Mamos pažeidžia kūdikio teisę natūraliai maitintis

Pirminė kūdikio teisė gimti, antrinė – gauti natūralų maitinimą. Tačiau šias teises dažniausiai pažeidžia pati jo mama. Taip samprotauja pediatrė Rita Lidžiūtė.
KŪDIKIS NEGALI APSIGINTI
R. Lidžiūtės duomenimis, Telšių apskrityje iki 4 mėnesių amžiaus kūdikius savo pienu žindo tik apie 25 – 30 proc. mamų. „Žemėje yra apie 4 tūkst. žinduolių rūšių ir nė vienas iš jų savo kūdikio nemaitina kito žinduolio pienu. Mamos savo pieną iškeičia į gyvulio“, – apgailestavo pediatrė.
Teisė gauti natūralų maitinimą nurodyta net Vaikų teisių konvencijoje. Tačiau mama savo vaiko teisę pažeidžia, brukdama adaptuotus pieno mišinius. Kūdikis apsiginti negali.
R. Lidžiūtei gaila mažylių. Jos nuomone, mišiniai neskanūs. Neigiamai ji vertina ir parduotuvėse siūlomas įvairias košeles, tyreles. „Jų galiojimo laikas 2–3 metai. Suaugusieji tokio senumo košių nevalgome“, – teigė gydytoja.

TIK PATOGUMAS MAMAI
Kita statistika: tik apie 2 proc. moterų dėl įvairių priežasčių po gimdymo neturi pieno. Naujagimių negali maitinti ir kai kuriomis ligomis sergančios mamos. Tačiau dauguma sąmoningai atsisako kūdikių žindymo. Pediatrė pastebi, kad net važiuodamos gimdyti moterys pasiima žindukų, buteliukų.
Pagrindinė priežastis – moterims taip patogiau. „Kūdikį maitinanti mama turi jam pasišvęsti, nepaliksi naujagimio kitam žmogui prižiūrėti, įdavęs miltelių (pieno mišinių – B.R.) ir vandens“, – ironizavo gydytoja.
Mamos, maitindamos kūdikį iš buteliuko, už jį nusprendžia, kiek dažnai ir kokį kiekį maistelio jam sugirdyti. „Atseikėja atitinkamą kiekį ir stengiasi jį sugirdyti pagal žadintuvą. Tačiau tik vaikas žino, kada ir kiek jam reikia valgyti. Maitinamas krūtimi vaikas pasiims pieno tiek, kiek jam reikia“, – privalumus aiškino pediatrė.
Net ligoninėje kai kurios gimdyvės neištveria ilgai būti su naujagimiu: paguldo jį, įbruka buteliuką, o pačios išeina pasivaikščioti į koridorių. Krūtimi maitinanti kūdikį moteris svarbiu metu negalėtų kūdikio palikti be dėmesio.
„Mes, suaugusieji, negeriame atsigulę, nors kiek stengiamės galvą pakelti. Tačiau kūdikio interesų mamos nepaiso“, – piktinosi pediatrė.

ABIPUSIAI PRIVALUMAI
R. Lidžiūtės teigimu, šeima, artimieji dar nėščiai moteriai turėtų padėti apsispręsti, jog krūtimi maitins naujagimį. Tačiau dažniausiai patarimai būna ne kūdikio naudai.
Pediatrė prisipažįsta, kad ir pati klydusi, moterims patardama nusitraukti pieną, kad žinotų, ar jo turi pakankamai. „Tai neparodo tikrosios padėties. Tepavyksta nusitraukti 30–50 miligramų pieno, kitas ateina tik žindymo metu“, – šią tiesą gydytoja sužinojo per neseniai Birštone vykusį seminarą.
„Mokslininkų įrodyta, kad žindant suveikia įvairūs refleksai, kūdikis tuo metu „užsisako“ pieno į priekį“, – dalijosi naujomis žiniomis pašnekovė.
Maitinimas krūtimi turi daug privalumų. Vaikas ir mama jaučia vienas kito artumą, ši šiluma ypač reikalinga kūdikiui.
Taip maitindama kūdikį mama mažiau pavargs, nereikės bėgioti šildyti maistelio, dozuoti valgymo normos, kūdikis pasiims pieno tiek, kiek jam reikia.
Žindymas yra geriausia kontraceptinė priemonė. Mokslininkai įrodė, kad kol maitinama krūtimi, pastoti beveik neįmanoma.
Brangūs mišiniai taip pat turėtų padėti apsispręsti mamai rinktis natūralų kūdikio maitinimą.
R. Lidžiūtė sukritikuoja nuostatą, kad kūdikio žindymas kenkia figūrai. „Žindymas krūtų formoms nekenkia. Didesnės neigiamos įtakos turi krūtų bintavimas, medikamentų vartojimas ar kitos priemonės, kurių moterys imasi, norėdamos, kad neliktų pieno“, – pastebėjo gydytoja.

NEREIKĖTŲ PANIKUOTI
R. Lidžiūtė pastebėjo, kad krūtimi maitinančios mamos neretai patiria stresą dėl kūdikio nenormalaus tuštinimosi. Pastebėjusios, jog kūdikio viduriai laisvesni, skuba pas gydytojus. Tada daromi tyrimai, auginamas išmatų pasėlis, nustačius stafilokokų, skiriama medikamentų.
Ligoninės vaikų ligų skyriaus vedėja R. Lidžiūtė patarė mamoms nepanikuoti. Anot jos, dėl mamos pieno kūdikio išmatos gali būti įvairios: žalsvos, balkšvos, kietos ir skystos.
„Kai kūdikis tuštinasi nenormaliai, į medikus reikėtų kreiptis, tik pastebėjus kitokių klinikinių požymių: kai jis karščiuoja, vemia, yra neramus ir panašiai“, – patarė pediatrė.

PASIDALYS PATIRTIMI
R. Lidžiūtė, Birštone išklausiusi kūdikių žindymo ir moterų konsultavimo mokymo kursą, įgijo teisę pati dėstyti. Pediatrė sakė planuojanti, kaip pasinaudoti šia teise.
„Kaip gydytoja, sužinojau daug naujų dalykų. Pasirodo, kad ir aš mamoms kai kuriuos dalykus aiškinau ne taip“, – prisipažįsta gydytoja.
R. Lidžiūtė planuoja mokymą organizuoti ligoninės akušerijos-ginekologijos skyriui, tuo labiau kad Mažeikių ligoninė pasiryžusi siekti kūdikiams palankios ligoninės statuso.
Pediatrė paskaitas apie natūralų kūdikių maitinimą nusiteikusi skaityti ir Moterų konsultacijos organizuojamose motinų mokyklėlėse. „Parsivežiau daug skaidrių, vaizdo juostų, metodinės medžiagos, turiu ką pasakyti ir parodyti“, – paaiškino pašnekovė.
R. Lidžiūtė prasitarė ir apie sumanymą Mažeikiuose steigti žindyvių klubą. Kūdikiais besirūpinanti pediatrė neatsisako mamas dėl natūralaus maitinimo pakonsultuoti ir telefonu 98273 arba 8~682 18654.
Su gydytoja sutarėme „Santarvėje“ šia tema spausdinti rašinių ciklą.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto