Ligoninės medikus terorizuoja girti pacientai

Ligoninės priėmimo skyrių pamėgo girti benamiai. Vis daugiau įkaušusių pacientų atveža ir „greitoji“. Medikai apgailestauja, kad kartais priėmimo skyrius primena blaivyklą. PAGALBA – IŠBLAIVINIMAS
Priėmimo skyriaus vyriausioji slaugos administratorė Dalia Kupliauskienė „Santarvei“ teigė, kad šią žiemą kaip niekada ligoninę užplūdo girti pacientai. Orams atšalus vis daugiau tokių žmonių atveža „greitoji“, kai kada – ir policijos pareigūnai.
„Ligoninė neturi atskiros palatos girtiems žmonėms išblaivinti. Paliekame juos koridoriuje, kai kuriuos paguldome ant neštuvų. Neišmesi girto, ant kojų nebepastovinčio žmogaus į gatvę. Jis gali bet kur nugriūti, susidaužti, užspringti“, – pasakojo administratorė.
Dažniausiai tokie „ligoniai“ skyriaus koridoriuje praleidžia po keletą valandų. Kai šiek tiek išsiblaivo, medikai juos išprašo už durų.

PIKTINA LIGONIUS
Girti žmonės ligoninės priėmimo skyriuje piktina ir medikus, ir pacientus. Nuo jų sklinda dvokas, jie apsišlapina, apsivemia. „Girti pacientai atitraukia skyriaus darbuotojus nuo tiesioginio darbo, nes jų be priežiūros nepaliksi. Gerai, kad neseniai pagalbiniais darbininkais pradėjo dirbti iš Darbo biržos atsiųsti vyrai. Jiems geriau sekasi susitvarkyti su persigėrusiais žmonėmis“, – teigė D. Kupliauskienė, pridūrusi, kad aršiesiems nuraminti tenka kviesti ir policijos pareigūnus.
Jei į priėmimo skyrių atvežtas girtas žmogus sugeba kalbėti, ieškoma artimųjų, šie jį išsiveža. Tačiau neretai tokie „ligoniai“ neprisimena nei savo pavardės, nei adreso.

TERORIZUOJA MEDIKUS
D. Kupliauskienė pastebėjo, kad vis dažniau į ligoninę užsuka šilumos ieškantys benamiai. „Nežinai, kam naktį atidarysi duris – ligoniui ar bomžui“, – teigė ji.
Kai kurie benamiai pretenzijų nereiškia. Pabūna valandėlę kitą, sušyla ir vėl į gatvę išeina.
Yra benamių – nuolatinių ligoninės lankytojų. Administratorė paminėjo vieną labai įkyrią porą, kuri taip suįžūlėjo, kad reikalauja nebe arbatos, o kavos, valgyti. Ši pora į ligoninės priėmimo skyrių veržiasi bet kuriuo paros metu.

SPRENDŽIA SOCIALINES PROBLEMAS
Į ligoninę atvežtą kiekvieną girtą žmogų apžiūri budintis gydytojas, reikalui esant, suteikiama būtinoji pagalba. Būna, kad kai kuriuos tenka paguldyti į skyrių rimčiau gydyti. Tačiau dažniausiai tokiems pacientams reikalinga socialinė pagalba.
Medikams girtus pacientus tenka sušildyti arbata, paliegusį pamaitinti sumuštiniu. Ne vieną tokį pacientą tenka nuprausti, aprengti. „Raudonojo Kryžiaus prašome drabužių, batų“, – paaiškino D. Kupliauskienė.
Didžiausia problema – gyvenamosios vietos bei dokumentų neturintys pacientai. Prablaivėjusius tenka išleisti į nežinią. Kai kuriems benamiams pavyksta padėti kreipiantis į Socialinės rūpybos skyriaus, Socialinių paslaugų tarnybos specialistus.
„Jų telefonus mintinai žinau“, – sakė D. Kupliauskienė.

GATVĖJE NEPALIEKA
Greitosios pagalbos skyriaus medikai „Santarvę“ patikino, kad nėra nė dienos, jog jiems nereikėtų į ligoninės priėmimo skyrių vežti persigėrusio žmogaus. Ypač tokių padaugėja savaitgaliais, švenčių dienomis.
„Žmogus, pamatęs gulintįjį ant žemės, net nepriėjęs prie jo, skambina į greitąją. Mediko pareiga – girto žmogaus nepalikti gatvėje. Gali pasidaryti negera, jis gali užspringti ir panašiai. Kol buvo blaivykla, tokius žmones veždavome į ją, dabar vežame į ligoninės priėmimo skyrių“, – pasakojo vyriausioji felčerė Janina Lukauskienė.
Tik vienas kitas gatvėje ar kitoje viešoje vietoje gulintis persigėręs žmogus patenka į policininkų rankas. „Kai jis būna agresyvus, geruoju nesusikalbame, išsikviečiame pareigūnus“, – paaiškino felčerė.
Kitos „greitosios“ darbuotojos pridūrė, kad dažniausiai pareigūnai tik nuramina tokį pacientą, tačiau išsiveža labai retai.

TURĖTŲ PASIRŪPINTI VALDŽIA
Dažniausiai girtus žmones „greitoji“ surenka iš vadinamojo Sodų trikampio parkelio, laiptinių, autobusų stotelių, didžiųjų prekybų centrų, alaus barų teritorijų. Medikai įtaria, jog jie čia įsikuria sąmoningai, tikėdamiesi sulaukti aplinkinių pagalbos.
„Gyvenimas blogėja, todėl daugėja žmonių, neturinčių gyvenamosios vietos. Rūsiai užrakinti, laiptinių durys koduotos. Kur dingti benamiui šaltu oru? Pastogės neturintys žmonės nakvoja ne tik apleistuose namuose, bet ir po balkonu, atviru dangumi“, – situaciją apibūdino „greitosios“ medikės.
Anot jų, pasirūpinti benamiais turėtų rajono valdžia. „Jiems daug nereikia, kad tik turėtų, kur praleisti naktį“, – samprotavo pašnekovė.

NE POLICIJOS FUNKCIJA
Viešosios policijos viešosios tvarkos skyriaus prevencinio poskyrio viršininkas Talidas Ostrauskas neneigė, kad blaivyklos panaikinimas sukėlė kai kurių problemų. Tačiau, anot jo, surinkti gatvėje gulinčius girtus žmones ir rūpintis jų išblaivinimu nėra policijos pareiga. „Girtavimas – socialinė problema“, – pridūrė pareigūnas.
T. Ostrausko teigimu, pasitaiko, kad pareigūnams tenka priglausti girtus žmones, tačiau tada, kai šie drumsčia viešąją tvarką, yra agresyvūs. Pareigūnus kviečiasi ir medikai, kai nebesusitvarko su girtais pacientais.
„Mūsų galimybės ribotos. Laikinojo sulaikymo patalpa skirta 3–4 žmonėms“, – paaiškino pareigūnas.

PROBLEMA VALDŽIAI ŽINOMA
Ligoninės vadovas Albinas Lidžius teigė, kad koridoriuje gulintys girti pacientai kenkia ligoninės įvaizdžiui. Jis apgailestavo, kad rajone nėra įstaigos, kuri galėtų priglausti šiuos žmones.
Apie problemą vadovas yra kalbėjęs su rajono meru Vilhelmu Džiugeliu, Tarybos sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininke Rita Lidžiūte.
R. Lidžiūtė „Santarvei“ teigė, kad raštiško kreipimosi iš ligoninės vadovo nėra gavusi.
Vakarykščiame komiteto posėdyje ji žadėjo iškelti šią problemą.
„Abejoju, ar šiandien yra galimybių ją išspręsti. Neblaivių žmonių nepriima jokia socialinė įstaiga, o steigti kažką kita biudžete nėra pinigų“, – situaciją apibūdino komiteto pirmininkė.
Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto