Ligoninės vadovas: priimti savanorius buvo teisingas žingsnis

Sunkiausiu koronaviruso pandemijos metu savanoriai prie ligonių budėdavo vilkėdami skafandrais ir kitomis apsaugos priemonėmis.

Regioninėje Mažeikių ligoninėje, įgyvendinančioje Atviros visuomenei ligoninės koncepciją, nuo sausio mėnesio pluša būrys savanorių.
Visokeriopą jų pagalbą įstaigos kolektyvas vertina kaip labai svarbią, reikalingą ir tikina: savanorystės ligoninėje tradicijas stengsis puoselėti ir pasibaigus koronaviruso pandemijai.

Sulaukė finansinės paramos

Beveik pusantrų metų pasaulį ir Lietuvą kaustanti COVID-19 infekcija neaplenkė ir Mažeikių rajono.
Su savimi virusas atsinešė ir mažeikiškiams „padovanojo“ daugybę išbandymų bei problemų.
Pirmuoju pandemijos etapu, 2020 metų pavasarį, nebuvo specifinio gydymo, trūko asmens apsaugos priemonių, medicininės įrangos.
Ligoninei reikėjo finansinės paramos ir į ligoninės administracijos darbuotojų prašymą, pagalbos šauksmą mažeikiškiai: įvairios organizacijos, įmonės, pavieniai gyventojai – atsiliepė. Už ligoninei paaukotus 53 tūkst. eurų, suderinus su aukotojais, buvo nupirktos priemonės, kurių tuo metu reikėjo mūsiškei ligoninei bei joje dirbančiam personalui.

Prireikė pagalbos

Prasidėjus antrajai koronaviruso bangai, sunkumų, su kuriais susidūrė ligoninės darbuotojai ir pacientai, pobūdis keitėsi.
Mažeikių ligoninėje sparčiai daugėjant koronavirusu užsikrėtusių pacientų, pradėjus priimti ne tik Mažeikių, bet ir aplinkinių rajonų gyventojus, susirgus daliai personalo, ėmė trūkti pagalbininkų. Prie to prisidėjo ir visuomenėje pasklidusios sąmokslo teorijos apie tai, kad ligoninės palatos tuščios, o koronavirusas – pramanas, padedantis medikams pritraukti papildomų lėšų.

Regioninė Mažeikių ligoninė jau beveik pusmetį priima
visus norinčiuosius savanoriauti. Nuotr. iš redakcijos archyvo

Todėl Mažeikių ligoninės direktoriaus bei darbuotojų kolektyvo pastangomis buvo pradėta įgyvendinti Atviros visuomenei ligoninės koncepcija. Savanorystės ligoninėje skatinimas ir puoselėjimas tapo viena iš šios koncepcijos sričių.
Savanoriška veikla ligoninėje vykdoma vadovaujantis naudos pacientams, jų artimiesiems, ligoninės personalui ir savanoriams, bendradarbiavimo, įvairovės ir lankstumo principais.

Atviros visuomenei koncepcijos dalis

Iš pradžių, šių metų sausio pradžioje, Mažeikių ligoninėje savanoriauti pradėjo 18 Mažeikių miesto bei rajono gyventojų. Nuo savanorystės starto praėjus beveik pusmečiui, įstaigos atstovai yra pasirašę dvišales sutartis su 34 savanoriais.
Ligoninės vadovas Sigitas Kaktys sako, kad tas žingsnis – į ligoninę įsileisti žmones, pasiryžusius aukoti savo laiką ir pastangas, labai pasiteisino.
„Džiaugiamės, kad tokiu sunkiu laikotarpiu, siautėjant koronavirusui, atradome tokį netradicinį mūsų kraštui ir Lietuvai sprendimą – savanorystę ligoninėje. Esant kritinėms sąlygoms, į ligoninę įsileidome daug žmonių, kurie, vadinkime, nebuvo matę ligoninėje vykstančio gyvenimo, nebuvo prie jo pripratę.
Tai tos mūsų sumanytos Atviros visuomenei ligoninės koncepcijos vienas iš tikslų buvo ir yra parodyti ligoninę iš vidaus, parodyti, kokių rūpesčių ir džiaugsmų patiriame“, – kalbėjo pašnekovas.
Viliamasi, kad savanoriai, iš vidaus pamatę, kas ir kaip vyksta įstaigoje, skleis tą žinią savo draugams, artimiesiems ir taip prisidės prie visuomenės pasitikėjimo ligonine formavimo.

Savanoriauja ir moksleiviai, ir verslininkai

Pasak S. Kakčio, dauguma žmonių į ligoninę atvyko ir norą čia savanoriauti pareiškė niekieno neparaginti. Ligoninė yra sudariusi bendradarbiavimo sutartį su organizacija „Caritas“. Tad savanoriauja keli šios organizacijos nariai.
Dalis žmonių ligoninės darbuotojams padeda nuo sausio, nuo tada, kai savanorystė startavo. Šie žmonės gyvenime užsiima pačiomis įvairiausiomis veiklomis.
„Labai daug priklauso nuo pačių žmonių. Dalis jų yra moksleiviai, studentai, gyvenantys mokslų – brandos egzaminų, sesijų ritmu. Kai vyksta brandos egzaminai, sesijos, tai tam tikrais laikotarpiais, kai neturi galimybių savanoriauti, būna neaktyvūs. Paskui, kai gali, vėl sugrįžta.
Savanorių būryje turime verslininkų. Man neįtikėtinai atrodo, bet taip pat ir džiugina, kai, pavyzdžiui, žmonės, kurie sukasi versle ir kasdieniame gyvenime, kurie, neabejoju, turi įvairių rūpesčių, pasiryžta skirti savo laiko savanorystei ligoninėje. Man yra tikrai įdomu ir kiek netikėta, kad tiek žmonių ateina užsiimti tokia veikla“, – gerų žodžių savanoriams negailėjo ligoninės direktorius.
Savanorių veiklą koordinuoja Vaikų ligų skyriaus vedėja Vilma Želvienė, jai padeda prie savanorių veiklos prisidedanti Rugilė Mačiulaitytė, ką tik baigusi medicinos studijų pirmą kursą.

Užaugo nauja karta

S. Kaktys sako dažnai pagalvojąs apie geranoriškus Mažeikių krašto žmones, kurie pasiryžo savanoriauti ir dabar tą pasiryžimą atsakingai, kantriai įgyvendina, apie naudą, kurią jie gauna. O tos naudos, bent jau materialios, tikrai nėra. Nebent moralinės.
„Lietuvos visuomenėje užaugo nauja karta. Ir ta karta turi jau kitokias vertybes nei vadinamosios prarastosios kartos atstovai, kurie užaugo ir subrendo užguiti ir, tikėtina, patys negavo arba gavo labai mažai atjautos, matė mažai rūpinimosi bendrais reikalais.
O šios, naujosios kartos atstovai, kurie šiuo metu sudaro didžiąją dalį savanoriaujančiųjų mūsų ligoninėje, kitaip žiūri į pasaulį. Jie gal ir mažiau save susaisto su tam tikrais įvykiais, galbūt mažiau įsipareigoja, tačiau jei tai padaro, tai prisiimtus įsipareigojimus vykdo labai atsakingai, kantriai“, – apibendrino S. Kaktys.
Nuotr. iš redakcijos archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto