Mažeikiškiai kviečiami atkreipti dėmesį į sergančiuosius autizmu

Šią savaitę mažeikiškiai kviečiami išreikšti supratimą autizmo užkluptiems žmonėms – savo namų, biurų, mokyklų ar automobilių langus papuošti mėlynomis saulutėmis. Taip ketvirtą kartą paminima Pasaulinė autizmo supratimo diena.
Dienos išvakarėse mėlyna spalva nušvito ir įspūdingiausi pasaulio statiniai – Jėzaus Kristaus skulptūra Rio de Žaneire, Niujorko „Empire State“ pastatas, Parlamento rūmai Budapešte, Operos pastatas Sidnėjuje.
Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Mažeikių viltis“ vadovė Virginija Venalienė „Santarvei“ sakė, jog savo gretose teturi tris šios negalios užkluptus mažeikiškius, iš jų – du vaikai.
Specialistė paaiškino, kad šie skaičiai realios situacijos neparodo.
Paprastai autizmo pirmieji požymiai pasireiškia iki trejų metų amžiaus.
Pastebėję simptomus, tėveliai su vaikais nukreipiami į Mažeikių ligoninės Vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos skyrių. Čia dirbanti socialinė pedagogė Sida Pikūnienė „Santarvei“ sakė, kad ši diagnozė vaikams dažnėja.
„Pas mus visi ateina su siuntimais, ir kadangi vaikų amžius mažas, dar kartais nėra patikslintos diagnozės, – sakė specialistė. – Tada mes turime galimybę siųsti į centrus ieškoti raidos sutrikimo priežasčių, tad mes tą pradžią padarome. Kai nustatoma diagnozė, vaikai grįžta pas mus gydymui.“

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto specialistai primena, kad autizmas – tai įvairiapusis raidos sutrikimas, pasireiškiantis netolygia raida nuo ankstyvosios vaikystės, vyraujančiais socialinio bendravimo ir kalbos sutrikimais, elgesio bei interesų ypatumais, – rašoma Lietuvos sveikatos mokslų universiteto pranešime.
Pirmuosius autizmo požymius tėvai gali pastebėti jau kūdikystėje – vaikas nečiauška, neatsako šypsena į šypseną, menkai reaguoja į vardą, kartais atrodo, kad jis neprigirdi, akių kontaktas keistas arba jo nėra, savotiškas domėjimasis žaislais, jų dalimis (pvz., mašinos rato sukimas, žaislų rikiavimas į eilę ar dėliojimas tam tikra tvarka), padidėjęs ar sumažėjęs jautrumas aplinkos dirgikliams (garsui, šviesai). Antraisiais metais išryškėja noro dalytis bendra veikla ir dėmesio su kitais stoka, atsilieka kalbos raida, būdingi smarkūs įniršio priepuoliai, pasireiškia prisirišimas prie ritualų (pvz., visuomet turi eiti į parduotuvę tuo pačiu keliu ir t. t.), išrankumas maistui ir nenoras išbandyti naujų patiekalų (pvz., mėgsta tik kopūstų sriubą), pastebimi keisti, stereotipiniai judesiai (plasnojimas, lingavimas).
Autizmo sutrikimų spektras labai platus – nuo atitolusių, savo uždarame pasaulyje gyvenančių asmenų iki ypatingų gebėjimų ir talentingų asmenų, tokių kaip 2002 m. Nobelio premijos laureatas ekonomikos srityje Vernonas Smitas, kuriam diagnozuotas Aspergerio sindromas, bei žurnalo „The Times“ pripažinta vienu įtakingiausių pasaulio asmenų Kolorado universiteto profesorė Temple Grandin, kuriai diagnozuotas autizmas.
I. Niutonas, A. Einšteinas ir V. A. Mocartas taip pat turėjo autizmo bruožų.

Europos autizmo asociacijos duomenimis, autizmo spektro sutrikimai nustatomi vienam iš 167 vaikų, Jungtinių Amerikos Valstijų Ligų kontrolės ir profilaktikos centro duomenimis, – vienam iš 110 vaikų.
„Santarvės“ inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto