimo link. Sugrįžęs į Mažeikius, „Sparnų“ žurnale rado mažeikiškio, kuris taip pat domėjosi aviacija, adresą. Sutikti jo nepavyko, tačiau likimas suvedė su kitu žmogumi, turėjusiu skraidyklę.
„Įsidarbinau staliumi geležinkelio valdyboje. Ėjau dėl buto. Toks sutapimas, kad kalbant su žmogumi, praskrido lėktuvas. Aš pakėliau akis į dangų, sakau, mano svajonė skrenda. Na, ir išsikalbėjome apie ją“, – prisiminė oreivis.
Tada iš to vyriškio ir sužinojo apie žmogų, turintį skraidyklę. Kai nuėjo, išvydo ją… vamzdžių krūvoje. Na, nuo to viskas ir prasidėję.
„Iš pradžių mokėmės su paprasta skraidykle. Važiuodavome už Gargždų, nes reikėjo kalvotos vietos, nuo kurios galėtum su tokia šokti: ant kalno įsibėgėji ir skrendi“, – savo oreiviško gyvenimo pradžią prisiminė pašnekovas.

IŠGELBĖJO NUO SUNAIKINIMO
Po kurio laiko, anot Rimo, apetitas ėmė augti.
„Ėmiau tobulėti, tingėjau į tą kalną kopti. Kol užsineši sunkią skraidyklę, pavargsti. Tada užsimanėme motorizuotos skraidyklės“, – pasakojo vyras.
Tokia skraidymo priemonė nebuvusi pigi – bene 12 tūkstančių rublių kainavusi – už tiek du „žigulius“ buvo galima nupirkti. Tačiau atsiradę gerų dėdžių – rėmėjų: kompresorių, naftos perdirbimo gamykla. Už reklamą ir pažadus tokią skraidyklę prieš dvidešimt trejus metus nupirko, iš Voronežo parvežė.
Tada keletas vyrų, besidominčių aviacija, net klubą buvo įkūrę, sumanymų visokių turėję.
„Baigėsi sovietiniai laikai, nebespėjome. Tik pavyko skraidyklę išgelbėti. Ko gero, ji būtų parduota kaip metalo laužas“, – spėjo Rimas.

MALONUMAS BRANGUS
Išgelbėtas turtas R. Čejauskui teikia ne vien malonumą. Kai gyveno mieste, teko ieškoti, kur skraidyklę priglausti. Ją yra laikęs Sedoje, Šerkšnėnuose, Krakiuose. Tad ne visada rasdavo laiko nuvykti paskraidyti. Būdavo metų, kai ši ir nesulaukdavo savo šeimininko.
Ir dabar Rimui tenka šiek tiek riboti skrydžius: pusvalandžio malonumas kainuoja 5 litrus benzino, dar šiek tiek tepalo. Skrydžius riboja ir nepatogumai – reikia laiko sparnui surinkti, o jį užkeliant – prašyti pagalbos.
Oro transporto išlaidas didina techninė priežiūra, remontas, draudimas. Rimas mano, kad investuoti į seną daiktą neapsimoka. Dėl to jis pasvajoja apie naują pirkinį. Nusižiūrėjęs naudotą, jau europietišką, bene aštuonis tūkstančius litų kainuojančią skraidyklę, tačiau namą įsigijusiai šeimai ir taip dabar nemažai išlaidų.

PASIGENDA PALAIKYMO
R. Čejausko skraidyklė – dvivietė, tačiau norinčiųjų su juo pakilti į erdves šeimoje nėra. Oreivis sakė, kad dėl to konfliktų nebūna, tik prasitarė: žmona yra bandžiusi papriekaištauti Rimui, esą kokia nauda iš to skraidymo.
„Pasakiau: aš nedraudžiu tavo pomėgių, tu nedrausk manųjų. Kiekvienas turi teisę tenkinti asmeninius poreikius“, – prisiminė pašnekovas.
Vis dėlto Rimas pasigenda artimųjų palaikymo. „Laižuvoje vaikai smalsūs, jiems įdomi mano skraidyklė. Sūnui sakiau: ką atsakysi jiems, kai paklaus, koks variklis, kitų dalykų? Bet jam tik kompiuteris rūpi“, – apgailestavo vyras.
Rimo brolis taip pat tarnavo aviacijos padalinyje, bet tie dalykai jam visai neįdomūs. Oreivis turi tik vieną bendramintį, šis gyvena Sedoje.
„Aš mėgstu vienatvę. Esu kaip vienišas vilkas, nenoriu draugijų. Tačiau kaip skraidančiam žmogui – vienam sunku. Taip norėtųsi, kad kas padėtų. Ne lėšomis. Bent pastovėtų šalia. Morališkai palaikytų“, – prasitarė skraidantis vyras.
Elijaus KNIEŽAUSKO nuotraukos.: R. Čejauskas su skraidykle į dangų pakilo po trejų metų pertraukos.


Laižuvą aplankė kitas skrajūnas iš Pietų. Tvenkinyje prie R. Čejausko namų įsikūrė didysis baltasis garnys, retas svečias Lietuvoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*