Mažeikiškiai darbdaviai skeptiškai vertina siūlymą algas mokėti kas savaitę

Darbo užmokestis ne dusyk per mėnesį, o kiekvieną savaitę. Tokį siūlymą pateikė Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“. Mažeikiškiai darbdaviai tam nepritaria.


DARBUOTOJAI KREDITUOJA DARBDAVĮ?
Pagal darbo kodeksą, darbo užmokestis turi būti mokamas du kartus per mėnesį – už praėjusį ir avansas už ateinantį mėnesį.
Darbo užmokestį mokėti kiekvieną penktadienį pasiūliusi viena šalies profesinių sąjungų tokį sprendimą aiškina paprastai – dabar darbuotojai kredituoja darbdavį.
Esą darbdaviai atlyginimams skirtas lėšas dažnai naudoja kitoms reikmėms, ir atlyginimo dieną nelieka iš ko mokėti darbo užmokesčio. Pasitaiko, jog kai kurie darbdaviai ne tik nesilaiko reikalavimo mokėti darbo užmokestį du kartus per mėnesį, bet ir ilgiau nevykdo įsipareigojimų.
Anot „Solidarumo“, pereiti prie kassavaitinio darbo užmokesčio mokėjimo yra paprasta. Darbuotojai tiesiog turi parašyti prašymą įmonės vadovui. Keisti Darbo kodekso nereikia, nes jame nurodyta, kad darbo užmokestį privaloma mokėti ne rečiau kaip du kartus per mėnesį, jeigu darbuotojas neprašo kitaip.

DARBDAVIAI NEPRITARIA
„Solidarumo“ atstovų teigimu, atsiskaitymai kas savaitę nėra naujiena. Taip atsiskaito daugelis Vakarų Europos įmonių, ši praktika ypač dažna JAV ir Jungtinėje Karalystėje.
„Normaliose valstybėse ir atsiskaitymai visai kitokie. Pas mus pati valstybė su darbdaviais neatsiskaito laiku. Tai iš ko reikia mokėti atlyginimus?“ – tokį profsąjungos siūlymą nepalankiai įvertino Mažeikių rajono verslo darbdavių asociacijos valdybos pirmininkas Vidmantas Erminas.
Jo manymu, toks profsąjungų siūlymas nepamatuotas. Darbdaviams algas mokėti kas savaitę šiuo metu paprasčiausiai trūktų apyvartinių lėšų. Sunkmečiu ir taip stringa atsiskaitymai tarp įmonių, o ši tvarka pareikalautų dar papildomų sąnaudų ir laiko. Buhalteriai kas savaitę turėtų vesti atlyginimų apskaitą, atsiskaityti su „Sodra“.
„Gal ir nebūtų didelės problemos, tik kam reikalingas toks buhalterių apkrovimas. Ir kas būtų? Žmonės gauna algą, ir po to jau žinome pavyzdžių, kas vyksta… Iki anglų ar prancūzų mentaliteto mums dar daug reikia. Norint į juos lygiuotis dar reiktų pagyventi, – tokios algų mokėjimo tvarkos minusus „Santarvei“ įvardijo darbdavių atstovas.

YRA IR DIDESNIŲ PROBLEMŲ
UAB „Grūstė“ vadovas ir Mažeikių verslininkų asociacijos viceprezidentas Alfredas Vyniautas „Santarvei“ prisipažino neturįs nuomonės šiuo klausimu. Vienoms įmonėms gal patogiau būtų su darbuotojais atsiskaityti kas savaitę, kitoms – dabartinė tvarka.
„O kuo tas profsąjungos siūlymas paremtas? Man asmeniškai nėra jokio skirtumo. Jeigu bus toks įstatymas, jokių problemų nematau. Bet gal ką nors geresnio tegu svarsto, negu tokius nereikšmingus dalykus. Lietuvoje yra didesnių problemų nei atlyginimus mokėti kas savaitę. Kitas sumąstys gal kas tris dienas mokėt…“ – dėstė verslininkas.

SKOLINASI NUO ALGOS IKI ALGOS
„Solidarumo“ siūlymą darbo užmokestį darbuotojams išmokėti kas savaitę palaiko kitos šalies profsąjungos.
„Yra tendencija, kad žmogus nuo algos iki algos skolinasi pinigų. Vadinasi, per ilgas laikotarpis, kol sulaukia algos. Darbdaviams yra patogu, kad algą galima mokėti tik kas mėnesį. Tai nesąžininga iš jų pusės. Tokia tvarka įpareigotų atsiskaityti dažniau už darbą. Juk darbdavys kaip ir paskolą yra paėmęs iš darbuotojo, kuris tuos pinigus per savaitę užsidirbo“, – „Santarvei“ siūlymą komentavo Naftininkų profesinės sąjungos ir Žemaitijos regiono Mažeikių rajono profsąjungų centro pirmininkė Virginija Vilimienė.
Anot jos, algas mokant kiekvieną savaitę, galbūt darbdaviai mažiau piktnaudžiautų. Dabar yra atvejų, kad darbuotojai net po du ar tris mėnesius nesulaukia atlyginimo. Pritaikius naują atlyginimų mokėjimo tvarką žmonės žinotų, kad penktadienį gaus algą, ir bent maistui galėtų planuoti savo išlaidas.

REIKIA ĮSTATYMO PAKEITIMO
V. Vilimienės teigimu, dėl naujos atlyginimų mokėjimo tvarkos profsąjungos kartu turėtų kreiptis į Vyriausybę.
„Reikia įstatymo pakeitimo, kuris atrištų darbdaviams rankas. Nesutvarkyta visa techninė bazė, tam turėtų pasiruošti Mokesčių inspekcija, „Sodra“, reikėtų parengti programas įmonėse“, – patikino profsąjungų lyderė.
Pašnekovė prisiminė, jog dar 2000-aisiais metais naftos gamyklos darbuotojus ginanti profsąjunga buvo pasiekusi, kad tuometinis darbdavys atlyginimus jiems išmokėtų kas savaitę. Tačiau to nebuvo įmanoma įgyvendinti vien dėl įstatymo. Esą ir šiuo metu algas kas savaitę norėtų gauti daugelis bendrovės „Orlen Lietuva“ darbuotojų.
Nuotrauka Sigito STRAZDAUSKO

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto