Kviečia į filmo peržiūrą ir diskusiją

Kadras iš filmo „Kraujo kelias“. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Šiandien 18.30 val. Mažeikių Rotary klubas „Liberta“ ir Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ Mažeikių kultūros centro mažojoje salėje pristatys lietuvišką dokumentinį filmą apie kaulų čiulpų donorystę „Kraujo kelias“.
Atėjusiųjų į renginį laukia ne tik jaudinančio filmo premjera, bet ir diskusija apie kaulų čiulpų donorystę bei galimybė, davus kraujo mėginį, užsiregistruoti į negiminingų kaulų čiulpų donorų gretas.

Padėjo mažeikiškiui

Bendrijos „Kraujas“ iniciatyva sukurtame dokumentiniame filme asmeniniais išgyvenimais ir mintimis apie ligą bei kaulų čiulpų donorystę dalijasi tiesiogiai su tuo susidūrę žmonės: kraujo vėžį įveikę pacientai ir jų artimieji, kaulų čiulpų donorai, gydytojai. Viena jų – mažeikiškė Guoda, kuri prieš beveik trejus metus dovanojo savo kaulų čiulpus, taip išgelbėdama gyvybę jaunam žmogui.
Dokumentinio filmo „Kraujo kelias“ kūrėjai jautriai ir gražiai pažvelgė į donorystės stebuklą, meistriškai atidengė mirtiesgyvybės spektaklio uždangą.
„Kraujo kelias“ ne tik pasakoja apie kilnius donorus bei atsidavusius gydytojus, apie pacientus, kurių akyse žmonių gerumas uždega viltį gyventi, bet ir siekia žiūrovams priminti, kad tapti donoru ir dovanoti gyvenimą gali kiekvienas iš mūsų.

Paskutinis būdas padėti

Kaulų čiulpų transplantacija – dažniausiai paskutinis gydymo būdas, galintis padėti pasveikti pacientams, sergantiems tam tikromis kraujo vėžio formomis. Pasidalijant sveikais kaulų čiulpais su sergančiuoju, gyvybę galima išgelbėti visiškai nepakenkiant savo sveikatai. Kaulų čiulpai, surinkti iš donoro kraujo ir persodinti ligoniui, prigyja jo organizme ir ima gaminti sveiką kraują.
Lietuvoje kaulų čiulpų transplantacijos pradėtos prieš dvylika metų, o kaulų čiulpų donorystę propaguoja prie bendrijos „Kraujas“ susikūrusi informacinė kampanija „Būk geras“.
Prie šios akcijos prisijungė ir savanorė, Mažeikių Rotary klubo „Liberta“ narė Jūratė Norvaišienė.
Tai daryti ją paskatino sandūra su artimo žmogaus liga.
J. Norvaišienės duomenimis, pasaulyje yra per 18 mln. kaulų čiulpų donorų. Lietuvos registre potencialių donorų – beveik 7 000, tačiau to nepakanka – daliai pacientų sunku rasti donorą. Kiekvienas žmogus, užsiregistravęs į negiminingų kaulų čiulpų donorų registrą – viltis dar vienam ligoniui įveikti sunkią ligą.

Rasti donorą nelengva

Rasti tinkamą donorą nėra lengva, tad visų pirma jo ieškoti pradedama tarp šeimos narių: tikimybė surasti tinkamą donorą šeimoje yra tik apie 20 procentų. Kitiems sergantiesiems būtina

Jūratė Norvaišienė kraujo čiulpų donorais kvietė tapti kuo daugiau lietuvių. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

rasti tinkamą donorą Lietuvos ar Pasauliniame negiminingų kaulų čiulpų donorų registre.
„Kartais net iš to devyniolikos milijonų savanorių kaulų čiulpų donorų nerandama tinkamo. Todėl visi esame labai svarbūs. Galbūt jūs esate tas vienintelis, kurio taip laukia mirtina liga sergantis žmogus – jį tikrai galima išgelbėti“, – tikino J. Norvaišienė.
Negiminingais kaulų čiulpų donorais gali būti visi sveiki, geranoriški ir atsakingi asmenys. Kadangi užsiregistravusio donoro gali prireikti tik po kelerių ar keliolikos metų, į registrą įtraukiami asmenys nuo 18 iki 45 metų.
Iki šiol Lietuvoje atlikta per 700 kaulų čiulpų transplantacijų. Donorai yra buvę broliai, seserys, negiminingi Lietuvos bei užsienio donorai, kartais ir tėvai.
Šiuo metu Lietuvos registre – per 7 000 donorų.
Iš viso donorais yra buvę 22 lietuviai. Jų kaulų čiulpus gavo 17 lietuvių ir 7 užsienio piliečiai (dviejų donorų kaulų čiulpai tiko net 2 lietuviams pacientams). Ir tai yra tik 0,3 proc. iš užsiregistravusiųjų lietuvių.

Kreipiasi į abiturientus

Maždaug 90 proc. negiminingų donorų būna iš užsienio, lietuviams daugiausia gelbsti vokiečiai, lenkai, italai. „Tačiau labai svarbu, kad kuo daugiau lietuvių suprastų kaulų čiulpų donorystės svarbą, nes lietuviams genetiškai artimiausi yra lietuviai, todėl ir kur kas didesnė galimybė rasti tinkamą donorą mūsų šalyje. Augant registrui vis didesniam skaičiui ligonių įmanoma surasti tinkamą donorą iš Lietuvos“, – tikino J. Norvaišienė.
Jau antrus metus iš eilės bendrija „Kraujas“ kviečia Lietuvos mokyklas dalyvauti akcijoje „Būk geras, abituriente“, tad organizatoriai kviečia mokyklose organizuoti filmo „Kraujo kelias“ peržiūras, kabinti spalvingus ir ryškius akcijos plakatus, kalbėti apie kaulų čiulpų donorystę įvairių pamokų metu, dalintis informacija mokyklų internetiniuose puslapiuose bei įvairiuose socialiniuose tinklalapiuose.
„Tikiuosi, dalyvauti akcijoje panorės ir mūsų miesto bei rajono mokyklos. Jau kreipiausi į mokyklas, kuriose mokosi aukštesniųjų klasių moksleiviai. Turiu viltį, kad jie atsilieps į siūlymą ir potencialių donorų tik gausės“, – kvietė J. Norvaišienė.
Visi, norintys užsiregistruoti į negiminingų kaulų čiulpų donorų gretas, gali kreiptis į Rezus.lt filialą – Mažeikių laboratoriją, adresu: Naftininkų g. 9, įėjimas nuo Vilties g. pusės, tel.: 8 677 47 780. „Esam dėkingi šios laboratorijos vadovei plėtrai Daivai Kazlauskienei už supratimą ir geranorišką prisidėjimą prie šio kilnaus tikslo“, – patikino J. Norvaišienė.
Papildomos informacijos galima rasti ir interneto tinklalapyje: www.bukgeras.lt.

2 Atsakymai į “Kviečia į filmo peržiūrą ir diskusiją”

  1. juokinga parašė:

    pasikomentavai pati sau? kaip matyti buvo labai svarbu buvo gėlių gauti?.. žmonės gerus darbus daro tyliai… na, bet kiek tau metų ? – iš fotkės 45-48. Tai dar išmoksi…

  2. Jūratė parašė:

    Salė pilna. Virš 200 žmonių. 53 nauji donorai!!! Glėbys gėlių. Emocijos pakilime, euforija… Verkiu iš laimės. Kažkas mistiško.. Gerumas triumfuoja!!! AČIŪ AČIŪ AČIŪ.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto