Lietaus vanduo paskandino Žiogaičius

Senos melioracijos sistemos gyventojams pateikia naujų problemų.

Savaitgalį prapliupęs smarkus lietus apsėmė dalį Žiogaičių gyvenvietės. Skęsta gyvenamieji namai, ūkiniai pastatai. Žmonės nebegali naudotis patalpose įrengtais tualetais, šuliniais. Į tokią situaciją gyventojai patenka jau antrą kartą.

PATYRĖ NUOSTOLIŲ
Žiogaičių žmonės pagalbos dėl savo problemos ieško nebe pirmą kartą. Su guminiais batais po pavasario polaidžio teko braidyti kelių sodybų gyventojams. Tačiau daugiausia nepatogumų ir nuostolių patyrė Dainora ir Sigitas Petrikai.
Vanduo išplovė žvyruotą kiemą, išmirkė gėlynus, sugadino namo pamatus. Tik dviejų centimetrų trūko, ir jis būtų įsiveržęs į patalpas.
„Namą esame apdraudę, bet negavome nė cento. Esą tai nedraudiminis įvykis. Nei ežero, nei upės šalia nėra, nei liūčių buvo. Kadangi apsėmė gruntiniai vandenys, patarė kreiptis į teismą ir žalą prisiteisti iš melioratorių“, – prisiminė „Santarvės“ pašnekovai.

ATSIVĖRĖ BĖDOS
Petrikai negaili gerų žodžių vicemerui Jonui Siminkevičiui, į kurį pagalbos kreipėsi dar pavasarį.
Po jo apsilankymo žmonės sulaukę ir konkrečios pagalbos. Važinėjo komisijos, skaičiavo, projektavo, o rugsėjo mėnesį ėmėsi ir konkrečių veiksmų.
Buvo sutvarkyta sodyboje „užlūžusi“ melioracijos sistemos dalis. Liudai ir Liudui Petkams sutikus (teko kasti jų žemę) buvo pakeista dalis vamzdyno, tikėtasi, kad juo vanduo subėgs į drenažo šulinį.
„Norėjosi geriau, išėjo kaip visada“, – žinomu posakiu situaciją apibūdino pašnekovai ir pridūrė, kad problema „pasidaugino“, nes pajudinus sistemą, atsivėrė bėdos.
Po savaitgalio smarkaus lietaus vandens susikaupė tiek, kad šulinys nebespėjo jo „sugerti“ ir bala tyvuliavo ne tik Petrikų sodyboje – dar daugiau bėdų vanduo pridarė kaimynams.

ŠULINĮ NORĖJO UŽVERSTI
S. Petrikas prisipažino, kad stebėdamas, kaip tvarkoma drenažo sistema, numanęs, kad bėdų dar gali būti. Anot jo, drenažo šulinį reikėjo įrengti toliau, bet buvo paaiškinta, kad tokiems darbams nėra pinigų.
„Kvaila situacija. Iki šiol kaimynai tokių problemų neturėjo, o dabar vos ne per mus jie skęsta“, – paklausus, ar nepyksta kaimynai, atsakė Petrikai.
Kitoje kelio pusėje bene labiausiai apsemto namo šeimininkė G. Čepauskienė „Santarvei“ prisipažino, kad buvo kilęs noras užversti tą šulinį.
„Jeigu niekas problemos neišspręs, taip ir padarysiu“, – ryžtingai nusiteikusi moteris.
Anot jos, dėl tokios situacijos vanduo nenubėga iš vonios, tualeto, o po kiemą tenka braidyti su guminiais batais.

KAIMYNAI SUPRATINGI
Nepatogumų patyrė ir toliau nuo Petrikų gyvenantys žmonės, kurių sodybos yra savotiškoje dauboje.
„Melioratoriai kalti – šulinys netraukia, vanduo per viršų bėga. Niekada nebūtume pagalvoję, kad taip gali būti“, – pasipiktinimo neslėpė Vladas Kaveckas, Vincas Šiaulys.
Apsemta ir Petkų, leidusių savo žemėje atlikti drenažo sistemos tvarkymo darbus, sodyba.
„Niekada iki šiol nebuvome užtvindyti. Leidome tvarkyti ir sau mirties nuosprendį pasirašėm. Dabar sutikimą pasirašysiu, tik turėdama raštiškas garantijas. O kitaip prikiaulins ir išvažiuos“, – L. Petkienė teigė pasimokiusi iš klaidų.
Žmonės patikino, kad Petrikų dėl savo bėdų nekaltina. Tačiau neneigė, kad vanduo, jeigu problema nebus išspręsta, gali tapti kaimo kivirčų priežastimi.
Ryžtingesni gyventojai rėžė: jeigu pagalbos nesulauks, melioratorius duos į teismą.

IMTASI GELBĖJIMO DARBŲ
Galima spėti, kad teismų Žiogaičių gyventojams bent kol kas neprireiks. Į jų signalus ir šį kartą buvo reaguota. Jau pirmadienį apsilankė vicemeras J. Siminkevičius, Mažeikių apylinkės seniūnas Vidmantas Kesminas.
Buvo įvertinta situacija, drauge su melioracijos specialistu Konstantinu Šakiu apsitarta, kaip spręsti problemą, įvertinti darbai, beliko tik… gauti pinigų.
J. Siminkevičius džiaugiasi, kad žiogaitiškių problemai neliko abejingas ir Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius. Pirmą kartą 30 tūkstančių litų jis skyrė iš administracijos direktoriaus rezervinio fondo. Dabar buvo nutarta lėšų darbams (iki dešimties tūkstančių litų) skirti iš Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos.

MELIORACIJOS PASKIRTIS KITOKIA
Žemės ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas, kuruojantis melioraciją, K. Šakys neneigė, kad daug problemų kyla su senomis sistemomis. Žiogaičiuose drenažo vamzdynai kloti mažiausiai prieš trisdešimt metų. Tuo metu nebuvo nei projektų, nei detaliųjų planų. Gyvenvietė užsistatė vėliau, gali būti, kad kai kur vamzdžiai liko po pastatais.
„Gyvenvietei reikalinga lietaus kanalizacija. Melioracija skirta žemės ūkio paskirties žemei, kad pievų, pasėlių neapsemtų vanduo“, – specialistas neigė, kad dėl padėties Žiogaičių gyvenvietėje atsakingi melioratoriai.
Beje, panašiai kalbėjo Vytautas ir Matilda Skabeikiai, kiti gyventojai. Anot jų, po liūčių vanduo tyvuliuoja vos ne kas antroje sodyboje: skęsta daržai, sodai, gėlynai.

BUS ĮGYVENDINAMAS PROJEKTAS
Pagelbėti dabar skęstančių sodybų šeimininkams nutarta iškasus griovį, į kurį, kaip tikimasi, nubėgs paviršinis vanduo, kurio nespėja surinkti drenažo šulinys. Esą griovys surenka vandens daugiau negu vamzdelis.
„Melioracijos sistema nepajėgi, ir dabar skaičiuojame, kad po smarkesnio, parą trunkančio lietaus sodybos gali būti apsemtos“, – spėjo K. Šakys.
J. Siminkevičius paaiškino, kad kitais metais Žiogaičiuose bus įgyvendinamas melioracijos rekonstrukcijos projektas. Su Žemės ūkio skyriaus vedėju jis kalbėjęs, kad darbai būtų pradėti nuo tos pusės, kur dabar gyvenvietė labiausiai apsemta.

YRA IR GYVENTOJŲ KALTĖS
Po savaitgalio lietaus net ugniagesių pagalbos prireikė Viekšnių S. Dariaus ir S. Girėno gatvės gyventojams. Užsikimšus pralaidoms, vanduo apsėmė sodybas, ugniagesiai vandenį pumpavo kelias valandas.
K. Šakys akcentavo, kad dėl panašių bėdų būna kalti patys gyventojai: užkemša pralaidas, patys susideda per siaurus vamzdžius, darbus atlieka be suderintų projektų.
J. Siminkevičius pastebėjo, kad ir Žiogaičių gyventojai neapgalvotais veiksmais yra sau pakenkę.
Netoli gyvenvietės yra miškelis, šalia jo – kanalas, į kurį galėtų subėgti dalis paviršinio vandens. Tačiau kanalas primestas šiukšlių, jame priversta medžių, šakų ir padarytas kelelis įvažiuoti į miškelį.
Sigito STRAZDAUSKO nuotraukos.: S. Petrikas apgailestavo, kad problema nebuvo išspręsta tinkamai ir dėl to nukentėjo kaimynai.


Į kai kurias sodybas be guminių batų nepateksi.


Išbandymus vandeniu tenka patirti ir gyvūnams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto