Liftas – viso namo gyventojų nuosavybė

Mažeikiškė, gyvenanti daugiabutyje, yra įsitikinusi, kad už namo lifto priežiūrą moka neteisingai, nes mokestis už jį apskaičiuojamas ne pagal gyventojų skaičių, o pagal buto kvadratūrą.
Jos argumentas – juk liftas kilnoja žmones, o ne jų gyvenamąjį plotą.

NEĮMANOMA SUSKAIČIUOTI GYVENTOJŲ
UAB „Atsvaros servisas“, aptarnaujančios apie 60 liftų vien tik Mažeikių rajone, direktorius Juras Valinauskas „Santarvei“ paaiškino, kad mokestis už namo lifto priežiūrą pagal gyvenamąjį plotą yra skaičiuojamas daugelyje Lietuvos miestų.
Tokia tvarka pasirinkta neatsitiktinai – nuo tada, kai žmonės gali deklaruoti gyvenamąją vietą ten, kur jie nori, ir gali turėti ne vieną butą (viename deklaruoja gyveną, o kituose rodo, kad niekas negyvena), nebeįmanoma suskaičiuoti visų gyventojų. Todėl, kad situacija nebūtų iškreipta, Vyriausybė nustatė administruojamų namų mokesčių apskaičiavimo tvarką.
Nutarime numatyta, kad už liftą mokama vadovaujantis lifto priežiūros sutartyje nustatyta paslaugų kaina ir sunaudotos elektros energijos kiekiu.
O Civiliniame kodekse numatyta, kad butų ir kitų patalpų savininkai privalo proporcingai savo daliai apmokėti išlaidas namui išlaikyti ir išsaugoti, mokėti mokesčius, rinkliavas ir kitas įmokas, taip pat reguliariai daryti atsiskaitymus, kaupti lėšas, kurios bus skiriamos namui atnaujinti.
Kad nekiltų abejonių, jog gyvenantieji daugiabučiuose yra ir liftų savininkai, J. Valinauskas priminė:
„Pagal Civilinį kodeksą, butų ir kitų patalpų savininkams bendrosios dalinės nuosavybės teise priklauso namo bendro naudojimo patalpos, pagrindinės namo konstrukcijos, bendrojo naudojimo mechaninė, elektros, sanitarinėtechninė ir kitokia įranga. Buto ir kitų patalpų savininkui priklausanti bendrosios dalinės nuosavybės dalis yra lygi jam nuosavybės teise priklausančių patalpų naudingojo ploto ir gyvenamojo namo naudingojo ploto santykiui.“
Tačiau, anot direktoriaus, namo pirmo ir antro aukšto gyventojams šis mokestis neskaičiuojamas, nes jiems nėra teikiama lifto paslauga.

GALIMA IR KITA TVARKA
Vis tik yra galimybė nustatyti ir kitokią apmokėjimo už naudojimąsi liftu tvarką. Civilinio kodekso 4.85 straipsnis numato, kad sprendimai dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo priimami butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma susirinkime. Čia kiekvienas savininkas turi vieną balsą. Taigi, jei butų savininkai, kurie yra ir liftų bendrasavininkiai, priimtų bendrą sprendimą dėl kitokios mokesčio skaičiavimo tvarkos, ja ir būtų vadovaujamasi.
„Būna, kad gyventojų bendrijos nusprendžia ir kitaip,“ – pripažino įmonės, atliekančios liftų techninę priežiūrą ir remontą, direktorius.
Dabar gyventojai, besikeliantys į viršutinius aukštus neeikvodami savo jėgų, už šį malonumą moka 30 centų be PVM (su PVM – 0,363 lito) už vieną kvadratinį savo buto metrą. Ši kaina, anot UAB „Atsvaros servisas“ vadovo, mažeikiškiams nesikeičia jau treji ar ketveri metai. Mažesnė ji galėtų būti tik tuo atveju, jei liftų mieste būtų daugiau.
Be šio mokesčio, gyventojams taip pat reikia susimokėti už elektrą, kilnojančią liftą. O kartą per metus gyventojai gauna sąskaitas ir iš Technikos priežiūros tarnybos Šiaulių skyriaus už dalinį ar visą lifto, kaip potencialiai pavojingo įrenginio, techninį patikrinimą.

ĮRENGINIAI SENSTA
Kaip „Santarvei“ teigė J. Valinauskas, surenkamų mokesčių už liftų priežiūrą nebepakanka, nes vis dažniau tenka pirkti ne tik smulkias detales jiems remontuoti. Tai neturėtų stebinti, nes Mažeikiuose esančių liftų amžius – vidutiniškai 25–30 metų.
„Seniausias liftas, sumontuotas dar 1972 metais, yra Sodų g. 13 name. Naujausiais liftais, įrengtais 1992 metais, džiaugiasi Pavasario g. 42, Sedos g. 32, 35 namų gyventojai,“ – sakė direktorius. Nors ir solidaus amžiaus, pasak liftų specialisto, jie visi yra techniškai tvarkingi, saugūs. Tačiau mieste jau turime ir vieną neveikiantį liftą.
„Žemaitijos g. 18 name šiuo metu liftas yra sustabdytas. Trūkstame pinigų, o ir gyventojai – skolingi. Reikia tvarkyti, įdėti daug lėšų arba keisti liftą. Šiam liftui – per trisdešimt metų. Bet ir namas, ir jo eksploatacija nepavydėtini. Nuo žmonių labai priklauso, kiek tarnaus liftas,“ – kalbėjo J. Valinauskas. Jo teigimu, žmonės dar ne visada suvokia, kad liftas – bendras daugiabučių savininkų turtas ir jį reikia saugoti, prižiūrėti kaip savo paties daiktus.
„Daugiau kaip pusė visų iškvietimų yra dėl nedrausmingų keleivių kaltės: jie degina mygtukus, laužo, spardo, lanksto duris, nukrapšto viską, prie ko tik prilenda. Beje, labiausiai kenčia naudojimosi liftu taisyklės,“ – konstatavo bendrovės direktorius.
Specialistas atkreipė dėmesį ir į tai, kad UAB „Atsvaros servisas“ už tvarką liftuose nėra atsakingas. Liftų valytojų Mažeikiuose taip pat nėra. Taigi gyventojai turi jį valyti patys arba samdyti valytoją, kaip kad samdo valytoją laiptinei ar aplinkai tvarkyti.

LĖŠAS KAUPTI PRIVALĖTŲ VISI
UAB „Atsvaros servisas“ direktorius primena, kad daugiau kaip ketvirtį amžiaus veikiančių liftų mūsų rajone yra nemažai, todėl jau dabar privalu pradėti galvoti, kaip juos reikės kapitaliai remontuoti ar pakeisti naujais.
Kad tam reikalui daugiabučių savininkai turėtų pakankamai lėšų, didžiuosiuose miestuose į specialią sąskaitą (jei kitaip nenusprendžiama – į savivaldybės) yra renkamas mokestis – kaupiamosios lėšos liftams atkurti.
Šį mokestį tenka mokėti visiems namo, kuriame įrengtas liftas, gyventojams. Net ir tiems, kurie juo nesinaudoja – gyvenantiems pirmame bei antrame aukštuose. Tokią tvarką lėmė Aukščiausiasis teismas, suformavęs tam tikrą praktiką: jeigu gyventojas nesinaudoja liftu, jis nemoka už jo eksploataciją, mokėti už jo elektros energiją taip pat nereikia, tačiau prisidėti prie kaupiamųjų mokėjimų liftui atstatyti privalo, nes iš dalies tai yra ir to asmens nuosavybė. O bendrą nuosavybę išsaugoti ir atkurti privalo visi patalpų savininkai.
Violeta DUMARKIENĖ
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Nuo daugiabučių gyventojų ir jų svečių priklauso, kaip ilgai tarnaus liftai Mažeikiuose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto