Lietuvos regionams – daugiau nei milijonas eurų paramos

Vydmantuose įrengtas saulės energiją naudojantis apšvietimas. Tokį apšvietimą šiais metais įsirengs ir Pikelių bendruomenė.

Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables“ tęsia bendradarbiavimą su vietos bendruomenėmis, įsikūrusiomis šalia įmonės vystomų ar jau veikiančių vėjo bei saulės elektrinių parkų, ir kuria vertę Lietuvos regionams. Per trejus metus įmonės parama, numatyta Lietuvos regionams, jau perkopė milijoną eurų. Finansavimas skiriamas bendruomenių svarbiems projektams ekonominės ir psichologinės gerovės, kultūrinės įvairovės ir tapatybės, aplinkosaugos bei kitose srityse.

„Mūsų įgyvendinami atsinaujinančios energetikos projektai sudaro sąlygas apsirūpinti žaliąja energija ir prisideda prie visos šalies energetinės nepriklausomybės kūrimo. Šių projektų įgyvendinimas neįsivaizduojamas be pasitikėjimu ir geranoriškumu pagrįsto bendradarbiavimo su vietos bendruomenėmis. Finansinė parama vietos bendruomenėms svarbiems projektams leidžia jas stiprinti, kuria papildomą vertę Lietuvai, prisideda prie krašto, kuriame veikiame, aplinkosaugos, kultūrinės įvairovės ir tapatybės puoselėjimo“, – įsitikinęs „Ignitis renewables“ vadovas Thierry Aelens.

Parama perkopė milijoną

Pasak „Ignitis renewables“ bendruomenių koordinatorės Emilijos Musteikytės, bendruomenės vis aktyviau įsitraukia ir naudojasi suteikiama parama, o per trejus metus Lietuvos regionams skiriama finansavimo suma jau perkopė milijoną eurų.

Vydmantų gimnazijos futbolo aikštynas yra aptvertas specialia apsaugine tvora, projektas įgyvendintas gavus „Ignitis renewables“ paramą.

2022 m., kuomet „Ignitis renewables“ pirmą kartą pakvietė bendruomenes teikti paraiškas finansinei paramai gauti, ji buvo skirta 9 organizacijoms, paskirstyta daugiau nei 80 tūkst. eurų. Praėjusiais metais sulaukta 10 paraiškų, kurios visos buvo finansuotos, o paramai skirta suma buvo triskart didesnė ir siekė 247 tūkst. eurų. Šiais metais Lietuvos regionams numatyta skirti suma vėl auga keliskart ir sudarys 757 tūkst. eurų.

„Siekiame, kad šios lėšos atneštų maksimalią vertę regionams bei visai Lietuvai, todėl šiemet bendruomenes pakvietėme į Šviesios kaimynystės sąskrydį. Renginio tikslas buvo suburti bendruomenių atstovus, paskatinti juos dalintis sukaupta patirtimi, išgirsti jų lūkesčius, papasakoti apie mūsų vystomus projektus, jų poveikį aplinkai ir mūsų pastangas jį sumažinti“, – sako E. Musteikytė.
Šiais metais dėl paramos gali kreiptis Kelmės, Kretingos, Mažeikių, Jurbarko ir Tauragės bendruomenės, šalia kurių veikia ar šiuo metu yra įgyvendinami „Ignitis renewables“ vėjo bei saulės elektrinių parkų projektai.

Tikslas – stiprinti regionus

Bendruomenių organizacijos gali daug nuveikti savo krašto labui ekonominės ir psichologinės gerovės, aplinkosaugos, kultūrinės įvairovės ir tapatybės bei kitose srityse.

Girkalių k. bendruomenės pirmininkė Gražina Bakevičienė aktyviai rūpinasi savo kraštu ir šiuo metu užsiima bendruomenės namų renovacija.

Ekonominę gerovę bendruomenės kuria įgyvendindamos infrastruktūros gerinimo, kompetencijų kėlimo, verslumo ir turizmo skatinimo projektus, įvairius mokymus. Tarp jau finansuotų tokių projektų patenka Pikelių (Mažeikių rajonas) bendruomenės namų pritaikymas piligrimų poreikiams, o Lauksargiuose – bendruomenės narių vykdoma edukacija „Vėjo spalva – žalia“.

Kultūrinės įvairovės ir tapatybės puoselėjimo projektų geruoju pavyzdžiu galėtų būti lauksargiškių įsigyti Mažosios Lietuvos tautiniai drabužiai ir Girkalių bendruomenės (Klaipėdos rajone) stendai, informuojantys apie miestelio istoriją ir dabartį. Taip pat gali būti finansuojami projektai, susiję su infrastruktūros sukūrimu ar pritaikymu, meno instaliacijos ar kultūriniai renginiai, lankytinų vietų, maršrutų ir atmintinų vietų plėtra, įrengimas bei kiti projektai.

Aplinkosaugos srityje bendruomenės taip pat gali daug nuveikti, skirdamos dėmesį saugomų rūšių išsaugojimo veikloms, buveinių priežiūrai, specializuotų klubų ar organizacijų veiklai, įrangai, skirtai teritorijoms tvarkyti, įsigyti, kitoms idėjoms.

Vydmantų bendruomenės pirmininkas Simas Končius dalijosi gyvenimo
prie vėjo elektrinių parko gerosiomis patirtimis ir įgyvendintais projektais
pirmajame „Ignitis renewables“ surengtame bendruomenių sąskrydyje.

Puikiai suprasdamos gyventojų poreikius, vietos bendruomenės ypač daug gali nuveikti psichologinio atsparumo ir gerovės stiprinimo srityse. Pavyzdžiui, skatindamos ir stiprindamos kokybiškas laisvalaikio paslaugas, teikdamos pagalbą šeimoms ar kitiems bendruomenės nariams, patiriantiems sunkumų, organizuodamos sveikos mitybos ir judėjimo, psichologinio atsparumo mokymus ar kitokias veiklas.

Paraiškoms pateikti – du mėnesiai

„Puikiai suprantame, kad dalis bendruomenių organizacijų neturi projektų rengimo žinių ir patirties, tad stengiamės jų suteikti, parodyti galimybes, galime finansuoti ir projekto administravimo išlaidas“, – teigia E. Musteikytė.

Projektus finansavimui gauti paramos gavėjo statusą turinčios bendruomenių organizacijos galės teikti nuo liepos 1 d. iki rugpjūčio 25 d. Paraiškas ir visus dokumentus reikia siųsti, o kilus klausimų galima kreiptis el. paštu bendruomenes@ignitis.lt.

Parama Mažeikių rajonui

2022–2023 m. Pikelių kaimo bendruomenė (Mažeikių rajonas), įsikūrusi šalia Mažeikių vėjo elektrinių parko, dalyvavo kvietime paramai gauti ir, gavusi finansavimą, atsinaujino bendruomenės namus, o prieš metus gautas paramos lėšas naudoja išmaniems, saulės energija įkraunamiems šviestuvams įrengti.
Pikelių bendruomenės ir asociacijos „Kuriame kartu“ vadovo Danieliaus Gedučio teigimu, kurti miestelį, kuriame būtų gera gyventi visiems jo gyventojams, būtų sudėtinga be verslo paramos. Tai paskatino dėl paramos kreiptis į apylinkėse veiklą vykdančią bendrovę „Ignitis renewables“.

Tauragės rajono gyventojai rengia edukacijas-ekskursijas vėjo elektrinių parke.

„Miestelis, kuriame gyvename, turi gilią istoriją ir ne vieną kultūros objektą. Kai kreipėmės dėl paramos, jau žinojome, kad nuo Pikelių bus kuriama ir piligrimų kelio atkarpa, nuvesianti iki pat Lenkijos. Atvykus piligrimams, jiems reikalinga erdvė, kurioje būtų galima permiegoti, pasigaminti pietus ar vakarienę, nusimaudyti. Tad dalį miestelio gautos paramos paskyrėme bendruomenės patalpose įrengti miegojimo vietas, dušą, tualetą, virtuvėlę“, – pasakoja D. Gedutis.

Viso Pikeliams ir jų projektams skirta apie 42 tūkst. paramos.
„Ignitis renewables“ – tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė, veikianti trijose Baltijos šalyse ir Lenkijoje. Didžiausią dėmesį ji skiria žaliosios gamybos ir žaliojo lankstumo technologijoms. Bendrovė plėtoja sausumos ir jūrinio vėjo elektrinių, saulės elektrinių projektus, o taip pat baterijų, elektros energijos kaupimo ir konvertavimo (P2X) technologijas, taip įgyvendindama „Ignitis grupės“ strateginį tikslą – pasiekti 4–5 GW veikiančių žaliųjų pajėgumų iki 2030 m.
Sut. 11/23

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto