Lietuvos studentai gali stažuotis aštuoniolikoje šalių

Dvišalės sutartys studentams garantuoja nemokamą mokslą pasirinktam studijų laikotarpiui. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Studentai turi galimybę daliai studijų išvažiuoti į užsienį pagal dvišales sutartis – šiuo metu Lietuva pagal tarpvalstybinius susitarimus keičiasi studentais su 18 šalių.

Ne tik į ES šalis

Dvišalės sutartys studentams garantuoja nemokamą mokslą pasirinktam studijų laikotarpiui, dažniausiai semestrui arba akademiniams metams. Mainų dalyviai taip pat gauna siunčiančios ar priimančios šalies skiriamą stipendiją, bendrabutį, jiems apmokama kelionė, o kai kuriais atvejais – sveikatos draudimo, vizų ir kitos išlaidos.
Dauguma iš 18 Lietuvos dvišalių susitarimų pasirašyta su Europos Sąjungos valstybėmis. Norintieji išvažiuoti dalinių studijų už ES ribų gali vykti į Kiniją, Izraelį, Meksiką, Turkiją ar Japoniją.

Mainai populiarėja

Švietimo ir mokslo viceministrės Nerijos Putinaitės teigimu, studentų mainai prisideda prie idėjų apykaitos – jie leidžia pasisemti kitokios akademinės patirties, pažinti kitą kultūrą ir šalį, o grįžtant į Lietuvą – parsivežti platesnį požiūrį į pasaulį.
„Džiaugiamės, kad Lietuvos universitetų ir kolegijų studentai vis aktyviau naudojasi galimybe išvažiuoti į užsienio aukštąsias mokyklas dalinėms studijoms, taip pat siekiame, kad į Lietuvą atvažiuotų kuo daugiau studentų iš užsienio šalių“, – teigia ji.

Dvišalės sutartys ir kursams

Dvišalės valstybinės stipendijos taip pat gali būti skiriamos vasaros kalbos ir kultūros kursams. Tai numatyta sutartyse su Belgija, Čekija, Danija, Estija, Italija, Izraeliu, Latvija, Lenkija, Slovakija, Turkija, Vengrija, Vokietija.
Pagal dvišales sutartis lietuviai vasarą važiuoja mokytis užsienio kalbų, o į Lietuvą atvykę užsieniečiai tobulina lietuvių kalbos įgūdžius, susipažįsta su lietuvių literatūra, Lietuvos istorija, etnokultūra, socialiniu ir politiniu gyvenimu. Jiems taip pat siūloma plati kultūrinė programa. Lietuvių kalbos ir kultūros vasaros kursus rengia Klaipėdos, Lietuvos edukologijos ir Vytauto Didžiojo universitetai.

Daugiausia į Lenkiją ir iš jos

2011– 2012 m. valstybinėms stipendijoms sulaukta 192 Lietuvos studentų paraiškų, 96 iš jų gavo finansavimą: 43 stipendijos skirtos vasaros kursams, 22 – dalinėms studijoms, 31 – mokslinėms stažuotėms. Daugiausia lietuvių studentų vyko į Lenkiją, Turkiją ir Estiją.
Iš užsieniečių 2011–2012 m. valstybės stipendijoms gautos 124 paraiškos, patenkinta – 90: lietuvių kalbos ir kultūros vasaros kursams – 55, lituanistikos studijoms – 19, mokslinėms stažuotėms ir kitoms studijoms – 16. Daugiausia užsienio studentų atvyko iš Lenkijos, Rusijos, Uzbekistano, galimybe studijuoti Lietuvoje taip pat pasinaudojo jaunuoliai iš JAV, Japonijos, Izraelio.

Dalyvauja tarptautinėse programose

Šalia dvišalių mainų sutarčių rinktis studijas užsienyje galima per tarptautines programas. Populiariausia ES mainų programa „Erasmus“ suteikia galimybes išvažiuoti daliai studijų į 32 šalis, programa „Nordplus“ – į 5 Šiaurės šalis.
Pagal „Erasmus“ programą užsienio aukštojoje mokykloje galima praleisti nuo 3 mėnesių iki metų. Ji taip pat siūlo intensyvius rečiau vartojamų studijų kalbų paruošiamuosius kursus, organizuoja praktikas užsienio įmonėse.
Per 2010–2011 mokslo metus į užsienio aukštąsias mokyklas iš viso pagal mainų programas išvyko studijuoti ar atlikti praktikos 3,8 tūkst. Lietuvos universitetų ir 628 kolegijų studentai.
Daugiausia, 91 proc., išvykusiųjų rinkosi studijas Europos šalyse, tarp kurių populiariausios buvo Vokietijos, Portugalijos, Ispanijos, Lenkijos, Danijos aukštosios mokyklos. Palyginti su 2009–2010 mokslo metais, į užsienį pagal mainų programas mokslo metais pernai buvo išvykę 14 proc. daugiau Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų.
2011–2012 m. į Lietuvos aukštąsias mokyklas pagal mainų programas atvyko 1 tūkst. 326 užsienio studentai: iš jų 1 tūkst. 156 – į universitetus, 170 – į kolegijas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto