Mažeikiškiai medikai mitinge nedalyvavo

Vakar prie Seimo surengtas medicinos darbuotojų atstovų piketas-mitingas.
Medikai reikalavo grąžinti buvusią darbo laiko ir atostogų trukmę, nemažinti finansavimo sveikatos apsaugai.
Medikai iš visos Lietuvos suvažiavo reanimobiliais. Palaikyti mitinguotojų į Vilnių ruošėsi vykti ir mažeikiškiai medikai, tačiau šios minties atsisakė.


SĄLYGOS
VISIEMS VIENODOS
Sprendimas sutrumpinti atostogas neatšauktas, o darbo valandų suvienodinimas atidėtas ir įsigalios nuo liepos pirmos dienos.
Vyriausybė darbo laiko trukmę suvienodino iki 38 valandų per savaitę (šiuo metu savaitinė darbo laiko trukmė svyruoja nuo 30 iki 39 valandų) ir atostogas nuo 42 iki 36 kalendorinių dienų per metus visoms be išimties sveikatos priežiūros darbuotojų grupėms.
Vyriausybės nutarimai dėl savaitės darbo valandų ir atostogų dienų skaičiaus suvienodinimo visiems sveikatos priežiūros sistemos darbuotojams sukėlė kai kurių vadinamosios rizikos grupės medicinos specialybių atstovų nepasitenkinimą. Šios nutarimų pataisos pirmiausia palietė medikus, kurie teikia paslaugas psichiatrijos klinikose, ligoniams po sunkių galvos traumų, navikų. Taip pat ilgiau dirbti turės ir dalį atostogų prarado anesteziologai, greitosios medicinos pagalbos darbuotojai, specialistai, dirbantys su cheminėmis medžiagomis.
NETEKS MĖNESIO DARBO
UŽMOKESČIO
Gydytojai nepatenkinti, jog nepaisyta reikalavimo įvertinti profesinę riziką, darbo sudėtingumą ir patiriamą emocinę įtampą.
Mažeikių psichikos sveikatos centro direktorė Jolanta Akavickienė „Santarvę“ patikino, jog įstaigos darbuotojai yra pasipiktinę dėl pailgėjusios darbo savaitės ir sutrumpėjusių atostogų.
„Žinoma, kad palaikau medikų piketą, juk jie ne iš malonumo tai daro. Mūsų darbas yra intensyvus, su įtampa, pavojingas. Anksčiau buvo procentai už tai pridedami. Bet juos nuėmė traktuodami, kad tai darbas be emocinės įtampos, be atsakomybės. Suprantu, reikia taupyti, bet galbūt galima tartis, bandyti derėtis, ieškoti kompromisų“, – išsakė nuomonę centro direktorė.
Vieną mėnesį per metus už dyką dirbs ir 25 Mažeikių greitosios medicinos pagalbos centro slaugytojos bei 18 vairuotojų. Atostogos jiems sutrumpės šešiomis kalendorinėmis dienomis (nuo 42 iki 36 dienų), darbo laikas per savaitę pailgės dviem valandomis (buvo 36, dabar bus 38).
„Mūsų žmonės beveik viso mėnesio uždarbio neteks. Tai skriauda didžiulė. Bus matyti rytoj po viso mitingo, gal pasikeis kas nors“, – „Santarvei“ antradienį sakė Greitosios medicinos pagalbos centro vadovė Virga Domeikienė.
VADOVAI PRITARIA
VYRIAUSYBĖS
SPRENDIMUI
Vyriausybės sprendimui sutrumpinti medikų atostogas ir suvienodinti darbo laiką pritaria Mažeikių ligoninės direktorius Albinas Lidžius. Anot jo, medikus skaidyti į sunkiau ir lengviau dirbančius buvo nelogiška.
„Su krauju dirba visi, tačiau ilgesnes atostogas duodame laboratorijos darbuotojams. Bet ar traumatologas, operacinės darbuotojai, slaugytojai nesiliečia su krauju?“ – stebėjosi A. Lidžius ir pridūrė, jog sunku nustatyti, kurios srities mediko darbas yra didesnės rizikos, kurios – mažesnės.
Mažeikių ligoninėje iš 500 darbuotojų pailgintas atostogas gaudavo daugiau nei šimtas. Didžioji dalis dirbančiųjų ligoninėse turėjo teisę į kasmetes 35 kalendorinių dienų atostogas.
Teisę ilgiau ilsėtis turėjo ir pirminės sveikatos grandies gydytojai. Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus Audriaus Stankevičiaus teigimu, bus dėl to nepatenkintų darbuotojų, tačiau šis klausimas yra antraeilis.
„Šiuo metu mes galvojame, kaip amortizuoti 11 procentų finansavimo sumažinimą. Tai yra svarbiau. O aš, kaip darbdavys, patenkintas sprendimu suvienodinti atostogų trukmę. Gal kažkiek ir bus sutaupoma, bet svarbiausia, kad skaičiavimo sumažės“, – tvirtino A. Stankevičius.
ATLYGINIMŲ
MAŽINIMAS –
NEIŠVENGIAMAS
Sumažinus finansavimą sveikatos apsaugai 11 procentų, gydymo įstaigų vadovai neatmeta galimybės mažinti medikų atlyginimus.
A. Lidžiaus teigimu, ligoninės pajamos pernai sudarė apie 20 milijonų, šiemet dirbant tokiais pačiais krūviais, teikiant tokias pačias paslaugas prarandama daugiau kaip du milijonai. Didžiąją dalį ligoninės išlaidų (apie 75 procentus) sudaro darbo užmokesčio fondas.
„Priversti mes esame mažinti gydytojų atlyginimus. Tai neišvengiama. Kada sakoma, kad ligoninės turi ieškoti vidinių rezervų, tai yra tiktai sofistika. Visi jau užmiršo, kad nuo šių metų visi energijos resursai pabrango. Nepamirškime, kad nuo liepos pirmos dienos žada padidėti PVM vaistams“, – dėstė ligoninės vadovas.
Mažinti atlyginimus ligoninės darbuotojams ketinama nuo rugpjūčio pirmosios, šiuo metu persvarstomi etatai, priedai, mažiau atliekama laboratorinių tyrimų. A. Lidžius tvirtino, jog pacientai neturėtų baimintis, kad visos paslaugos taps mokamos – yra teisės aktai, draudžiantys įvesti mokamas paslaugas.
„Bet jeigu krizė gilės, o jinai gilėja visose sferose, gali tekti ir patalynę atsinešti, kadangi skalbimo paslaugos pabrango. Tokių dalykų gali įvykti. Kol kas gyvename iš rezervo, bet situacija blogėja sulig kiekviena diena“, – nurodė pašnekovas.
SPRENDIMAS
SUPRIEŠINO MEDIKUS
Gydytojų sąjungos Mažeikių skyriaus pirmininkas Sigitas Kaktys informavo, jog rengiamo mitingo išvakarėse medikų bendruomenės atstovai buvo pakviesti į pasitarimą Sveikatos apsaugos ministerijoje. Ministerija skelbia, jog didžiųjų šalies gydymo įstaigų ir visuomeninių organizacijų atstovai reiškia pritarimą suvienodinti darbo laiko ir atostogų trukmę. Tai esą pirmas žingsnis realios sveikatos sistemos reformos link, suteikiantis galimybę racionaliai naudoti lėšas.
S. Kaktys „Santarvei“ pabrėžė, jog gydytojų sąjunga nepritaria gydymo įstaigų išlaidų mažinimui medikų darbo užmokesčio bei darbo sąlygų sąskaita.
„Iš esmės tai daroma norint sutaupyti. Žmonės ilgiau dirbs, mažiau atostogaus, netrūks darbuotojų. Tačiau dėl pablogėjusių darbo sąlygų kai kurie medikai gali nutraukti darbo sutartis“, – samprotavo S. Kaktys.
DERĖSIS SU VADOVAIS
IR STEIGĖJU
Gydytojų sąjungos atstovas pabrėžė, jog bus išklausytos gydymo įstaigų vadovų – A. Stankevičiaus ir A. Lidžiaus – nuomonės dėl dabartinės situacijos. Esą būtina derėtis su įstaigų vadovais, steigėjais, nes pagal Darbo kodeksą be darbuotojo sutikimo negalima keisti nei darbo užmokesčio, nei darbo sąlygų.
„Individuali darbo sutartis turi būti pakeista. Darbdavys yra suvaržytas šitoje vietoje. Galvojame derėtis, tartis. Kalbame ne apie streikus, o kaip ieškoti resursų“, – teigė S. Kaktys ir užsiminė nekritikuojantis vakarykščio medikų piketo.
„Kas arčiau dirba, tas gali suvažiuoti, atkreipti dėmesį, tai nėra blogai, aš nevertinu blogai. Tačiau tai yra emocinė žmonių reakcija – iš tikrųjų reikia tartis ir sprendimus priimti kartu su įstaigų vadovais arba steigėjais“, – akcentavo gydytojas.
Nuotr. iš redakcijos archyvo: S. Kaktys pabrėžė, jog Gydytojų sąjunga sprendimui suvienodinti darbo laiko ir atostogų trukmę nepritaria.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*

Naujienos iš interneto