Mažeikiai – prie gripo epidemijos slenksčio

Visuomenės sveikatos centras praėjusią savaitę užfiksavo padidėjusį sergamumą ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų ligomis, daugiau kaip dvigubai šoktelėjo gripo atvejų. Specialistai abejoja, kad pavyks išvengti epidemijos, tuo labiau kad nuo gripo skiepijosi gerokai mažiau žmonių negu ankstesniais metais, o iki japonų įpročio nuo viruso saugotis marlinėmis kaukėmis, rodos, mums dar toli. SUSIRGIMŲ GRIPU DAUGĖJA
Praėjusią savaitę peršalimo ligomis rajone sirgo 687 žmonės. Gerokai šoktelėjo sergamumas gripu. Registruoti 46 gripo atvejai, o prieš tai buvusią savaitę – 17.
Dažniausiai kvėpavimo takų infekcija atakuoja vaikus. Peršalimo ligomis sirgo 492 vaikai, iš jų 40 gripu.
Gripo epidemijos riba yra 100 susirgimų 10 tūkstančių gyventojų, tačiau epidemija skelbiama, kai gripas sudaro 30 proc. susirgimų. Praėjusią savaitę 10 tūkst. gyventojų užfiksuota 103,5 gripo ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcinių susirgimų.
Šiuo metu gydymo įstaigos kasdien renka duomenis apie peršalimo ligas ir juos perduoda Visuomenės sveikatos centrui. Kasdien registruojama per 20 naujų gripo atvejų, apie 150 kitų peršalimo ligų.
Visuomenės sveikatos centro vyriausioji gydytoja Irena Macijauskienė sakė, kad, norint žinoti tikrąją situaciją, turimus duomenis reikėtų padauginti maždaug iš trijų, nes ne visi sergantieji kreipiasi į medikus.

MOKYMĄ LABIAU TRIKDO SPEIGAS
Visuomenės sveikatos centras rekomenduoja riboti užsiėmimus klasėse ir mokyklose, kuriose serga daugiau negu 20 proc. vaikų. Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus sakė su šiomis rekomendacijomis supažindinęs kolektyvus.
„Vaikų sergamumas yra padidėjęs, tačiau šiemet dar nebuvo, kad dėl to tektų nutraukti užsiėmimus. Pernykštę žiemą Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu dėl gripo buvome nutraukę mokymą, berods, keturiose mokyklose“, – prisiminė pašnekovas.
Grėsmingos situacijos kol kas nėra ir lopšeliuosedarželiuose.
Anot A. Stonkaus, mokyklų darbą labiau trikdo speigas, o ne peršalimo ligos. Jau kelinta diena pamokos nevyksta pradinėse klasėse. Vedėjas priminė, kad pradinių klasių moksleiviams leidžiama neiti į mokyklą, kai spaudžia 20 laipsnių, vyresniems – 25 laipsnių šaltis.

IŠMOKTI SAUGOTIS
Nustatyta, kad šiemet vyrauja A tipo grupės virusas, nuo jo ir naudota vakcina. Tačiau medikai pastebėjo, kad šiemet skiepijosi nedaug mažeikiškių.
„Galbūt koją pakišo gripo sezono pradžioje paskelbta informacija apie neva nesaugią vakciną. Nors informacija buvo atšaukta, tačiau žmonėms tai galėjo spėti padaryti tam tikrą įtaką“, – spėjo Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausioji slaugytoja Genutė Mikužienė.
Anot medikų, gripo ir ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai panašūs. Peršalus niežti, skauda gerklę, vargina čiaudulys. Temperatūra kyla po truputį.
Tačiau susirgus gripu staiga suima galvos skausmas, sausas kosulys, šaltkrėtis, pavarčius akis, ligą išduoda stiprus skausmas. Sergant gripu maudžia ir raumenis, silpnumas nepraeina ilgai. Tokiu atveju patariama į namus kviesti gydytoją.
„Nesigydant gresia rimtos komplikacijos. A tipo gripas gali sukelti inkstų, plaučių, širdies ligų paūmėjimus“, – įspėja Visuomenės sveikatos centro specialistai.

ĮTEISINTA „PRAVAIKŠTA“
Savivaldybės gydytoja Irena Vaicekavičienė teigė, kad rūpintis savo ir kitų sveikata – kiekvieno žmogaus pareiga: sunegalavęs žmogus turėtų gulėti lovoje, o ne eidamas į darbą platinti virusą. Ji pasidžiaugė, kad kai kurie darbdaviai savo lėšomis nuo gripo skiepija darbuotojus.
Geranoriški darbdaviai sunegalavusiems darbuotojams leidžia dieną ar dvi neiti į darbą be jokio nedarbingumo pažymėjimo.
„Mažeikių naftos“ profesinės sąjungos komiteto pirmininkė Virginija Vilimienė sakė, kad naftininkai taip pat turi galimybę pasiskiepyti nemokamai. Be to, kolektyvinėje sutartyje numatyta, kad darbuotojas gali vieną dieną be pateisinamos priežasties neateiti į darbą, tik apie tai privalo informuoti dispečerį ar savo viršininką.

PRIEMONĖ NĖRA EFEKTYVI
Anot medikų, daugėja sergančiųjų, suprantančių, kad nekultūringa platinti virusą. Vis dėlto autobusuose, prekyvietėse, bankuose ir kitur galima sutikti nemažai sloguojančių, kosėjančių žmonių, kurie į aplinką skleidžia mikrobus. Ar ir mes, kaip japonai, negalėtume nesigėdydami nešioti medžiaginius respiratorius, marlines kaukes: nei kitus apkrėsi, nei pats virusą pasigausi.
Šis pastebėjimas sulaukė įvairių medikų vertinimų. Pulmonologė Albina Kiudulienė teigė, kad japonai tokiomis priemonėmis saugojasi nuo užteršto oro, prieš gripo virusą vargu ar jos būtų efektyvios.
I. Macijauskienės manymu, prasidėjus infekcijų protrūkiui, marlines kaukes galėtų ryšėti paslaugų sferos, gydymo įstaigų darbuotojai.
„Lauke marlinės kaukės nereikalingos, lauke apsikrėsti nuo sergančiojo teoriškai galimybių nedaug“, – patikino gydytoja.
Savivaldybės gydytojos I. Vaicekavičienės ir kitų medikų teigimu, kur kas efektyvesnė priemonė – vakcina.
„Su Sveikatos komiteto nariais esame svarstę, kad galbūt reikėtų iš Sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšų dotuoti dalį vakcinavimo išlaidų. Jau einame ta linkme. Šios programos lėšomis pirmą kartą buvo paskiepyti Globos namų gyventojai“, – informavo pašnekovė.
Anot jos, nusipirkti marlines kaukes, kaip ir vaistus ar kitas gydymo priemones, esąs pačių sergančiųjų reikalas.
„Jeigu marlinės kaukės būtų efektyvios šimtu procentų, galėtume ieškoti organizacijų, kurios jų parūpintų, ar organizuotume jų dalijimo akciją“, – pridūrė pašnekovė.

TRŪKSTA ŠVIETĖJIŠKOS VEIKLOS
„Santarvės“ marlinių kaukių paieškos vaistinėse buvo nesėkmingos. Vaistininkai sakė, kad ši prekė neturi paklausos, todėl jos neužsako. Marlinių kaukių 50 vienetų pakuotė kainuoja nuo 6 iki 25 litų.
Vaikų ligų skyriaus vedėja Rita Lidžiūtė „nenurašė“ marlinių kaukių, kaip apsaugos priemonės. Eidama prie mažųjų pacientų, ji dažnai užsideda tokią kaukę. „Ne dėl to, kad pati saugočiausi, bet kad kitą apsaugočiau“, – paaiškino gydytoja.
Anot R. Lidžiūtės, sunku būtų vyresnio amžiaus žmones priversti keisti gyvenseną ir imtis neįprastų savisaugos priemonių. Pradėti reiktų nuo vaikų švietimo.
Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus prisipažino, kad niekada nekilusi mintis apie medicininių kaukių naudojimą.
„Mokyklos bendrosios praktikos slaugytojos užsiima švietėjiška veikla. Rekomenduosime jūsų pasiūlytą mintį“, – pažadėjo A. Stonkus.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.:
Kiekvieną savaitę daugėja mažeikiškių, dėl peršalimo ligų besikreipiančių į medikus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto