Minint Tarptautinę paminklų apsaugos dieną Savivaldybėje atidaryta fotografijų paroda, pasakojanti apie įžymias Mažeikių rajono kultūrines ir istorines vietas, apžvelgta paveldo situacija mūsų rajone. Kaip ir kasmet, Mažeikių rajone šiemet organizuojamos Europos paveldo dienos.
ŽMONĖS IŠMOKO SAUGOTI
Mažeikių miesto istorija, neskaičiuojant rajone esančių archeologijos, kai kurių istorinių paminklų, įsitenka į dviejų šimtų metų laikotarpį.
„Mūsų miestas nėra senas, bet paveldo turi nemažai. Paveldo vertybes sudaro labai daug objektų: archeologija, istorija, dailė, urbanistika, įvykių vietos, kapai, kapinaitės, atskiros skulptūros, medinis paveldas, koplytėlės – mažoji architektūra“, – vardijo Savivaldybės administracijos vyresnioji specialistė paminklotvarkai Eugenija Kupliauskienė.
Tai, kas mus supa senovinio, kai kam gali būti negražu, bet tai paveldui yra pats brangiausias dalykas, didžiosios vertybės.
Rajone yra nykstančių paminklų, bet jų – vienas kitas. Kur kas daugiau suremontuotų, restauruotų paveldo objektų.
E. Kupliauskienė džiaugėsi, kad žmonės išmoko išlaikyti paveldą, suprato, kad tvarkant senas sodybas, juose esančius pastatus, darbus reikia derinti su paminklotvarkininkais.
„Smagu, kad kaldami į sieną vinį ar tvirtindami kokią lentą, žmonės konsultuojasi su paveldo specialistais“, – teigė paminklotvarkininkė.
Piliakalnius, senkapius, kaimo kapinaites ir kitus paveldo objektus padeda tvarkyti ir moksleiviai bei mokytojai, aktyviai įsijungiantys į talkas. Jie tvarkė ir Daubarių piliakalnius. Šiemet ruošiamasi pagražinti Viekšnių seniūnijoje esantį Gyvolių piliakalnį.
RESTAURUOJAMI DVARAI
E. Kupliauskienės pastebėjimu, į rajoną atkeliauja dvarus išlaikyti, sutvarkyti pasiruošusių žmonių, bet pasitaiko ir nesusipratimų. Jau ne vienus metus savininkai atidėlioja Plinkšių dvaro rūmų pastato restauraciją.
Paruošti projektai Renavo dvarui atnaujinti.
Kasdien vis labiau savo senąją išvaizdą atgauna restauruojamas Židikų seniūnijoje esantis Dautarų dvaras. Jo savininkus E. Kupliauskienė vadina gabiais žmonėmis, išmanančiais restauravimo specifiką, mokančiais pritraukti europinių lėšų. Šiuo metu jau restauruota nemažai rūmų salių, sutvarkyta prieiga, dar šiais metais ruošiamasi tvarkyti ir patį parką.
Neblogai tvarkosi ir rajone esantys miesteliai, kaimai – Viekšniai, Seda, Žemalė.
E. Kupliauskienės nuomone, tai didelis seniūnų nuopelnas: jie nelaukia įprasto tvarkymosi balandžio mėnesį ar paveldo dienų, ir lėšas, reikalingas paveldui tvarkyti, planuoja nuo metų pradžios.
KALBĖS APIE ŠEIMĄ IR KULTŪRĄ
Jau per dešimtmetį rajone organizuojamos Europos paveldo dienos. Kasmet jos rengiamos vis kitoje vietoje, tad tas vietas, kur vyksta renginiai, taip pat stengiamasi sutvarkyti.
Kasmet paveldo dienoms skiriama kita tema. E. Kupliauskienė pasakojo, kad įspūdingos buvo paveldo dienos tema „Technikos paminklai Lietuvoje“, vykusios restauruotame Purplių vėjo malūne. Kaip vieną iš labiausiai pavykusių, E. Kupliauskienė įvardijo žydų kultūros paveldo dienas.
Šių metų Europos paveldo dienų tema „Šeima ir kultūros paveldas“, kurios vyks rugsėjo mėnesį. Paveldo dienų renginių dalyviai bus supažindinti su garsiomis didikų giminėmis, gyvenusiomis dabartinės Mažeikių rajono savivaldybės teritorijoje, daug dėmesio bus skiriama Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais gyvavusių didikų giminių išlikusiam kultūriniam palikimui, jo reikšmei krašto kultūrai ir istorijai, norintieji galės dalyvauti pažintinėse ekskursijose į Mažeikių rajono kultūros paveldo objektus, menančius tuos laikus.
Nebus užmirštas ir XIX amžius bei tarpukario laikotarpis, palikęs kilmingųjų giminių iki šiol matomus veiklos pėdsakus statiniuose ir tuometinės visuomenės kultūriniame gyvenime.
Rūta Končiutė, Savivaldybės ryšių su visuomene skyriaus vyresnioji specialistė, informavo, kad gegužės mėnesį rajone bus paskelbtas fotografijų konkursas. Jo dalyviai kviečiami fiksuoti šeimos ir kultūros paveldą.
KONFERENCIJA RENAVO DVARE
Rugsėjo mėnesį Renavo dvare vyks konferencija, skirta supažindinti Europos paveldo dienų renginių dalyvius su garsiomis didikų giminėmis, gyvenusiomis dabartinio Mažeikių rajono teritorijoje, bei jų palikimu. Į konferenciją numatyta pakviesti lektorius – Lietuvos valstybės istorijos archyvo skyriaus vedėją istorikę Neringą Češkevičiūtę bei jos kolegą, Vilniaus Dailės akademijos leidyklos redaktorių Povilą Šverebą.
Renavo dvaro rūmuose bus atidaryta fotografijų paroda „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus menantis Mažeikių rajono kultūros paveldas“ bei Renavo pagrindinės mokyklos mokytojų ir mokinių darbų paroda, apdovanoti fotografijų konkurso nugalėtojai.
Renginio organizatoriai planuoja surengti svečių, atvykstančių į Renavo dvarą, pasitikimą: bričkos su arkliais, važnyčiotojai, persirengę tuometine apranga, norinčiuosius važinės po dvaro parką. Rūmuose Klaipėdos dramos teatro aktoriai su senovine bajorų apranga, remdamiesi istorija, perteiks senojo dvaro dvasią.
Sigito STRAZDAUSKO ir Rūtos KONČIUTĖS nuotraukos.: E. Kupliauskienė džiaugėsi,
kad į paveldo išsaugojimą įsijungia ir rajono įstaigos, organizacijos.
Dautarų dvaras kasdien keičia savo išvaizdą.
Renavo dvaro rūmuose šiemet vyks vienas iš Europos paveldo dienų renginių – konferencija.