Loginiai žaidimai verčia domėtis aktualijomis ir kaupti žinių bagažą

Viktoras Sprindys dalyvavo „Auksinio proto“ žaidime televizijoje. Nuotrauka iš asemninio archyvo

Azartas, galimybė pabūti su bendraminčiais, pasitikrinti turimas žinias, teigiamos emocijos, užplūstančios tada, kai pavyksta „išlukštenti“ klausimą – tai priežastys, kurios žmones atveda į protų mūšių žaidimus.
Šie loginiai žaidimai mūsų rajone jau turi ir susiformavusias tradicijas, ir nuolatinių azartiškų žaidėjų.

Istorija nesena

Loginių žaidimų – protų mūšių populiarumą pasaulyje paskatino radijas, o kiek vėliau – ir televizija. Bėgant laikui jie išgyveno ir pakilimų, ir nuosmukių. Žaidimo formų per tą laiką sugalvota daug ir įvairių.
Lietuvoje tokių viktorinų tradicijos nėra senos. Sovietų okupacijos laikais daugelis lietuvių žiūrėdavo rusiškąjį „Kas? Kur? Kada?“. Ši laida teberodoma iki šiol. Buvo rengiama laida ir Lietuvos televizijoje, kur dalyvaudavo komandos iš rajonų.
„Pirmuoju paukščiu“ nepriklausomos Lietuvos loginių žaidimų padangėje tapo Arūno Valinsko „Taip ir ne“. Apie 2000 metus išpopuliarėjo televizijos viktorinos „Kas laimės milijoną?“, „Veto“, „Šeši nuliai – milijonas“.
Panašiu metu pradėta rengti ir pirmuosius protų mūšius. Tik rengiami jie buvo jau ne televizijos kanalų – Lietuvos miestuose ir miesteliuose žaidėjai ėmė burtis pamėgtose viešojo maitinimo įstaigose, bibliotekose.

Turi ir panašumų, ir skirtumų

Intelektualinius žaidimus – sporto komentatoriaus Roberto Petrausko inicijuotas protų kovas bei „Auksinį protą“ – pamėgo ir Mažeikių rajono gyventojai.
R. Petrausko proto kovos Mažeikiuose vyksta bemaž 8 metus. „Auksinio proto“ žaidimas – naujesnis.
Abu žaidimai turi ir panašumų, ir skirtumų. Pavyzdžiui, kiekvienas suaugęs komandos narys, R. Petrausko protų kovų dalyvis už dalyvavimą žaidime moka 3 eurus. Jeigu jis yra studentas, moksleivis ar senjoras – žaidimas atsieina 2 eurus.
Dalyvavimas „Auksiniame prote“ – nemokamas.
„Kitas niuansas tas, kad R. Petrausko žaidime visi klausimai yra išmąstomi – gali nežinoti fakto, kurio klausiama, bet iš klausimo formuluotės jauti, kad jame paslėptos užuominos. „Auksiniame prote“ yra ir išmąstomų klausimų, bet daugiau faktinių – jeigu žinai, girdėjai, tai atsakysi“, – lygino ilgametis šių žaidimų dalyvis Laurynas Jonauskas.

Rengs Nacionalinę viktoriną

Mažeikiškis ir pats turi Pasaulio viktorinos čempionato, Europrotų organizavimo patirties.
Netrukus jis prisidės ir prie Nacionalinės viktorinos organizavimo Mažeikiuose.
Ši viktorina mūsų šalyje vyks po 3 metų pertraukos ir bus organizuojama valstybės šimtmečio proga.
„Visi viktorinos klausimai bus apie Lietuvą. Organizatoriai 240 klausimų suskirstys į 8 temas. Dalyviai turės į tuos klausimus atsakyti. Tad renginio formatas ne naujas. Žodžiu, tai bus dar viena galimybė mažeikiškiams draugiškai pasivaržyti, pasitikrinti turimas žinias“, – ateities planus apibūdino pašnekovas.

Žinių per daug nebūna

Septintus metus protų kovose dalyvaujantis Viktoras Sprindys skaičiuoja: jo „stažas“ – beveik septyneri metai.
„Šiuose žaidimuose mane labiausiai žavi galimybė sužinoti ką nors naujo. Taip nuolat gali gilinti žinias, aštrinti protą. Manau, žmogui per daug intelekto ir žinių nebūna“, – sako pašnekovas.
Jis žaidžia komandoje „Protuberantai“, ne kartą tapusioje Mažeikių čempione, dalyvavusioje šalies finaluose.
„Ir nors finalų laimėti nepavyko, jau vien dalyvavimas reiškia, kad aplošei kelis šimtus kitų komandų“, – apibendrino protų mūšių senbuvis.

Reikia asmeninių savybių

Pasak pašnekovo, išankstinis ruošimasis protų mūšiams gali padėti atsakyti tik į kelis klausimus, bet negarantuoja gerų rezultatų.
„Norint ilgalaikių pasiekimų, reikia didelio žinių bagažo. Reikalingos ir kelios sunkiai išugdomos asmeninės savybės – gera atmintis, gebėjimas greitai mąstyti. Rezultatai loginiuose žaidimuose tiesiogiai priklauso ir nuo kiekvieno komandos nario, ir nuo bendros turimos patirties“, – įsitikinęs žaidėjas.
Pasak V. Sprindžio, galima laimėti vieną ar du žaidimus, bet jeigu protmūšių kelią esi vos pradėjęs, sezono laimėtoju netapsi.

Rengėjai reaguoja į aktualijas

Loginio mąstymo žaidimus mėgstančių žmonių yra daug. Vis tik daugelis apsiriboja televizijų transliacijomis, stebi žaidimus ir patys bando atsakyti į klausimus.
Rolandas Lemežis su komanda „Skylė“ R. Petrausko protų kovose dalyvauja antrą sezoną. Kiekvieną pirmadienio vakarą tam skiria po 3 valandas. Dalyvavimas dar ir „Auksiniame prote“, pasak mažeikiškio, atimtų per daug laiko.
„Manau, kad loginio mąstymo žaidimai yra tam tikra atsipalaidavimo forma. Išeini, pasivaržai su kitais, esi komandos dalis“, – mintimis pasidalijo pašnekovas.
Pasak R. Lemežio, klausimų sudarinėtojai reaguoja į pasaulio bei Lietuvos aktualijas. Tad kartais žaidėjai sulaukia klausimų apie ką tik spaudoje, socialiniuose tinkluose ar per televiziją nuskambėjusius įvykius, svarbesnes šalies sukaktis. Neabejojama, kad, artėjant Lietuvos valstybės šimtmečiui, žaidėjai sulauks ir daugiau su šia tema susijusių klausimų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto