
Šeštadienį Lietuvos gyventojai išsirengė į piligriminį žygį „Camino Lituano“ keliu. Tarp dvidešimties Lietuvos rajonų, kuriais driekiasi šis savarankiškai keliauti paruoštas kultūros kelias ir kuriuose vyko žygių sezono atidarymas, – ir Mažeikių rajonas.
Jau trečius metus iš eilės žmonės, mėgstantys laisvalaikį leisti aktyviai, norintys keliauti, pažinti, patirti, rinkosi Pikeliuose – miestelyje, kuriame prasideda „Camino Lituano“ Žemaitijos atkarpa, ir leidosi dvidešimt du kilometrus besitęsiančiu maršrutu.
Atidarytas prieš trejus metus
Per Lietuvą vingiuoja trys šio šiuolaikinio piligrimų kelio atšakos. Bendras „Camino Lituano“ ilgis – daugiau nei tūkstantis kilometrų.
Pietinėje Lietuvos dalyje ji prisijungia prie tarptautinio Šv. Jokūbo kelių tinklo.
Prieš trejus metus pikeliškių Jadvygos ir Danieliaus Gedučių iniciatyva ir pastangomis ir mūsų rajonas tapo šio piligrimų kelio tinklo dalis. Tąkart, dalyvaujant Savivaldybės vadovams, dvasininkams, Šv. Jokūbo kelio asociacijos atstovams, gausiam būriui žygeivių, Pikeliuose įvyko iškilmingas kelio Žemaitijos atšakos atidarymas.
Kelias, tapęs reiškiniu
„Camino Lituano“ Žemaitijos atšaka vingiuoja ir per dalį Mažeikių rajono vietovių – Pikelius, Ritinę, Lūšę, Dautarus, Obeliškius, Židikus, Liūliškius, o tada pro Renavą, Sedą.
Šeštadienį visoje Lietuvoje vyko tradicinis sezono atidarymo žygis „Lietuva eina“. Trečius metus iš eilės toks žygis vyko ir mūsų rajone – eita iš Pikelių į Židikus.
„Camino Lituano“ – ne tik pažymėtas maršrutas žemėlapyje. Tai gyvas socialinis, kultūrinis, ekonominis reiškinys, prie kurio prisideda ir vietinės bendruomenės. Keliu einantys piligrimai aplanko bažnyčias, koplyčias, šventvietes, piliakalnius, pažintinius takus, apžvalgos bokštus, archeologijos, gamtos paminklus, muziejus, dvarus, istorinio ir kultūrinio paveldo vietas.
Kelias sukurtas be jokių projektinių lėšų ar valstybės pagalbos: visus darbus atliko „Camino Lituano“ bendruomenė ir savanoriai“, – taip šis kelias pristatomas internete.
Turininga žygio programa
Žmonės, panorę dalyvauti 2025 metų žygių sezono atidarymui skirtame žygyje „Lietuva eina“, atvykę į Pikelius pirmiausia buvo pakviesti dalyvauti šv. Mišiose Pikelių bažnyčioje. Jas aukojo Mažeikių Šv. Pranciškaus Asyžiečio parapijos klebonas, aptarnaujantis Pikelių parapiją, Ramūnas Norkus.
Vėliau žygeiviai turėjo galimybę daugiau sužinoti apie Pikelius – jų istoriją, čia gyvenusius ir dirbusius žmones. Paskui, žygio iš Pikelių į Židikus atokvėpio minutėmis, mažeikiškė Nomeda Vėlavičienė vedė edukaciją aplinkosaugine tema, buvo keliami inkilai, žygiuojant rinktos šiukšlės. Žygeiviai svetingai, su muzika pasitikti Dautarų dvare. Čia norintieji įsiliejo į liaudiškų šokių sūkurį, klausėsi Edgaro Skirsgilo atliekamos muzikos. Pasiekę Židikus, keliautojai aplankė memorialinį Rašytojos Šatrijos Raganos memorialinį muziejų ir miestelio kapinėse esančią koplyčią, kurioje ilsisi rašytojos palaikai.
Vakarop grįžę į Pikelius žygeiviai skanavo Sedos bendruomenės virtą pusmarškonę košę, klausėsi Nevarėnų kultūros centro kolektyvo muzikinės programos, Algimanto Skirsgilo dainų.
Ne tik eiti, bet ir pažinti
Pasirinkusieji eiti kelio Pikelių–Židikų atkarpą džiaugiasi žygį organizavusių pikeliškių svetingumu, puikiai organizuotu renginiu, rūpestingumu ir dėmesiu kiekvienam.
„Žygis yra puiki galimybė pažinti „Camino Lituano“ kelio bendruomenes, patyrinėti jų unikalų kultūrinį paveldą ir įsitraukti į nuostabią istoriją.
Į žygį išsiruošėme su sese. Pasirinkome miestelį, kuriame praleidome vaikystę, paauglystę, – Pikelius. Buvo įdomu pasižvalgyti po miestelį, praeiti vaikystėje vaikščiotais takais. Esame dėkingos žygio organizatoriams Jadvygai ir Danieliui Gedučiams. Visą dieną jautėme jų globą, vaišingumą. Vietoj planuoto pusdienio kelyje praleidome visą dieną. Mes ne tik ėjome, bet ir tyrinėjome unikalų kultūrinį paveldą, šokome, dainavome, gardžiavomės toms vietovėms būdingais ypatingais patiekalais“, – įspūdžiais dalijosi mažeikiškė pedagogė Rima Skrodenytė.
„Camino Lituano“ komandos nariai akcentuoja, kad tradiciniame sezono atidarymo žygyje „Lietuva eina“ – svarbus visų indėlis – turizmo ir verslo informacijos centrų darbuotojų, kaimų ir miestelių bendruomenių narių. Visi drauge, skirtingose šalies vietovėse organizuodami žygius, priimdami skirtingo amžiaus, skirtingų patirčių turinčius žygeivius, jie nuveikė didžiulį darbą.
„Svarbiausia tai, kad „Lietuva eina“ sujungė žmones, pakvietė išeiti tuos, kurie vieni galbūt nedrįsta. Arba sutikti tuos, kuriuos kitaip būtum praėjęs. Atvėrė duris į vietos bendruomenes, leido stabtelėti kultūrinėse stotelėse, dalytis patirtimi ar… sumuštiniu. Iki kitų kartų. Linkime gražaus pavasario ir vasaros, kupinos įspūdžių. Tegul metų laikuose telpa daugybė žingsnių“, – padėkoje už įvykusį žygį „Lietuva eina“ rašo centrinės „Camino Lituano“ komandos atstovai.